Нідерланди відправляють Україні 17 млн на розслідування воєнних злочинів: як зараз це відбувається в Україні

Нідерланди відправляють Україні 17 млн на розслідування воєнних злочинів: як зараз це відбувається в Україні

Нідерланди заявили, що виділяють Україні 17 млн євро для розслідування воєнних злочинів, яких вчинила росія за час повномасштабної війни. Про це заявила під час візиту до Києва пані міністр закордонних справ Нідерландів Ханке Брейнс Слот, яка наголосила, що безкарним не можуть залишитися жодні неправочинні дії.

На початку грудня президент Володимир Зеленський заявив, що з початку повномасштабної війни в Україні задокументовано понад 110 тисяч порушень російськими загарбниками законів та звичаїв війни на території України.

Які воєнні злочини фіксують в Україні та як працює цей механізм – розбираємося в матеріалі.
 

Мільйони на розслідування воєнних злочинів

Нідерланди надають 9 мільйонів євро для проєкту «Відновлення гідності та справедливості в Україні», який спрямований на підтримку української системи правосуддя у галузі міжнародного кримінального права. Цей проєкт зосереджений на таких сферах, як боротьба з безкарністю за сексуальне та гендерне насильство, зміцнення спроможності України переслідувати ці види злочинів, а також зміцнення спроможності України розслідувати та переслідувати міжнародні злочини, скоєні проти дітей.

Ще 8 мільйонами підтримують Консультативну місію Європейського Союзу (EUAM Ukraine). Ці гроші будуть спрямовані на зміцнення прокуратури України та поліції у звільнених районах країни. Місія також використає гроші на консультативні послуги у сфері розслідування та прокуратури.

Багато міжнародних партнерів України допомагають розслідувати воєнні злочини росіян. Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), наприклад, нещодавно передало Генеральній прокуратурі України дев’ять автономних дронів Skydio для документування воєнних злочинів. Техніка «бачить» у будь-якому напрямку за допомогою шести навігаційних камер 4k. Дрони орієнтуються у просторі за допомогою вбудованого штучного інтелекту і приймають розумні рішення щодо польоту з уникненням перешкод на 360 градусів. Лише станом на липень дві українські правозахисні коаліції за підтримки USAID задокументували понад 40 000 випадків воєнних злочинів росії від початку вторгнення. USAID також бере участь у спільних візитах щодо документування воєнних злочинів з Офісом Уповноваженого з прав людини в Україні.

Також уряд Сполучених Штатів передав Україні броньовані автомобілі для документування воєнних злочинів російської армії.

Вісім броньованих повнорозмірних пікапів класу захисту BR6 TOYOTA HILUX отримали слідчі Донецької, Луганської, Запорізької, Миколаївської, Херсонської, Сумської, Чернігівської та Харківської областей.

«Працівники слідчих підрозділів цих регіонів фіксують воєнні злочини Росії та збирають доказову базу під постійними обстрілами країни-агресора. Тож передані автомобілі суттєво посилять безпеку поліцейських під час проведення слідчих дій», – йдеться у заяві Нацполіції

Крім того, передані броньовані авто стануть поліцейським у пригоді під час евакуації людей із місць російських обстрілів.

Масштаби воєнних злочинів

Крім повідомлення Володимира Зеленського про кількість воєнних злочинів у 110 тисяч станом на 1 грудня, глава МВС називав кількість воєнних злочинів росіян за 600 днів вторгнення.

16 жовтня міністр внутрішніх справ Ігор Клименко повідомив, що слідчі Національної поліції зафіксували понад 97 тисяч кримінальних проваджень за фактами воєнних злочинів рф.

«Серед зареєстрованих злочинів більшість – це порушення законів та звичаїв війни. За цим фактом відкрито 83490 проваджень», – сказав він.

Ще 9200 проваджень – це зазіхання на територіальну цілісність та недоторканність України. Понад 3 400 – колабораційна діяльність. І ще понад 200 – державна зрада.

13 листопада начальник відділу взаємодії з міжурядовими, державними та неурядовими організаціями Департаменту війни Офісу Генпрокурора Олександр Зюзь розповів під час пресконференції «Активісти та журналісти ідентифікували 182 тисячі російських воєнних злочинців: скільки вже покарані» в рамках проєкту «Ідентифікація російських воєнних злочинців» розповів, що в Україні офіційно зафіксовано більше як 109 тисяч російських воєнних злочинів.

Голова правління ГО «Антикорупційний штаб», співзасновник Реєстру російських воєнних злочинців Сергій Миткалик розповів, що протягом 2023 року ідентифікували понад 20 тисяч російських воєнних злочинців.

«Зібрали детальну інформацію, їх фотографії, прізвище, ім’я, по батькові, рік народження, мобільні телефони, джерело, звідки ця інформація взята. В 2023 році ми почали збирати інформацію про колаборантів», – розповів Миткалик.

Він додав, що, за даними офісу Генпрокурора, є понад 100 тисяч кримінальних проваджень проти воєнних злочинів та злочинів російської агресії.

«Ми маємо 170 покараних росіян. За статтею порушення законів та звичаїв війни ми маємо більше 100 тисяч кримінальних проваджень. Із них – понад 75 справ, переданих до суду за два роки. Це може свідчити про невисоку ефективність. Але хочу стати на захист правоохоронних органів. Адже поїхати на території Росії та затримати тих російських військових, яких ми ідентифікували, на сьогодні неможливо», – сказав Миткалик.

Наприкінці вересня керівниця Кримського інституту стратегічних досліджень (CISS) Ельміра Аблялімова-Чийгоз повідомила, як пише CNN, російські окупанти вчинили щонайменше 534 злочини проти об’єктів української культурної спадщини.

Під порушеннями мається на увазі переміщення культурних цінностей з окупованих територій, привласнення культурних пам’яток, використання культурних цінностей у воєнних цілях, пограбування музеїв, незаконні археологічні роботи, модифікація та реконструкція пам’яток, а також позбавлення історичних місць їх контексту.

За словами Аблялімової-Чийгоз, 200 порушень було зафіксовано у тимчасово захопленому росіянами Криму. На інших окупованих територіях України зафіксовано 334 порушення щодо культурної спадщини.

Станом на кінець жовтня українські правоохоронці встановили вже понад 440 підозрюваних осіб у скоєнні воєнних злочинів із початку вторгнення рф. Йдеться про сексуальне насильство, тортури та вбивства під час війни.

«Якщо ми говоримо про воєнні злочини – сексуальне насильство, тортури, вбивства, атаки на цивільні об'єкти, то на сьогодні ми маємо 447 підозрюваних осіб. Тобто, це не ті люди, яких ми вважаємо можливо причетними – таких десятки тисяч. А ті, яких ми вже точно встановили, маємо докази та яким офіційно повідомили про підозру», – зазначив керівник департаменту військових злочинів Офісу Генпрокурора Юрій Білоусов в ефірі телемарафону.

Щодо 267 підозрюваних – обвинувальні акти вже перебувають у судах, також винесено 63 вироки національних судів.

Як фіксують воєнні злочини

Зазначимо, що поняття воєнного злочину визначається як свідоме, грубе порушення законів та звичаїв війни, за який винуватці (учасники бойових дій та особи, які віддають їм накази) несуть кримінальну відповідальність, визначену рішенням міжнародних воєнних трибуналів.

Загальний перелік воєнних злочинів закріплений у Статуті Міжнародного кримінального суду (Римський статут). Це:

 • умисне вбивство;
 • тортури чи нелюдське поводження, включаючи біологічні експерименти;
 • умисне завдання сильних страждань чи заподіяння важких тілесних ушкоджень чи шкоди здоров’ю;
 • незаконне, безглузде та значне за обсягами знищення чи привласнення майна, що не викликане воєнною необхідністю;
 • примушування військовополоненого чи іншої особи, яка користується міжнародним захистом, служити у збройних силах ворожої сторони;
 • незаконне обмеження свободи;
 • взяття заручників;
 • умисний цілеспрямований напад на цивільне населення чи окремих цивільних осіб, які не беруть безпосередньої участі у воєнних діях;
 • умисний напад на цивільні об’єкти, тобто об’єкти, які не є воєнними цілями;
 • цілеспрямоване завдавання ударів по персоналу, об’єктам, матеріалам, підрозділам чи транспортним засобам, задіяним у наданні гуманітарної допомоги чи місії по підтриманню миру відповідно до Статуту ООН;
 • депортація або переміщення частини чи всього населення окупованої території як в межах відповідної території, так і за її межі;
 • умисне завдавання ударів по будівлях, що мають релігійне, освітнє, культурне, наукове чи благодійне призначення, історичним пам’яткам, госпіталях та місцях зосередження хворих та поранених, за умови, що вони не є воєнними цілями;
 • примушування громадян протилежної сторони до участі у воєнних діях проти їх власної держави, навіть, якщо вони знаходились на службі воюючої сторони до початку війни;
 • пограбування міста чи населеного пункту навіть, якщо він захоплений штурмом;
 • застосування задушливих, отруйних чи інших газів та будь-яких аналогічних рідин, матеріалів чи засобів;
 • посягання на людську гідність, в тому числі ставлення, що ображає чи принижує людську гідність;
 • зґвалтування, навертання в сексуальне рабство, примушування до проституції, примусова вагітність, примусова стерилізація та будь-які інші види сексуального насильства;
 • умисне вчинення дій, які піддають цивільне населення голоду, як способу ведення війни шляхом позбавлення його предметів, необхідних для виживання, включаючи умисне створення завад для допомоги та ін.

Фіксувати воєнні злочини треба письмово, на фото та відео. Варто фільмувати злочин, середовище, показувати своє обличчя, назвати прізвище, ім’я, по батькові. Треба зазначити дату, час і точне місце зйомки. Також потрібно зафіксувати (якщо можливо) персональні дані свідків, постраждалих від злочину (ПІБ, дата народження, номер телефону, адреса).

Докази можна подати на низку цифрових платформ і застосунків, які зараз в Україні вже створено:

 • Портал RussianWarCriminals (shtab.net)
 • Застосунок eyeWitness to Atrocities;
 • Платформа WarCrimes – за підтримки Офісу Генпрокурора України;
 • Чат-бот WarCrime Міністерства юстиції України;
 • Чат-бот Держекоінспекції для документування злочинів проти довкілля;
 • Чат-бот TRIBUNAL UA @tribunal_ua_bot;
 • Портал «Культурні злочини» для збору доказів руйнування російською армією історичних та культурних пам’яток;
 • Проєкт «Росія заплатить» для документування матеріальних збитків.

Також свідоцтва воєнних злочинів можна паралельно направляти безпосередньо головному прокурору Міжнародного кримінального суду в Гаазі Карім А. А. Хану на електронну пошту otp.informationdesk@icc-cpi.int, як зазначають у проєкті «Безоплатна правнича допомога».

Читайте також

 • Держаудитслужба підтвердила наявність порушень у тендері, через який втрачено 1,8 млн.грн.
  Держаудитслужба підтвердила наявність порушень у тендері, через який втрачено 1,8 млн.грн.

  Державна аудиторська служба підтвердила наявність тендерних порушень, через які вже втрачено близько 1,8 млн. грн. бюджетних коштів. Антикорупційний штаб Києва вже писав про численні порушення на одному з тендерів від  Кремінської міської ради, що на Луганщині. Нагадаємо, що в жовтні 2016 року, вище згадана, Кремінська міськрада провела тендер на реконструкцію системи водопостачання. Переможцем виявилася компанія ТОВ "Домінант Траст Сервіс" із найвищою ціновою пропозицією – 3,9 млн. грн. В цей же час, на тендері брало участь ще 10 інших компаній, пропозиції яких було відхилено з різних причин: – замовник вимагав від учасників надання ліцензії на провадження господарської діяльності у будівництві, однак рівень складності заявленого об’єкту не вимагав наявність такої ліцензії.

 • Держаудитслужба проведе перевірку реконструкції котельні
  Держаудитслужба проведе перевірку реконструкції котельні

  Чиновники у Верхньому Рогачику хотіли нажитись на реконструкції шкільної котельні. Антикорупційний штаб оскаржив закупівлю в Держаудитслужбу.   3 жовтня 2016 року КУ «Верхньорогачицький районний центр по обслуговуванню закладів освіти» оголосила закупівлю «Реконструкція котельні загальноосвітньої школи, с. Первомаївка і Верхньорогачицького району Херсонської області /монтажні роботи/»  з очікуваною вартістю 1 026 268 грн. 11 жовтня 2016 року було проведено аукціон, за результатами якого перемогу отримала компанія ПП «РИК» з найдорожчою ціновою пропозицією – 1 026 267,60 грн. Слід відзначити, що пропозиція ПП «РИК» у ході аукціону залишилась незмінною. 20 жовтня замовник оприлюднив повідомлення про намір укласти договір з ПП «РИК».

 • Аудиторська служба перевірить закупівлю бензину
  Аудиторська служба перевірить закупівлю бензину

  Антикорупційний штаб виявив чергову спробу дніпропетровських чиновників «наваритися» на закупівлі бензину. Держаудислужба вже відреагувала на звернення Антикорупційного штабу. 4 жовтня 2016 року Дніпропетровське обласне комунальне підприємство «Спецавтобаза» оголосило закупівлю талонів на бензин А-95 з очікуваною вартістю 137 250 грн. 13 жовтня 2016 року було проведено аукціон, за результатами якого від учасників були отримані наступні пропозиції: ТОВ «Торговий дім «Нєфтек» - 124 363,75 грн. , ТОВ «Східна нафтогазова компанія» - 124 989 грн. та ТОВ «Пром Гарант Плюс» - 131 150 грн. Переможцем була обрана компанія із найдорожчою ціновою пропозицією -  ТОВ «Пром Гарант Плюс», яка жодного разу не понизила свою цінову пропозицію в ході аукціону. Натомість дешевші пропозиції інших компаній безпідставно було відхилено замовником.

 • Викрили схему по закупівлі шкільних вікон
  Викрили схему по закупівлі шкільних вікон

  Чиновники Печерської РДА обрали найдорожчу цінову пропозицію від компанії, яка не виконала роботи до кінця. Антикорупційний штаб вже оскаржив закупівлю. У березні 2016 року Управління житлово-комунального господарства та будівництва Печерської РДА оголосила тендер на капітальний ремонт (заміну вікон) в школі № 134, iменi Ю. Гагарiна на вулиці Печерський узвіз, 13-а. Очікувана вартість – 1 млн. грн. Участь у тендері взяли 4 компанії з такими ціновими пропозиціями: ТОВ Промбуд-Пласт – 599 999 грн. , ТОВ «Будівельна інвестиційна компанія «Новобуд» - 600 000 грн. , ТОВ «Каскад-СД» - 627 303 грн. та ТОВ «Укрмонтажлюкс» - 949 985 грн. За дивним збігом обставин, чиновники печерської РДА визначили переможцем компанію з найвищою ціновою пропозицією – ТОВ  «Укрмонтажлюкс».

 • #едекларації сильного та незалежного з причіпом
  #едекларації сильного та незалежного з причіпом

  Рибинський Андрій Ігорович, головний державний інспектор відділу митного оформлення №2 митного посту “Столичний” Київської міської митниці ДФС має суттєву різницю між наявними активами та доходами. За 2016 рік та 4 місяці цього року заробив 80 тис грн, при цьому задекларував земельну ділянку 1587 кв м у с. Стоянка під Києвом (там купа дорогих дач і дуже дорога земля), там же - недобудований будинок на 250 кв м та причіп, при тому, що жодного атомобіля у декларації не зазначено. Андрій Ігорович також зазначив, що фактично проживає у Києві, однак не вказав жоден об'єкт нерухомості в оренді чи на іншому праві користування у Києві. У пана Рибинського сім'ї немає, тому перевести на когось стрілки буде складно. І взагалі, з наступної декларації кудись пропав недобудований будинок під Києвом.

 • Лайфак від київського прокурора як дешево купити машину
  Лайфак від київського прокурора як дешево купити машину

  Поки на травневих святах всі їли шашлички, Євген Олександрович Шаповалов, прокурор Прокуратури міста Києва, придбав собі авто Honda Accord 2008 року випуску за супер вигідною ціною - всього 149 000 грн!За нашим попереднім аналізом, ринкова ціна такої моделі авто становить щонайменше 190 341 грн, а взагалі такі автомобілі коштують більше 300 000 грн. Іншими словами - прокурор Євген купив авто із суттєвою знижкою, що є порушенням обмежень щодо отримання подарунків, бо знижка на авто теж кваліфікується як подарунок. Відповідно до Закону подарунок може бути не дорожче за 3 200 грн, а в цьому випадку маємо різницю близько 41 000 грн. Написали відповідне звернення в НАЗК. Просимо перевірити та притягнути до адміністративної відповідальності, що означає штраф та конфіскація подарунка.  .

×