
Громадська організація “Антикорупційний штаб” здійснює фіксацію поточного стану об’єктів — пам'яток культурної спадщини та/або об’єктів, які становлять історичну цінність для України, — у 5-ти регіонах Україних: Миколаївщина, Київщина, Харківщина, Чернігівщина, Сумщина за допомогою програмного додатку TruePic Project Providence від компанії Microsoft Project Providence. Фіксацію здійснюють місцеві мешканці, визначені як координатори проєкту, – по одному в кожній області.
Фіксація воєнних злочинів — це дуже важлива складова допомоги Збройним Силам України, а також подальшого доведення факту злочину в суді.
В даному документі ми представляємо основні методологічні засади здійснення фіксації.
- Визначення термінів та законодавчої бази
- Технічна база фіксування
- Додаткові інструменти фіксації
- Які об’єкти ми фіксуємо
- Додаткові ресурси, куди можна подавати докази воєнних злочинів
Визначення термінів та законодавчої бази
Для початку наведемо визначення кількох термінів, які закріплені у стаття 1 Закону України “Про охорону культурної спадщини” та які будуть використовуватись у цій методології:
-
культурна спадщина - це сукупність успадкованих людством від попередніх поколінь об'єктів культурної спадщини;
-
об'єкт культурної спадщини - визначне місце, споруда (витвір), комплекс (ансамбль), їхні частини, пов'язані з ними рухомі предмети, а також території чи водні об'єкти (об'єкти підводної культурної та археологічної спадщини), інші природні, природно-антропогенні або створені людиною об'єкти незалежно від стану збереженості, що донесли до нашого часу цінність з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду і зберегли свою автентичність;
-
нерухомий об'єкт культурної спадщини - об'єкт культурної спадщини, який не може бути перенесений на інше місце без втрати його цінності з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду та збереження своєї автентичності;
-
пам’ятка культурної спадщини (далі - пам’ятка) - об’єкт культурної спадщини, який занесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, або об’єкт культурної спадщини, який взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом, до вирішення питання про включення (невключення) об’єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України;
Культурні пам'ятки України перебувають також і під міжнародно-правовим захистом згідно Положення про закони і звичаї війни на суходолі, яке є додатком до IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі 1907 року, Конвенція про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту з Протоколом 1954 року та Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року щодо захисту жертв міжнародних збройних конфліктів від 8 червня 1977 року.
Для безпечного здійснення фіксування пам’яток та/або об’єктів, які становлять історичну цінність для України, ГО “Антикорупційний штаб” поінформувала відповідні служби: органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, управління Служби безпеки України в цих областях та управління Національної поліції.
Технічна база фіксування
Під фіксуванням ми передбачаємо фотографування об’єктів на смартфони за допомогою програмного додатку TruePic Project Providence від компанії Microsoft. Project Providence – це інтероперабельна система, що використовує SDK для автентифікації камер Truepic та хмарну платформу Microsoft Azure для підтримки походження зображень під час їх зйомки, зберігання та подальшого відображення. Це дозволяє користувачам перевіряти автентичність зображень і прозоро відображати їхній час, дату, місцезнаходження та джерело для глядачів. Тобто програмний комплекс дозволяє зберігати метадані і таким чином підтверджувати правильність та автентичність фото. Разом із посиланнями на офіційні дані про обстріли даних об’єктів російськими військами це дозволяє підтвердити та верифікувати об’єкти, що в майбутньому може стати юридичним доказом конкретних російських обстрілів.
Додаткові інструменти фіксації
Свідки. Важливо зберегти дані та контакти осіб, які були свідками воєнного злочину. За можливості також необхідно зібрати в них пояснення із зазначенням всіх обставин, які ми описали вище.
Матеріальні (речові) докази. Якщо злочин має матеріальні сліди — їх необхідно зберегти. Матеріальними слідами можуть бути уламки техніки та зброї, снарядів або ракет, гільзи та набої, транспортні засоби, сліди на будівлях, документи.
Матеріальні сліди необхідно зафіксувати на відео або максимально детально описати із зазначенням обставин, до яких матеріальний слід причетний.
Фіксувати необхідно факт вчинення воєнного злочину, із зазначенням місця та часу. За можливості необхідно фіксувати знаряддя вчинення та особу того, хто вчинив цей злочин.
Фіксування воєнних злочинів може відбуватись як в момент їх вчинення, так і після того з метою зафіксувати наслідки, учасників, свідків та інші обставини, якщо не було можливості провести фіксацію в момент здійснення такого злочину.
ВАЖЛИВО! Ми не фіксуємо злочини тоді, коли це загрожує життю! Нічого не чіпаємо руками та знімаємо здалеку!
Які об’єкти ми фіксуємо
Під об’єктами, які становлять культурну та/або історичну цінність, ми розуміємо не лише офіційно зареєстровані як пам’ятки об’єкти, а й усі нерухомі об’єкти, які самі по собі становлять культурну та/або історичну цінність або зберігають (зберігали) те, що становить культурну та/або історичну цінність. Наприклад, школи, бібліотеки, будинки культури, вищі навчальні заклади та інші подібні об’єкти — це ті об’єкти, які зберігають (зберігали) українську літературу, об’єкти образотворчого мистецтва та інші цінності, які разом складають культурну цінність. Пограбовані та/або зруйновані архіви – це об’єкти, де зберігаються важливі документи щодо історії України. Також ми фіксуємо пошкодження житлових будинків, адже вони являють собою певний історичний період в міській або іншій місцевій архітектури. Відтак, до об’єктів фіксування входять всі об’єкти інфраструктури, окрім військової або військово-цивільної.
Разом із зафіксованим об’єктом подається його опис та історичне та/або культурне значення для України.
Метою проєкту є фіксування та поширення інформації про щонайменше 500 об’єктів у п’яти регіонах: Чернігівська, Сумська, Харківська, Миколаївська області та Київщина.
Додаткові ресурси, куди можна подавати докази воєнних злочинів
Зараз в Україні вже створено низку цифрових платформ і застосунків, що суттєво спрощують збирання доказів військових злочинів рф:
-
Застосунок eyeWitness to Atrocities;
-
Платформа WarCrimes – за підтримки Офісу Генпрокурора України;
-
Чат-бот WarCrime Міністерства юстиції України;
-
Чат-бот Держекоінспекції для документування злочинів проти довкілля;
-
Чат-бот TRIBUNAL UA @tribunal_ua_bot;
-
Портал «Культурні злочини» для збору доказів руйнування російською армією історичних та культурних пам’яток;
-
Проєкт «Росія заплатить» для документування матеріальних збитків.
Разом із тим, свідчення воєнних злочинів можна скеровувати безпосередньо головному прокурору Міжнародного кримінального суду в Гаазі Карім А. А. Хану на електронну пошту otp.informationdesk@icc-cpi.int.