Чому кандидати в депутати не зобов'язані звітувати про свої доходи – Сегодня

Чому кандидати в депутати не зобов'язані звітувати про свої доходи – Сегодня

Операція "Стоп, декларація". Що "за душею" у претендентів на крісла під куполом і за рахунок чого вони живуть? Дізнатися таку інформацію про більшість кандидатів українці зможуть тільки після того, як ті стануть депутатами. Тому що під час цих виборів вони не зобов'язані звітувати про свої доходи. Норма про надання декларацій дивним чином випала з законодавства.

"Ми проаналізували кандидатів-мажоритарників від партій. І в середньому, там більше 15% – безробітні", – каже Віта Думанська, координатор руху "Чесно".

Дізнатися, ким є кандидати в депутати і як вони заробляють, виборцям буде нелегко. Тому що в цій кампанії безліч так званих нових осіб. А в бюлетенях про них лише коротенька інформація з автобіографії.

"Йде там, наприклад, якийсь Микола по округу і їздить на Жигулях, показує виборцям, що він такий простий хлопець, все. І ніхто не може це по суті перевірити. А потім, коли його вже вибирають, виявляється, що це вже Жигулі не його, а якогось родича, а він їздить на Рендж Ровері або Роллс Ройсі і він по факту взагалі мільйонер", – каже Андрій Барбелюк, керівник секретаріату громадської ради при НАЗК.

Тільки в списках двох молодих політсил, які вперше беруть участь у виборах, громадські активісти виявили майже 100 претендентів, які раніше були помічниками народних депутатів. Трохи прояснити, хто вони, могли б декларації. Але в законі про вибори про них ... забули.

"Так сталося, що у виборчому законодавстві не передбачено подання декларацій кандидатами на позачергових виборах. На чергових виборах кандидати зобов'язані подавати. На місцевих виборах – зобов'язані. На позачергових виборах – не зобов'язані", – каже Денис Рибачок, аналітик Комітету виборців України.

І хоча закон про запобігання корупції вимагає надання декларацій кандидатами, вони вирішили керуватися тільки виборчими нормами і не звітувати про свої доходи. Мовляв, що поробиш – правова колізія. Це на руку насамперед претендентам-мажоритарникам, тому що партії хоч якось чистять свої списки, – кажуть експерти антикорупціонери. Перевірити інформацію про майно та доходи кандидатів складно навіть громадським організаціям, не те що виборцям. Тому що доступ до більшості реєстрів – платний. А деякі з них ще й закриті.

"Потрібно брати окрему довідку по кожній адресі з реєстру нерухомості є. По кожному підприємству або громадській організації, зареєстрованій на 

кандидата в депутати. Також потрібно купувати окремо виписку з реєстру підприємств і організацій. Тому ця сума може сягати від декількох сотень до декількох тисяч гривень – в залежності від кількості майна у депутата", – каже Ілля Кротенко, аналітик ГО "Антикорупційний штаб".

Громадські організації закликали кандидатів добровільно подати декларації. Але прислухалися лише кілька політсил. Крім них, про доходи звітували і претенденти, які зараз є депутатами парламенту, місцевих та облрад, а також чиновниками, – тому що зобов'язані згідно із законом. Якби цього вимагали від усіх, кількість технічних кандидатів і клонів була б меншою, – кажуть в русі "Чесно".

"Цим людям публічність не потрібна, і для них це було б додатковим перешкодою, додатковим агргументом не висувати свою кандидатуру. Бо зазвичай технічні кандидати, вони виконують цю функцію в низці кампаній, і оприлюднити статки – це не те, що вони хотіли б", – говорить експерт.

Побачити декларації більшості з тих, кого оберемо 21 липня, зможемо більш ніж через півроку після виборів.

"У парламент можуть пройти люди, які взагалі не повинні там бути – замішані в якихось митних земельних схемах, чий статок не відповідає тому, що вони заробили. Найближча декларація, 

яку вони подадуть, це буде березень-квітень 2020 року. Це буде щорічна декларація", – каже аналітик.

Щоб така ситуація не повторилася знову, потрібно внести зміни до законодавства. Ініціювати їх повинні президент або Кабмін.

Раніше у всіх тонкощах податкового декларування "Сьогодні" розбиралися за підтримки юриста адвокатського об'єднання "А.Д.ХОК" Артема Телюка.

Нагадаємо, на початку 2019 року податкова запустила онлайн-сервіс з автоматичного заповнення декларацій. Він частково автоматично заповнює декларації про майновий стан і доходи на основі даних платника податків, інформації про його доходи з Держреєстру фізосіб і відомостей про об'єкти рухомого і нерухомого майна.

Читайте також

  • Держаудитслужба підтвердила наявність порушень у тендері, через який втрачено 1,8 млн.грн.
    Держаудитслужба підтвердила наявність порушень у тендері, через який втрачено 1,8 млн.грн.

    Державна аудиторська служба підтвердила наявність тендерних порушень, через які вже втрачено близько 1,8 млн. грн. бюджетних коштів. Антикорупційний штаб Києва вже писав про численні порушення на одному з тендерів від  Кремінської міської ради, що на Луганщині. Нагадаємо, що в жовтні 2016 року, вище згадана, Кремінська міськрада провела тендер на реконструкцію системи водопостачання. Переможцем виявилася компанія ТОВ "Домінант Траст Сервіс" із найвищою ціновою пропозицією – 3,9 млн. грн. В цей же час, на тендері брало участь ще 10 інших компаній, пропозиції яких було відхилено з різних причин: – замовник вимагав від учасників надання ліцензії на провадження господарської діяльності у будівництві, однак рівень складності заявленого об’єкту не вимагав наявність такої ліцензії.

  • Держаудитслужба проведе перевірку реконструкції котельні
    Держаудитслужба проведе перевірку реконструкції котельні

    Чиновники у Верхньому Рогачику хотіли нажитись на реконструкції шкільної котельні. Антикорупційний штаб оскаржив закупівлю в Держаудитслужбу.   3 жовтня 2016 року КУ «Верхньорогачицький районний центр по обслуговуванню закладів освіти» оголосила закупівлю «Реконструкція котельні загальноосвітньої школи, с. Первомаївка і Верхньорогачицького району Херсонської області /монтажні роботи/»  з очікуваною вартістю 1 026 268 грн. 11 жовтня 2016 року було проведено аукціон, за результатами якого перемогу отримала компанія ПП «РИК» з найдорожчою ціновою пропозицією – 1 026 267,60 грн. Слід відзначити, що пропозиція ПП «РИК» у ході аукціону залишилась незмінною. 20 жовтня замовник оприлюднив повідомлення про намір укласти договір з ПП «РИК».

  • Аудиторська служба перевірить закупівлю бензину
    Аудиторська служба перевірить закупівлю бензину

    Антикорупційний штаб виявив чергову спробу дніпропетровських чиновників «наваритися» на закупівлі бензину. Держаудислужба вже відреагувала на звернення Антикорупційного штабу. 4 жовтня 2016 року Дніпропетровське обласне комунальне підприємство «Спецавтобаза» оголосило закупівлю талонів на бензин А-95 з очікуваною вартістю 137 250 грн. 13 жовтня 2016 року було проведено аукціон, за результатами якого від учасників були отримані наступні пропозиції: ТОВ «Торговий дім «Нєфтек» - 124 363,75 грн. , ТОВ «Східна нафтогазова компанія» - 124 989 грн. та ТОВ «Пром Гарант Плюс» - 131 150 грн. Переможцем була обрана компанія із найдорожчою ціновою пропозицією -  ТОВ «Пром Гарант Плюс», яка жодного разу не понизила свою цінову пропозицію в ході аукціону. Натомість дешевші пропозиції інших компаній безпідставно було відхилено замовником.

  • Викрили схему по закупівлі шкільних вікон
    Викрили схему по закупівлі шкільних вікон

    Чиновники Печерської РДА обрали найдорожчу цінову пропозицію від компанії, яка не виконала роботи до кінця. Антикорупційний штаб вже оскаржив закупівлю. У березні 2016 року Управління житлово-комунального господарства та будівництва Печерської РДА оголосила тендер на капітальний ремонт (заміну вікон) в школі № 134, iменi Ю. Гагарiна на вулиці Печерський узвіз, 13-а. Очікувана вартість – 1 млн. грн. Участь у тендері взяли 4 компанії з такими ціновими пропозиціями: ТОВ Промбуд-Пласт – 599 999 грн. , ТОВ «Будівельна інвестиційна компанія «Новобуд» - 600 000 грн. , ТОВ «Каскад-СД» - 627 303 грн. та ТОВ «Укрмонтажлюкс» - 949 985 грн. За дивним збігом обставин, чиновники печерської РДА визначили переможцем компанію з найвищою ціновою пропозицією – ТОВ  «Укрмонтажлюкс».

  • #едекларації сильного та незалежного з причіпом
    #едекларації сильного та незалежного з причіпом

    Рибинський Андрій Ігорович, головний державний інспектор відділу митного оформлення №2 митного посту “Столичний” Київської міської митниці ДФС має суттєву різницю між наявними активами та доходами. За 2016 рік та 4 місяці цього року заробив 80 тис грн, при цьому задекларував земельну ділянку 1587 кв м у с. Стоянка під Києвом (там купа дорогих дач і дуже дорога земля), там же - недобудований будинок на 250 кв м та причіп, при тому, що жодного атомобіля у декларації не зазначено. Андрій Ігорович також зазначив, що фактично проживає у Києві, однак не вказав жоден об'єкт нерухомості в оренді чи на іншому праві користування у Києві. У пана Рибинського сім'ї немає, тому перевести на когось стрілки буде складно. І взагалі, з наступної декларації кудись пропав недобудований будинок під Києвом.

  • Лайфак від київського прокурора як дешево купити машину
    Лайфак від київського прокурора як дешево купити машину

    Поки на травневих святах всі їли шашлички, Євген Олександрович Шаповалов, прокурор Прокуратури міста Києва, придбав собі авто Honda Accord 2008 року випуску за супер вигідною ціною - всього 149 000 грн!За нашим попереднім аналізом, ринкова ціна такої моделі авто становить щонайменше 190 341 грн, а взагалі такі автомобілі коштують більше 300 000 грн. Іншими словами - прокурор Євген купив авто із суттєвою знижкою, що є порушенням обмежень щодо отримання подарунків, бо знижка на авто теж кваліфікується як подарунок. Відповідно до Закону подарунок може бути не дорожче за 3 200 грн, а в цьому випадку маємо різницю близько 41 000 грн. Написали відповідне звернення в НАЗК. Просимо перевірити та притягнути до адміністративної відповідальності, що означає штраф та конфіскація подарунка.  .

×