Методологія фіксування знищення Росією культурної та історичної спадщини

Методологія фіксування знищення Росією культурної та історичної спадщини

Громадська організація “Антикорупційний штаб” здійснює фіксацію поточного стану об’єктів —  пам'яток культурної спадщини та/або об’єктів, які становлять історичну цінність для України, — у 5-ти регіонах Україних: Миколаївщина, Київщина, Харківщина, Чернігівщина, Сумщина за допомогою програмного додатку TruePic Project Providence від компанії Microsoft Project Providence. Фіксацію здійснюють місцеві мешканці, визначені як координатори проєкту, – по одному в кожній області.

Фіксація воєнних злочинів — це дуже важлива складова допомоги Збройним Силам України, а також подальшого доведення факту злочину в суді. 

В даному документі ми представляємо основні методологічні засади здійснення фіксації.

 • Визначення термінів та законодавчої бази
 • Технічна база фіксування
 • Додаткові інструменти фіксації 
 • Які об’єкти ми фіксуємо
 • Додаткові ресурси, куди можна подавати докази воєнних злочинів 

 

Визначення термінів та законодавчої бази 

Для початку наведемо визначення кількох термінів, які закріплені у стаття 1 Закону України “Про охорону культурної спадщини” та які будуть використовуватись у цій методології:

 • культурна спадщина - це сукупність успадкованих людством від попередніх поколінь об'єктів культурної спадщини;

 • об'єкт культурної спадщини - визначне місце, споруда (витвір), комплекс (ансамбль), їхні частини, пов'язані з ними рухомі предмети, а також території чи водні об'єкти (об'єкти підводної культурної та археологічної спадщини), інші природні, природно-антропогенні або створені людиною об'єкти незалежно від стану збереженості, що донесли до нашого часу цінність з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду і зберегли свою автентичність;

 • нерухомий об'єкт культурної спадщини - об'єкт культурної спадщини, який не може бути перенесений на інше місце без втрати його цінності з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду та збереження своєї автентичності;

 • пам’ятка культурної спадщини (далі - пам’ятка) - об’єкт культурної спадщини, який занесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, або об’єкт культурної спадщини, який взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом, до вирішення питання про включення (невключення) об’єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України;

Культурні пам'ятки України перебувають також і під міжнародно-правовим захистом згідно Положення про закони і звичаї війни на суходолі, яке є додатком до IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі 1907 року, Конвенція про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту з Протоколом 1954 року та Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року щодо захисту жертв міжнародних збройних конфліктів від 8 червня 1977 року.

Для безпечного здійснення фіксування пам’яток  та/або об’єктів, які становлять історичну цінність для України, ГО “Антикорупційний штаб” поінформувала відповідні служби: органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, управління Служби безпеки України  в цих областях та управління Національної поліції. 

Технічна база фіксування

Під фіксуванням ми передбачаємо фотографування об’єктів на смартфони за допомогою програмного додатку TruePic Project Providence від компанії Microsoft. Project Providence – це інтероперабельна система, що використовує SDK для автентифікації камер Truepic та хмарну платформу Microsoft Azure для підтримки походження зображень під час їх зйомки, зберігання та подальшого відображення. Це дозволяє користувачам перевіряти автентичність зображень і прозоро відображати їхній час, дату, місцезнаходження та джерело для глядачів. Тобто програмний комплекс дозволяє зберігати метадані і таким чином підтверджувати правильність та автентичність фото. Разом із посиланнями на офіційні дані про обстріли даних об’єктів російськими військами це дозволяє підтвердити та верифікувати об’єкти, що в майбутньому може стати юридичним доказом конкретних російських обстрілів. 

Додаткові інструменти фіксації

Свідки. Важливо зберегти дані та контакти осіб, які були свідками воєнного злочину. За можливості також необхідно зібрати в них пояснення із зазначенням всіх обставин, які ми описали вище. 

Матеріальні (речові) докази. Якщо злочин має матеріальні сліди — їх необхідно зберегти. Матеріальними слідами можуть бути уламки техніки та зброї, снарядів або ракет, гільзи та набої, транспортні засоби, сліди на будівлях, документи. 

Матеріальні сліди необхідно зафіксувати на відео або максимально детально описати із зазначенням обставин, до яких матеріальний слід причетний. 

Фіксувати необхідно факт вчинення воєнного злочину, із зазначенням місця та часу. За можливості необхідно фіксувати знаряддя вчинення та особу того, хто вчинив цей злочин. 

Фіксування воєнних злочинів може відбуватись як в момент їх вчинення, так і після того з метою зафіксувати наслідки, учасників, свідків та інші обставини, якщо не було можливості провести фіксацію в момент здійснення такого злочину.

ВАЖЛИВО! Ми не фіксуємо злочини тоді, коли це загрожує життю! Нічого не чіпаємо руками та знімаємо здалеку!

Які об’єкти ми фіксуємо

Під об’єктами, які становлять культурну та/або історичну цінність, ми розуміємо не лише офіційно зареєстровані як пам’ятки об’єкти, а й усі нерухомі об’єкти, які самі по собі становлять культурну та/або історичну цінність або зберігають (зберігали) те, що становить культурну та/або історичну цінність. Наприклад, школи, бібліотеки, будинки культури, вищі навчальні заклади та інші подібні об’єкти — це ті об’єкти, які зберігають (зберігали) українську літературу, об’єкти образотворчого мистецтва та інші цінності, які разом складають культурну цінність. Пограбовані та/або зруйновані архіви – це об’єкти, де зберігаються важливі документи щодо історії України. Також ми фіксуємо пошкодження житлових будинків, адже вони являють собою певний історичний період в міській або іншій місцевій архітектури. Відтак, до об’єктів фіксування входять всі об’єкти інфраструктури, окрім військової або військово-цивільної. 

Разом із зафіксованим об’єктом подається його опис та історичне та/або культурне значення для України. 

Метою проєкту є фіксування та поширення інформації про щонайменше 500 об’єктів у п’яти регіонах: Чернігівська, Сумська, Харківська, Миколаївська області та Київщина. 

Додаткові ресурси, куди можна подавати докази воєнних злочинів 

Зараз в Україні вже створено низку цифрових платформ і застосунків, що суттєво спрощують збирання доказів військових злочинів рф:

 1. Портал RussianWarCriminals (shtab.net)

 2. Застосунок eyeWitness to Atrocities;

 3. Платформа WarCrimes – за підтримки Офісу Генпрокурора України;

 4. Чат-бот WarCrime Міністерства юстиції України;

 5. Чат-бот Держекоінспекції для документування злочинів проти довкілля;

 6. Чат-бот TRIBUNAL UA @tribunal_ua_bot;

 7. Портал «Культурні злочини» для збору доказів руйнування російською армією історичних та культурних пам’яток;

 8. Проєкт «Росія заплатить» для документування матеріальних збитків.

 

Разом із тим, свідчення воєнних злочинів можна скеровувати безпосередньо головному прокурору Міжнародного кримінального суду в Гаазі Карім А. А. Хану на електронну пошту otp.informationdesk@icc-cpi.int.

Читайте також

 • Держаудитслужба підтвердила наявність порушень у тендері, через який втрачено 1,8 млн.грн.
  Держаудитслужба підтвердила наявність порушень у тендері, через який втрачено 1,8 млн.грн.

  Державна аудиторська служба підтвердила наявність тендерних порушень, через які вже втрачено близько 1,8 млн. грн. бюджетних коштів. Антикорупційний штаб Києва вже писав про численні порушення на одному з тендерів від  Кремінської міської ради, що на Луганщині. Нагадаємо, що в жовтні 2016 року, вище згадана, Кремінська міськрада провела тендер на реконструкцію системи водопостачання. Переможцем виявилася компанія ТОВ "Домінант Траст Сервіс" із найвищою ціновою пропозицією – 3,9 млн. грн. В цей же час, на тендері брало участь ще 10 інших компаній, пропозиції яких було відхилено з різних причин: – замовник вимагав від учасників надання ліцензії на провадження господарської діяльності у будівництві, однак рівень складності заявленого об’єкту не вимагав наявність такої ліцензії.

 • Держаудитслужба проведе перевірку реконструкції котельні
  Держаудитслужба проведе перевірку реконструкції котельні

  Чиновники у Верхньому Рогачику хотіли нажитись на реконструкції шкільної котельні. Антикорупційний штаб оскаржив закупівлю в Держаудитслужбу.   3 жовтня 2016 року КУ «Верхньорогачицький районний центр по обслуговуванню закладів освіти» оголосила закупівлю «Реконструкція котельні загальноосвітньої школи, с. Первомаївка і Верхньорогачицького району Херсонської області /монтажні роботи/»  з очікуваною вартістю 1 026 268 грн. 11 жовтня 2016 року було проведено аукціон, за результатами якого перемогу отримала компанія ПП «РИК» з найдорожчою ціновою пропозицією – 1 026 267,60 грн. Слід відзначити, що пропозиція ПП «РИК» у ході аукціону залишилась незмінною. 20 жовтня замовник оприлюднив повідомлення про намір укласти договір з ПП «РИК».

 • Аудиторська служба перевірить закупівлю бензину
  Аудиторська служба перевірить закупівлю бензину

  Антикорупційний штаб виявив чергову спробу дніпропетровських чиновників «наваритися» на закупівлі бензину. Держаудислужба вже відреагувала на звернення Антикорупційного штабу. 4 жовтня 2016 року Дніпропетровське обласне комунальне підприємство «Спецавтобаза» оголосило закупівлю талонів на бензин А-95 з очікуваною вартістю 137 250 грн. 13 жовтня 2016 року було проведено аукціон, за результатами якого від учасників були отримані наступні пропозиції: ТОВ «Торговий дім «Нєфтек» - 124 363,75 грн. , ТОВ «Східна нафтогазова компанія» - 124 989 грн. та ТОВ «Пром Гарант Плюс» - 131 150 грн. Переможцем була обрана компанія із найдорожчою ціновою пропозицією -  ТОВ «Пром Гарант Плюс», яка жодного разу не понизила свою цінову пропозицію в ході аукціону. Натомість дешевші пропозиції інших компаній безпідставно було відхилено замовником.

 • Викрили схему по закупівлі шкільних вікон
  Викрили схему по закупівлі шкільних вікон

  Чиновники Печерської РДА обрали найдорожчу цінову пропозицію від компанії, яка не виконала роботи до кінця. Антикорупційний штаб вже оскаржив закупівлю. У березні 2016 року Управління житлово-комунального господарства та будівництва Печерської РДА оголосила тендер на капітальний ремонт (заміну вікон) в школі № 134, iменi Ю. Гагарiна на вулиці Печерський узвіз, 13-а. Очікувана вартість – 1 млн. грн. Участь у тендері взяли 4 компанії з такими ціновими пропозиціями: ТОВ Промбуд-Пласт – 599 999 грн. , ТОВ «Будівельна інвестиційна компанія «Новобуд» - 600 000 грн. , ТОВ «Каскад-СД» - 627 303 грн. та ТОВ «Укрмонтажлюкс» - 949 985 грн. За дивним збігом обставин, чиновники печерської РДА визначили переможцем компанію з найвищою ціновою пропозицією – ТОВ  «Укрмонтажлюкс».

 • #едекларації сильного та незалежного з причіпом
  #едекларації сильного та незалежного з причіпом

  Рибинський Андрій Ігорович, головний державний інспектор відділу митного оформлення №2 митного посту “Столичний” Київської міської митниці ДФС має суттєву різницю між наявними активами та доходами. За 2016 рік та 4 місяці цього року заробив 80 тис грн, при цьому задекларував земельну ділянку 1587 кв м у с. Стоянка під Києвом (там купа дорогих дач і дуже дорога земля), там же - недобудований будинок на 250 кв м та причіп, при тому, що жодного атомобіля у декларації не зазначено. Андрій Ігорович також зазначив, що фактично проживає у Києві, однак не вказав жоден об'єкт нерухомості в оренді чи на іншому праві користування у Києві. У пана Рибинського сім'ї немає, тому перевести на когось стрілки буде складно. І взагалі, з наступної декларації кудись пропав недобудований будинок під Києвом.

 • Лайфак від київського прокурора як дешево купити машину
  Лайфак від київського прокурора як дешево купити машину

  Поки на травневих святах всі їли шашлички, Євген Олександрович Шаповалов, прокурор Прокуратури міста Києва, придбав собі авто Honda Accord 2008 року випуску за супер вигідною ціною - всього 149 000 грн!За нашим попереднім аналізом, ринкова ціна такої моделі авто становить щонайменше 190 341 грн, а взагалі такі автомобілі коштують більше 300 000 грн. Іншими словами - прокурор Євген купив авто із суттєвою знижкою, що є порушенням обмежень щодо отримання подарунків, бо знижка на авто теж кваліфікується як подарунок. Відповідно до Закону подарунок може бути не дорожче за 3 200 грн, а в цьому випадку маємо різницю близько 41 000 грн. Написали відповідне звернення в НАЗК. Просимо перевірити та притягнути до адміністративної відповідальності, що означає штраф та конфіскація подарунка.  .

×