Політично вмотивовані спроби звільнення Генпрокурора та директора НАБУ в догоду олігарху є неприпустимими

Політично вмотивовані спроби звільнення Генпрокурора та директора НАБУ в догоду олігарху є неприпустимими

Протягом останніх тижнів під тиском опинилися одночасно Офіс Генерального прокурора України та Національне антикорупційне бюро (далі – НАБУ).  

Щодо Директора НАБУ Артема Ситника, депутати зареєстрували незаконну постанову про його звільнення. Звільнення у непередбачений законом спосіб є безпрецедентним свавіллям та посяганням на незалежність бюро.

Нагадуємо владі, що НАБУ було створено як правоохоронний орган, уповноважений розслідувати корупцію ТОП-посадовців у відповідь на запит суспільства на справедливість після Революції Гідності. Для забезпечення незалежності новоствореної інституції законодавець передбачив низку гарантій.

Серед них і особлива процедура та виключний перелік підстав звільнення директора НАБУ. Зокрема, призначення групи незалежних аудиторів, за результатами роботи яких і мало б ухвалюватися рішення про ефективність роботи бюро і можливе звільнення директора.

Попри це, зареєстрована у Верховній Раді постанова абсолютно не відповідає визначеним законом вимогам, що підтверджують ключові експерти, Міністерство юстиції та Національне агентство з питань запобігання корупції.

Так само, неприпустимою є зміна Закону України “Про НАБУ” та порушення вже чинних гарантій незалежності директора інституції виключно для реалізації “забаганок” олігарха та міністра внутрішніх справ.

Одночасно, під загрозою звільнення опинився і Генеральний прокурор Руслан Рябошапка, щодо якого народні депутати відновили збір підписів під постановою про висловлення недовіри. Спроби звільнення Генпрокурора, який вперше в Україні розпочав масштабну “чистку” в системі прокуратури фактично в процесі реформи, свідчить про бажання негайно припинити будь-які зміни в системі. 

Нагадаємо, що за результатами атестації прокурорів Генпрокуратури успішно її пройшли лише 45% прокурорів. На черзі — атестація обласних та окружних прокуратур і кадровий набір на вакантні посади в системі. Все це ризикує бути проваленими після звільнення Генпрокурора.

Збір підписів  під звільненням Генерального прокурора України — це політичний тиск, який суттєво вплине на проходження переатестації прокурорів в обласних та місцевих прокуратурах.

Варто зауважити, що обидві спроби звільнення йдуть паралельно з підсиленням позицій нереформованих МВС та СБУ. В свою чергу, від звільнення очільників Офісу Генпрокурора та НАБУ отримають дивіденди міністр  Арсен Аваков та олігарх Ігор Коломойський. Адже саме НАБУ та Офіс Генпрокурора акумулюють кримінальні провадження щодо Приватбанку та оточення міністра внутрішніх справ.

Ми бачимо, що посади Генпрокурора та Директора НАБУ стають розмінною монетою в політичних іграх. Це загрожує ще більшим беззаконням і безкарністю.

Подібні ініціативи є недопустимими та підривають довіру до українського парламенту та президента як з боку суспільства, так і на міжнародній арені. Адже створення НАБУ та гарантування його незалежності, як і реформа прокуратури, були ключовою вимогою наших міжнародних партнерів. 

Незаконне звільнення Директора НАБУ та Генпрокурора означатимуть відмову від раніше виконаних державою домовленостей з Міжнародним Валютним Фондом, що призведуть до припинення подальшого кредитування України. Наслідком цього в умовах нестабільності світових ринків може стати масштабна фінансова криза в країні. 

Антикорупційний штаб

Центр Протидії Корупції

Transparency International Ukraine

Центр  громадського моніторингу та досліджень 

StateWatch

Центр економічної стратегії

Всеукраїнське об’єднання “Автомайдан”

Інститут законодавчих ідей

Платформа Громадський Контроль

Міждисциплінарний науково-освітній центр протидії корупції Києво-Могилянської академії

Медійна ініціатива за права людини

Фундація DEJURE

Рух Чесно

Читайте також

 • Держаудитслужба підтвердила наявність порушень у тендері, через який втрачено 1,8 млн.грн.
  Держаудитслужба підтвердила наявність порушень у тендері, через який втрачено 1,8 млн.грн.

  Державна аудиторська служба підтвердила наявність тендерних порушень, через які вже втрачено близько 1,8 млн. грн. бюджетних коштів. Антикорупційний штаб Києва вже писав про численні порушення на одному з тендерів від  Кремінської міської ради, що на Луганщині. Нагадаємо, що в жовтні 2016 року, вище згадана, Кремінська міськрада провела тендер на реконструкцію системи водопостачання. Переможцем виявилася компанія ТОВ "Домінант Траст Сервіс" із найвищою ціновою пропозицією – 3,9 млн. грн. В цей же час, на тендері брало участь ще 10 інших компаній, пропозиції яких було відхилено з різних причин: – замовник вимагав від учасників надання ліцензії на провадження господарської діяльності у будівництві, однак рівень складності заявленого об’єкту не вимагав наявність такої ліцензії.

 • Держаудитслужба проведе перевірку реконструкції котельні
  Держаудитслужба проведе перевірку реконструкції котельні

  Чиновники у Верхньому Рогачику хотіли нажитись на реконструкції шкільної котельні. Антикорупційний штаб оскаржив закупівлю в Держаудитслужбу.   3 жовтня 2016 року КУ «Верхньорогачицький районний центр по обслуговуванню закладів освіти» оголосила закупівлю «Реконструкція котельні загальноосвітньої школи, с. Первомаївка і Верхньорогачицького району Херсонської області /монтажні роботи/»  з очікуваною вартістю 1 026 268 грн. 11 жовтня 2016 року було проведено аукціон, за результатами якого перемогу отримала компанія ПП «РИК» з найдорожчою ціновою пропозицією – 1 026 267,60 грн. Слід відзначити, що пропозиція ПП «РИК» у ході аукціону залишилась незмінною. 20 жовтня замовник оприлюднив повідомлення про намір укласти договір з ПП «РИК».

 • Аудиторська служба перевірить закупівлю бензину
  Аудиторська служба перевірить закупівлю бензину

  Антикорупційний штаб виявив чергову спробу дніпропетровських чиновників «наваритися» на закупівлі бензину. Держаудислужба вже відреагувала на звернення Антикорупційного штабу. 4 жовтня 2016 року Дніпропетровське обласне комунальне підприємство «Спецавтобаза» оголосило закупівлю талонів на бензин А-95 з очікуваною вартістю 137 250 грн. 13 жовтня 2016 року було проведено аукціон, за результатами якого від учасників були отримані наступні пропозиції: ТОВ «Торговий дім «Нєфтек» - 124 363,75 грн. , ТОВ «Східна нафтогазова компанія» - 124 989 грн. та ТОВ «Пром Гарант Плюс» - 131 150 грн. Переможцем була обрана компанія із найдорожчою ціновою пропозицією -  ТОВ «Пром Гарант Плюс», яка жодного разу не понизила свою цінову пропозицію в ході аукціону. Натомість дешевші пропозиції інших компаній безпідставно було відхилено замовником.

 • Викрили схему по закупівлі шкільних вікон
  Викрили схему по закупівлі шкільних вікон

  Чиновники Печерської РДА обрали найдорожчу цінову пропозицію від компанії, яка не виконала роботи до кінця. Антикорупційний штаб вже оскаржив закупівлю. У березні 2016 року Управління житлово-комунального господарства та будівництва Печерської РДА оголосила тендер на капітальний ремонт (заміну вікон) в школі № 134, iменi Ю. Гагарiна на вулиці Печерський узвіз, 13-а. Очікувана вартість – 1 млн. грн. Участь у тендері взяли 4 компанії з такими ціновими пропозиціями: ТОВ Промбуд-Пласт – 599 999 грн. , ТОВ «Будівельна інвестиційна компанія «Новобуд» - 600 000 грн. , ТОВ «Каскад-СД» - 627 303 грн. та ТОВ «Укрмонтажлюкс» - 949 985 грн. За дивним збігом обставин, чиновники печерської РДА визначили переможцем компанію з найвищою ціновою пропозицією – ТОВ  «Укрмонтажлюкс».

 • #едекларації сильного та незалежного з причіпом
  #едекларації сильного та незалежного з причіпом

  Рибинський Андрій Ігорович, головний державний інспектор відділу митного оформлення №2 митного посту “Столичний” Київської міської митниці ДФС має суттєву різницю між наявними активами та доходами. За 2016 рік та 4 місяці цього року заробив 80 тис грн, при цьому задекларував земельну ділянку 1587 кв м у с. Стоянка під Києвом (там купа дорогих дач і дуже дорога земля), там же - недобудований будинок на 250 кв м та причіп, при тому, що жодного атомобіля у декларації не зазначено. Андрій Ігорович також зазначив, що фактично проживає у Києві, однак не вказав жоден об'єкт нерухомості в оренді чи на іншому праві користування у Києві. У пана Рибинського сім'ї немає, тому перевести на когось стрілки буде складно. І взагалі, з наступної декларації кудись пропав недобудований будинок під Києвом.

 • Лайфак від київського прокурора як дешево купити машину
  Лайфак від київського прокурора як дешево купити машину

  Поки на травневих святах всі їли шашлички, Євген Олександрович Шаповалов, прокурор Прокуратури міста Києва, придбав собі авто Honda Accord 2008 року випуску за супер вигідною ціною - всього 149 000 грн!За нашим попереднім аналізом, ринкова ціна такої моделі авто становить щонайменше 190 341 грн, а взагалі такі автомобілі коштують більше 300 000 грн. Іншими словами - прокурор Євген купив авто із суттєвою знижкою, що є порушенням обмежень щодо отримання подарунків, бо знижка на авто теж кваліфікується як подарунок. Відповідно до Закону подарунок може бути не дорожче за 3 200 грн, а в цьому випадку маємо різницю близько 41 000 грн. Написали відповідне звернення в НАЗК. Просимо перевірити та притягнути до адміністративної відповідальності, що означає штраф та конфіскація подарунка.  .

×