Діджиталізація виявлення конфліктів інтересів: над чим працює “Антикорупційний штаб” спільно з “Разом проти корупції”

Діджиталізація виявлення конфліктів інтересів: над чим працює “Антикорупційний штаб” спільно з “Разом проти корупції”

Гасло громадської організації «Антикорупційний штаб» - інновації проти корупції, тому впродовж років наша команда спільно із партнерами невпинно працює та дотримується цих слів. Навіть якщо заглянути у Державну антикорупційну програму на 2023 – 2025 роки то можна зрозуміти, що діджиталізація та впровадження цифрових технологій – фундамент для побудови більш прозорої, відкритої та з меншим рівнем корупції і владних повноважень України.

Недостатній рівень автоматизації контрольних заходів, відсутність системи накопичення і автоматизованого аналізу даних та відсутність автоматичного режиму проведення перевірок фінансових звітів суб’єктів виборчого процесу є причинами таких проблем:

  • порівняно невелика кількість проведених повних перевірок декларацій;

  • низька ефективність заходів із запобігання невчасному поданню чи неподанню декларацій суб’єктами декларування;

  • недосконала системи контролю за фінансуванням діяльності політичних партій та фінансуванням їх участі у виборах;

  • недостатня результативність моніторингу способу життя;

  • низька кількість опрацьованих поданих декларацій.

Як наслідок: уникнення відповідальності за порушення вимог антикорупційного законодавства. Натомість удосконалення наявних та впровадження нових інструментів надасть змогу як оперативно реагувати на факти порушень вимог антикорупційного законодавства, так і запобігати їхньому вчиненню.

Національне агентство з питань запобігання корупції розпочало запровадження автоматичного режиму проведення перевірок звітів політичних партій шляхом інтеграції з іншими інформаційно-телекомунікаційними і довідковими системами, реєстрами, базами даних. Проте остаточне налаштування можливе за умови відновлення звітування та поєднання автоматизованої системи з іншими базами даних.

Саме відновлення повноцінного звітування та відкриття реєстрів декларацій є головною умовою задля повноцінного функціонування одного із наших флагманських інструментів – портал «Приховані інтереси», який презентували ще у 2021 році. Він став першим діджитал інструментом, що допомагає знаходити корупційні ознаки в діях публічних службовців. Його унікальність дозволяє зробити доступною інформацію про можливі конфлікти інтересів у діяльності кожного високопосадовця, чиновника, нардепа чи обранця місцевої ради, на всіх щаблях влади та органу місцевого самоврядування.

Алгоритм порталу може виявити 11 типів ризиків. Завдяки цьому можна швидко дізнатися, як посадовець пов’язаний із компаніями, які беруть участь у тендері в установі, де він працює чи працював, близьких осіб, що є колегами посадовця, а ще перевірити, чи не отримував такий чиновник ризикові подарунки.

Більш детально про усі особливості функціонування інструменту можна дізнатись тут.

Але із початком повномасштабного вторгнення росії обсяги публічної інформації про чиновників та депутатів скоротились до мінімуму, адже усі необхідні реєстри для функціонування “Прихованих інтересів” стали закритими. Закритим став і сам портал, адже він все ще містив попередні відкриті дані. Незважаючи на це, він продовжує свою роботу.

Лише за 2023 рік промоніторили за допомогою «Прихованих інтересів» понад 700 ризиків можливого конфлікту інтересів, виявили понад 20 можливих порушень у формі потенційний/реальний конфлікт інтересів та підготували і надіслали 12 звернень до органів поліції щодо можливого реального конфлікту інтересів. 

Та з плином часу недобросовісні представники держави стали зловживати цією ситуацією та примножувати свої статки у геометричній прогресії. Громадськість неодноразово закликала відновити публічне декларування чиновників та депутатів і нарешті нещодавно ця справа зрушила із “мертвої точки”: Верховна Рада із другої спроби, після вето Президента, відновила публічне декларування для усіх суб'єктів, які зобов'язані це робити, окрім військових та осіб, чиї декларації у вільному доступі можуть загрожувати національній безпеці. Які зміни в новому законі ускладнюють систему декларування та як цей закон може зіпсувати систему загалом можна дізнатись у матеріалах наших колег із Transparency International Ukraine.

У травні 2023 року громадські організації «Разом проти корупції» та “Антикорупційний штаб" за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС (EUACI) – провідної антикорупційної програми в Україні, що фінансується ЄС, співфінансується і впроваджується Міністерством закордонних справ Данії розпочали роботу над розробкою Модулю виявлення конфліктів інтересів у рішеннях міських рад обласних центрів та моніторингом Державної антикорупційної програми. 

Команда «РПК» впроваджує комплексний моніторинг виконання Державної антикорупційної програми 2023-2025 рр., а саме блоків «Охорона здоров'я, освіта і наука та соціальний захист» та «Будівництво та земельні відносини». У цих блоках передбачено вирішення 14-ти системних проблем та досягнення 50-ти очікуваних стратегічних результатів.

 

Головною метою є сприяння досягненню своєчасного та повного впровадження заходів ДАП шляхом проведення незалежного громадського моніторингу із залученням громадських експертів та журналістів, представників бізнес- та професійних спільнот, ключових стейкхолдерів.

Завдання “Антикорупційного штабу” - зробити зручний публічний IT-продукт для працівників НАЗК та Нацполіції, який полегшить роботу з виявлення конфліктів інтересів у депутатів найбільших міст. Трапляються рішення, у яких афілійовані з депутатами компанії отримують землю, допомогу та інші привілеї від об’єднаних територіальних громад. Якщо у таких рішення депутат голосував - це конфлікт інтересів, який має ознаки вчинення корупційного правопорушення. Ми хочемо за допомогою аналізатора полегшити роботу депутатам.

Протягом 6 місяців планується розробка та тестування інструменту. Про публічних запуск - ми обов’язково повідомимо.

 

Читайте також

×