Мільярди на відбудову у Харкові: як почати аналізувати закупівлі

Мільярди на відбудову у Харкові: як почати аналізувати закупівлі

З літа 2022 року у Харкові місцева влада почала відновлювати постраждалі будинки. Незважаючи на постійні російські обстріли різноманітною зброєю, на ремонти у будинках щороку витрачаються мільярди гривень, а контроль за діями влади з боку громадськості менший, ніж до повномасштабного вторгнення. Однак, кожен мешканець Харкова, або іншої громади може долучитися до моніторингу витрачання грошей на роботи з відновлення

Як почати аналізувати відбудову на прикладі Харкова

За 2022-2024 роки департамент з благоустрою, відбудови та реконструкції Харківської міськради уклав угод на загальну суму 2,89 млрд грн. Саме цей підрозділ займається коштовними ремонтами в місті. Мова йде про відновлення багатоповерхівок, зокрема на Салтівці, реконструкцію освітніх закладів, що постраждали від обстрілів, а також будівництво “підземних” шкіл.

Перелік основних підрядників Департаменту за даними сайту “Прозорро”

 

Серед основних підрядників департаменту – найбільший місцевий забудовник – ПАТ “Трест Житлобуд-1”, бенефіціаром якого вказаний член виконкому Харківської міськради Олександр Харченко. Ця фірма отримала договорів на суму 831 млн грн.

На другому місці за сумою підрядів – приватне підприємство “Будівельна фірма “Промтекс”. Фірма отримала договорів на 526 млн грн.

“Промтекс” входить до Консорціуму “Білдінг Груп” разом із ТОВ “Спецбудмонтаж-Україна” колишнього нардепа Анатолія Денисенка, ТОВ “Індастріал Білдінг Груп” та ТОВ “Інкам-Білдінг” Станіслава Києвця.

Засновником ПП “Будівельна фірма “Промтекс” тривалий час був Станіслав Бровін, зараз на 50 % співзасновницею зазначена Ірина Ярован. Підписантом є Сергій Петруляніс, який і був керівником консорціуму. Нагадаємо, що Денисенко є бенефіціаром ще одного з найбільших забудовників міста – компанії “Авантаж”.

На суму понад 400 млн грн контрактів отримав забудовник ТДВ “Трест-Житлобуд-2” Дмитра Кроленка.

Але кошти на відновлення будинків йдуть не лише через цей підрозділ міської ради. Поточними ремонтами займається департамент житлово-комунального господарства. Протягом 2022-2024 років цей департамент роздав підрядів на загальну суму 2,2 млрд грн. Проте це не тільки гроші на відбудову: департамент ЖКГ також фінансує утримання скверів, кладовищ тощо.

Однак найбільші суми стосуються постраждалих будинків. І знову серед лідерів ПАТ “Трест “Житлобуд-1”. 

Крім того, суттєві суми на проведення робіт отримують комунальні підприємства, що виконують роботи силами власних співробітників. Так, понад тисячу угод на проведення поточних ремонтів департамент уклав із “Харківським ремонтно-будівельним підприємством” та “Харківспецбудом”.

Із важливого для проведення моніторингу: саме цей департамент укладає угоди на проведення огляду пошкоджених будинків та підготовку експертизи про їхній стан. Пізніше він же замовляє проєкти ремонтів, а потім вже проводиться тендер на ремонт будинків.

Пріоритети відбудови

Голова всеукраїнської ГО “Антикорупційний штаб” Сергій Миткалик розповідає, що з перших днів повномасштабного вторгнення його організація почала створювати мапу руйнувань та відновлень.

На мапу додавалась інформація про зруйновані об’єкти та ті, на відновлення яких виділяли кошти. Проєкт реалізовувався в основному за грантові кошти та за допомогою волонтерів.

“На жаль, кількість руйнувань зростає, а кошти, які виділяються на відбудову та відновлення, зменшуються. Масштаби та обсяги відбудови, які були у 2023 році, значно скоротилися. Фонд ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації фактично не наповнюється. На сьогодні ми можемо лише відстежити ті об’єкти, за якими були укладені договори про закупівлі у 2023 році та на початку 2024 року”, – зазначає Миткалик.

За його словами,  значна частина коштів спрямовується на будівництво захисних споруд, енергетичних об’єктів та фортифікацій. 

Найбільша проблема полягає в тому, що інформація про ці закупівлі є непублічною, і дізнатися про стан чи вартість робіт дуже складно. Серед основних ризиків сьогодні ми бачимо пріорітизацією відбудови об’єктів — що саме відновлюється в першу чергу та чому — а також завищення цін на закупівлях. 

“Харківський антикорупційний центр” може відзначити кілька будинків, вибір на відбудову яких є сумнівним. Пояснимо, чому. Мова йде про витрати з бюджету міста на суму 100 та більше мільйонів гривень на один будинок. Слід пам’ятати, що Харків перебуває під постійними обстрілами і вже відновлені будинки можуть бути повторно уражені.

Наочним прикладом є будинок по вулиці Метробудівників, 40.

Будинок по вул. Метробудівників, 40 Фото: омбудсмен Дмитро Лубінець

 

Уперше цей будинок на Північній Салтівці був пошкоджений у 2022 році, коли росіяни бомбили цей мікрорайон. У 2023 році почалися відновлювальні роботи, хоча за документами підрядник з’явився навесні 2024 року. Департамент з відбудови уклав угоду на відновлення будинку з ТДВ “Житлобуд-2” на суму фактично 100 млн грн. Однак підряднику встигли переказали, за даними Єдиного порталу публічних коштів “Є-Дата”, лише десять мільйонів гривень. У будинку вставили вікна, відновили комунікації, почали зводити один зі зруйнованих під’їздів.

24 вересня 2024 року у цей будинок, що перебував на стадії капітального ремонту, влучив російський КАБ. У будинку загинули п’ятеро людей, був майже зруйнований цілий під’їзд. Уже у жовтні міська рада замовила нове обстеження 9-поверхівки за 274 000 грн.

Цікавий момент: журналісти “Медіапорту” побачили біля будинку експерта “Еенергопромпроект”, який робив обстеження. А за даними “Прозорро” гроші за обстеження отримує інша фірма, ТОВ “Веріфіка”. 

Або інший приклад – будинок по Григорівському шосе на Холодній Горі. Він розташований неподалік військової частини, був пошкоджений у 2022 та 2023 роках.

У 2024 році будинок почали капітально відновлювати.

Фото Харківської міськради

 

А в листопаді 2024 року багатоквартирний дім отримав нові ушкодження через обстріл військової частини.

Моніторинг відбудови

Сергій Миткалик відзначив, що наразі моніторинг відбудови можна здійснювати через портали Big Recovery Portal та Dozorro. 

“На цих платформах можна відстежувати ключові та дорогі об’єкти відновлення, залишати відгуки та використовувати інструменти для моніторингу тендерів по всій Україні, зокрема на Харківщині”, – зазначив Миткалик.

Big Recovery Portal (BRP) — онлайн-платформа, яка збирає базу проєктів відбудови, аналітику відповідних публічних видатків та залучає громадян до моніторингу якості та доцільності проєктів і нагляду за процесом будівництва. На порталі є різноманітна статистика, мапа об’єктів зі світлинами та зазначенням стадії відбудови.

Dozorro – це онлайн-платформа (портал), де будь-хто може надати зворотний зв’язок державному замовнику чи постачальнику, суспільству чи правоохоронним органам щодо проведеної процедури закупівлі в системі “Прозорро”, обговорити та оцінити умови конкретної закупівлі, проаналізувати закупівлі окремого замовника. Основний функціонал порталу — подання структурованого відгуку, який зможе проаналізувати комп’ютер. 

Тож саме на цій платформі харків’яни, знайшовши невідповідності у закупівлі, зможуть залишити свої відгуки і чекати на реакцію.

“Загалом, з огляду на кількість пошкоджень та руйнувань, громадяни можуть долучатися до комісій з Є-відновлення. Ці комісії розглядають заяви мешканців, які потребують відновлення вікон, стін, покрівлі та інших зруйнованих елементів”, – зазначає Миткалик.

Заступник виконавчого директора з реалізації інноваційних проєктів Transparency International Ukraine Іван Лахтіонов зазначає, що перед початком процесу моніторингу відбудови потрібно вивчити законодавство. Адже важливо розуміти, хто з яких органів влади несе відповідальність за відбудову того чи іного об’єкту. А також, де можна перерозподілити кошти, а де  – ні.

Окрім того, важливо уміти читати кошториси і коректно порівнювати ціни. 

ХАЦ здебільшого аналізує закупівлі, що стосуються відбудови в системі “Прозорро”, коли є проєкт і відбувається вибір підрядника. Уже на етапі подання пропозицій учасниками тендеру, в документації на сайті “Прозорро”. Завдяки відборам можна перевіряти тендери по одному департаменту, а також лише ті, що вище конкретної суми, а також на конкретній вулиці.

Приклад відбору на сайті “Прозорро”.

 

Звіти з обстеженнями будинків, проєкти відновлення багатоповерхівок та деякі фотографії можна знайти на порталі DREAM

Але через те, що дані в цій системі оновлюються в ручному режимі та не дуже швидко, треба уважно дивитися на актуальність цифр, зокрема, наявності фінансування. Нерідко ці дані відрізняються від реальності. 

Що  стосується кошторисів, то їх, як правило, можна знайти або в додатках до договору після його підписання, або в документах, які завантажує учасник торгів. У випадку відсутності кошторисів їх можна запросити за допомогою запиту на доступ до публічної інформації. 

Наприклад, для аналізу кошторисів найдорожчих тендерів на відновлення будинків на Північній Салтівці ХАЦу вдалося отримати документи лише через запит на публічну інформацію і з оплатою на витрати на копіювання. Це коштувало кілька тисяч гривень. 

Однак  підписання договорів із підрядником не означає, що гроші на відновлення будинку є або те, що їх вже перерахували. Для моніторингу процесу реальних проплат на рахунки підряднику можна користуватися сервісом “Є-Дата”.

Скріншот з Єдиного порталу публічних коштів “Є-Дата”

 

На порталі також є фільтри, які дозволяють шукати по конкретних замовниках, підрядниках та навіть зазначати потрібну вулицю.

Як відстежити відновлення свого будинку у Харкові (і не тільки)

  1. На сайті ProZorro вбити в пошуковий рядок адресу або код ЄДРПОУ департаменту з благоустрою, відбудови та реконструкції Харківської міськради (04058516) і подивитись у переліку закупівель свою адресу (або код підрозділу вашого регіону).
  2. Якщо поточний ремонт, то вбити у пошук адресу будинку або ввести код ЄДРПОУ департаменту ЖКГ (43927048).
  3. Зробити інформаційний запит на адресу Харківської міськради про ремонт або кошториси (якщо не опубліковані) і перевірити відповідність цін на матеріали.
  4. Зателефонувати на гарячу лінію “1562”, зазначивши адресу будинку, спитати про відновлення або плани.
  5. На Єдиному порталі використання публічних коштів “Є-Дата” через код ЄДРПОУ дізнатися, чи були транзакції за вказаною адресою.
  6. На порталі Dozorro залишити відгук про закупівлю окремого замовника, надавши структурований відгук, який зможе проаналізувати комп’ютер.

“Мерс” для корупціонера громади або дрони для ЗСУ

Про необхідність пріоритизації об’єктів для відновлення згадує і журналістка сайту “Наші Гроші” Анна Сорока. “НГ” понад десять років мониторять тендери та знаходять корупцію у закупівлях.

За словами Анни, головна проблема відновлення України полягає у доцільності відновлення конкретних об’єктів з огляду на їхнє розташування, адже війна в Україні триває. 

“Однак ми як журналісти видання з Києва не дуже зосереджуємось на цьому, оскільки це повинні обговорювати і вирішувати місцеві громади. Ми традиційно зосереджуємось на цінах будматеріалів та обладнання, “зашитих” у кошториси тих проєктів, по яких уже відбувся тендер і укладено договір”, – підкреслює Анна.

Після початку  повномасштабного вторгнення росії стало набагато легше пояснювати людям, навіщо громадськості контролювати бюджетні видатки. Це робиться на простих наочних прикладах, каже Анна: умовні п’ять мільйонів гривень можуть стати переплатою на тендері й перетворитись на новий “Мерседес” для корупціонера, а можуть перевтілитись на дрони для ЗСУ, що нищать окупантів.

Для пошуку тендерів варто користуватися публічним модулем аналітики (BI), по якому вже існує багато інструкцій, майстер-класів та відповідей на запитання у відкритому доступі. 

“Найкращим способом пошуку зловживань на тендерах є пошук цінових аномалій”, – зазначає Анна.

Якщо тендер стосується будівельних робіт, як у випадку відновлення, треба знайти у договорі чи документах переможця кошторис. В ідеалі це документ “Підсумкова відомість ресурсів”.

“У ній шукаємо відпускні ціни  тих матеріалів, на які припадає найбільше коштів. Вони вказані без урахування податку на додану вартість, тому до них потрібно додати 20% ПДВ. Потім ми порівнюємо їх з актуальними ринковими цінами із пристойних джерел. Це можуть бути великі мережі магазинів типу “Епіцентру”, сайти виробників та офіційних дилерів, база даних цін ДП “НІРІ”, тендери інших замовників тощо. Завищення відпускних цін будматеріалів на 10-15% і більше порівняно з ринком уже привертає увагу”, – розповідає Анна.

Серед людей, не дотичних до будівництва, мало хто знає, що місцева влада встановлює певну середню заробітну плату робітника, яку підрядники мають закладати в кошториси. Якщо цей показник дуже низький порівняно з ринковими зарплатами в цьому регіоні, то підрядники “розмазують” по цінах будматеріалів ті кошти, які їм необхідні доплатити будівельникам, щоб вони не розбіглися.

“Провівши ціновий аналіз ретельно, ви будете стояти на міцному фундаменті документів, а не на домислах і твердженнях в дусі “всі крадуть”. І вас буде важко з нього зіштовхнути. Адже подати судовий позов за те, що ви назвали когось корупціонером, легко. Але дуже складно спростувати скріншот кошторису із ціною конкретної штукатурки, яка в кілька разів вища за ціну цієї самої штукатурки у відомому будівельному гіпермаркеті за сто метрів від об’єкту”, – підкреслює журналістка.

Павло Новик, Євген Лісічкін

Читайте також

  • Держаудитслужба підтвердила наявність порушень у тендері, через який втрачено 1,8 млн.грн.
    Держаудитслужба підтвердила наявність порушень у тендері, через який втрачено 1,8 млн.грн.

    Державна аудиторська служба підтвердила наявність тендерних порушень, через які вже втрачено близько 1,8 млн. грн. бюджетних коштів. Антикорупційний штаб Києва вже писав про численні порушення на одному з тендерів від  Кремінської міської ради, що на Луганщині. Нагадаємо, що в жовтні 2016 року, вище згадана, Кремінська міськрада провела тендер на реконструкцію системи водопостачання. Переможцем виявилася компанія ТОВ "Домінант Траст Сервіс" із найвищою ціновою пропозицією – 3,9 млн. грн. В цей же час, на тендері брало участь ще 10 інших компаній, пропозиції яких було відхилено з різних причин: – замовник вимагав від учасників надання ліцензії на провадження господарської діяльності у будівництві, однак рівень складності заявленого об’єкту не вимагав наявність такої ліцензії.

  • Держаудитслужба проведе перевірку реконструкції котельні
    Держаудитслужба проведе перевірку реконструкції котельні

    Чиновники у Верхньому Рогачику хотіли нажитись на реконструкції шкільної котельні. Антикорупційний штаб оскаржив закупівлю в Держаудитслужбу.   3 жовтня 2016 року КУ «Верхньорогачицький районний центр по обслуговуванню закладів освіти» оголосила закупівлю «Реконструкція котельні загальноосвітньої школи, с. Первомаївка і Верхньорогачицького району Херсонської області /монтажні роботи/»  з очікуваною вартістю 1 026 268 грн. 11 жовтня 2016 року було проведено аукціон, за результатами якого перемогу отримала компанія ПП «РИК» з найдорожчою ціновою пропозицією – 1 026 267,60 грн. Слід відзначити, що пропозиція ПП «РИК» у ході аукціону залишилась незмінною. 20 жовтня замовник оприлюднив повідомлення про намір укласти договір з ПП «РИК».

  • Аудиторська служба перевірить закупівлю бензину
    Аудиторська служба перевірить закупівлю бензину

    Антикорупційний штаб виявив чергову спробу дніпропетровських чиновників «наваритися» на закупівлі бензину. Держаудислужба вже відреагувала на звернення Антикорупційного штабу. 4 жовтня 2016 року Дніпропетровське обласне комунальне підприємство «Спецавтобаза» оголосило закупівлю талонів на бензин А-95 з очікуваною вартістю 137 250 грн. 13 жовтня 2016 року було проведено аукціон, за результатами якого від учасників були отримані наступні пропозиції: ТОВ «Торговий дім «Нєфтек» - 124 363,75 грн. , ТОВ «Східна нафтогазова компанія» - 124 989 грн. та ТОВ «Пром Гарант Плюс» - 131 150 грн. Переможцем була обрана компанія із найдорожчою ціновою пропозицією -  ТОВ «Пром Гарант Плюс», яка жодного разу не понизила свою цінову пропозицію в ході аукціону. Натомість дешевші пропозиції інших компаній безпідставно було відхилено замовником.

  • Викрили схему по закупівлі шкільних вікон
    Викрили схему по закупівлі шкільних вікон

    Чиновники Печерської РДА обрали найдорожчу цінову пропозицію від компанії, яка не виконала роботи до кінця. Антикорупційний штаб вже оскаржив закупівлю. У березні 2016 року Управління житлово-комунального господарства та будівництва Печерської РДА оголосила тендер на капітальний ремонт (заміну вікон) в школі № 134, iменi Ю. Гагарiна на вулиці Печерський узвіз, 13-а. Очікувана вартість – 1 млн. грн. Участь у тендері взяли 4 компанії з такими ціновими пропозиціями: ТОВ Промбуд-Пласт – 599 999 грн. , ТОВ «Будівельна інвестиційна компанія «Новобуд» - 600 000 грн. , ТОВ «Каскад-СД» - 627 303 грн. та ТОВ «Укрмонтажлюкс» - 949 985 грн. За дивним збігом обставин, чиновники печерської РДА визначили переможцем компанію з найвищою ціновою пропозицією – ТОВ  «Укрмонтажлюкс».

  • #едекларації сильного та незалежного з причіпом
    #едекларації сильного та незалежного з причіпом

    Рибинський Андрій Ігорович, головний державний інспектор відділу митного оформлення №2 митного посту “Столичний” Київської міської митниці ДФС має суттєву різницю між наявними активами та доходами. За 2016 рік та 4 місяці цього року заробив 80 тис грн, при цьому задекларував земельну ділянку 1587 кв м у с. Стоянка під Києвом (там купа дорогих дач і дуже дорога земля), там же - недобудований будинок на 250 кв м та причіп, при тому, що жодного атомобіля у декларації не зазначено. Андрій Ігорович також зазначив, що фактично проживає у Києві, однак не вказав жоден об'єкт нерухомості в оренді чи на іншому праві користування у Києві. У пана Рибинського сім'ї немає, тому перевести на когось стрілки буде складно. І взагалі, з наступної декларації кудись пропав недобудований будинок під Києвом.

  • Лайфак від київського прокурора як дешево купити машину
    Лайфак від київського прокурора як дешево купити машину

    Поки на травневих святах всі їли шашлички, Євген Олександрович Шаповалов, прокурор Прокуратури міста Києва, придбав собі авто Honda Accord 2008 року випуску за супер вигідною ціною - всього 149 000 грн!За нашим попереднім аналізом, ринкова ціна такої моделі авто становить щонайменше 190 341 грн, а взагалі такі автомобілі коштують більше 300 000 грн. Іншими словами - прокурор Євген купив авто із суттєвою знижкою, що є порушенням обмежень щодо отримання подарунків, бо знижка на авто теж кваліфікується як подарунок. Відповідно до Закону подарунок може бути не дорожче за 3 200 грн, а в цьому випадку маємо різницю близько 41 000 грн. Написали відповідне звернення в НАЗК. Просимо перевірити та притягнути до адміністративної відповідальності, що означає штраф та конфіскація подарунка.  .

×