Як отримати відшкодування за зруйноване росіянами житло

Як отримати відшкодування за зруйноване росіянами житло

Тисячі українців опинилися у буквальному сенсі без даху над головою. В одних повилітали вікна, а в інших не залишилося навіть фундаменту. Пошкодження, завдані РФ, ми збираємо на нашій Карті Руйнувань. А сьогодні пояснюємо, який алгоритм дій для отримання грошової компенсації і чому не варто баритися. 

 

Аби отримати компенсація за зруйноване житло, вам доведеться пройти такі кроки:

  • зафіксувати всі пошкодження;

  • викликати експерта для оцінки збитків;

  • отримати відповідні довідки з правоохоронних органів та ДСНС;

  • подати документи до місцевої ради;

  • судовий процес.
     

Детальніше про кожен із них в інтерв'ю “Суспільному” розповів адвокат Євген Федоренко.

 

Як правильно фіксувати пошкодження

Спершу зробіть загальне фото, щоб було видно, що це за приміщення. Як зовні, так і окремі кімнати. Потім підходьте ближче і фільмуйте окремі пошкодження із різних ракурсів. Бажано зробити це якнайшвидше. Але законом встановлено: заяви про відшкодування повинні бути подані протягом військового стану та 90 днів по його закінченню. 

 

Навіщо потрібна експертна оцінка

Експерт має відповідну ліцензію, і це дає йому право робити висновки, які можуть використовуватись у суді. Наразі ще не визначена методика оцінки пошкоджень, тому експерт з оцінки пошкоджень буде тільки фіксувати пошкодження, які отримало житло. Та визначати: що підлягає заміні, а що можна відремонтувати. Описувати ці пошкодження. Також він робить висновок про повну або часткову компенсацію збитків.

За підсумком, ви отримаєте висновок експерта. Він стане підставою для подачі заяви до суду. 

Крім того, є так звані приховані пошкодження, які ви можете не побачити. Наприклад, зовні може бути видно тільки як постраждав, наприклад, сайдинг і утеплення. Але всередині також можуть бути пошкоджені внутрішні перекриття у стіні. Фахівець же це бачить і фіксує. Він може зняти гіпсокартон і подивитися, що всередині.

 

Як отримати довідку від правоохоронців

Власник помешкання повинен звернутися до правоохоронців, щоб відкрити кримінальне провадження по факту військової агресії РФ. Так особа визнається потерпілою в цьому кримінальному провадженню, про що видається відповідна довідка.

Якщо на місце викликали співробітників ДСНС, то від них необхідно отримати акт, у якому буде вказана причина, внаслідок чого будинок чи квартира зазнала пошкоджень. Якщо документи на житло втрачені або згоріли, їх доведеться відновити самостійно. Для відновлення технічного паспорта, потрібно звертатися до БТІ, у ЦНАПі відновлюють решту документів. Якщо є договір купівлі-продажу, дарування чи документ про спадщину – до нотаріуса, який його видавав.

 

Суд

Ухвалювати остаточне рішення буде міжнародний суд в Гаазі. Але кожному громадянину можна подавати позовну заяву до місцевих судів на РФ – також щодо відшкодування. Рішенням місцевого суду буде вже встановлений факт, що вам нанесено саме на таку суму пошкодження, і саме цю суму вам необхідно буде відшкодувати. Ці документи будуть додаватись до міжнародного суду і враховуватись при прийнятті ним цього рішення. Документи для позову до Гааги: документи на право власност, висновок експерта, фото житла до та після пошкоджень, довідка від правоохоронців. 

Коли всі руйнування зафіксовані, а правоохоронці відкрили провадження, ви можете починати ремонт. При цьому варто збирати чеки на будматеріали - витрачені суми підсилять вашу позицію у суді. 

Нагадаємо, подати заявку на компенсацію пошкодженого майна з боку держави можна через портал Дія, підкріпивши її світлинами. Однак остаточно механізм відшкодування ще не визначений, відповідний законопроект ухвалений лише у першому читанні. 

 

Читайте також

×