Херсонська обласна прокуратура порушила кримінальне провадження за статтею 438 Кримінального кодексу України щодо російського обстрілу будівлі Виконавчого комітету Новокаховської міської ради та житлового будинку поруч.
Про це повідомляє «Антикорупційний штаб». Саме за заявою юристів організації відкрили кримінальне провадження.
Стаття, за якою порушили провадження, передбачає покарання зокрема за розграбування національних цінностей на окупованій території, застосування засобів ведення війни, заборонених міжнародним правом, інші порушення законів та звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також віддання наказу про вчинення таких дій.
Про руйнування об'єктів повідомила на своїй сторінці архітекторка Єлизавета Євсеєва, яка і зазначила особливості руйнувань, дату та місце, додала фото: «З аналізу фото з окупаційних пабліків бачимо пошкодження адміністративної будівлі, так званого Білого Дому: головний фасад, перехід в лівий ризаліт, влучання в стіну, пробиті перекриття, ушкодження вікон. Ще один будинок ансамблю центральної площі — наріжний триповерховий будинок по проспекту Дніпровському, 21. Бачимо зруйнований еркер, що виходить на адміністративну будівлю. Обстріл здійснено 9 листопада 2024 року. Є постраждалі та загиблі мешканці».
Громадська організація «Антикорупційний штаб», яка нині займається фіксацією та документуванням російських злочинів, зокрема в царинні руйнування об'єктів культури та культурної спадщини, подала заяву про відкриття кримінального провадження — і за цією заявою провадження відкрили.
Об'єкт культурної спадщини «Забудова історичного центру міста Нова Каховка», що занесений до Державного реєстру нерухомих пам'яток України за категорією місцевого значення, затвердженого Наказом Міністерства культури України № 322 від 18.04.2017, включає в себе Виконавчий комітет Новокаховської міської ради, йдеться у зверненні до правоохоронців від ГО «Антикорупційний штаб».
Також відомо, що 15 березня 2024 року Історичний центр міста Нова Каховка набув статусу пам’ятки містобудування та монументального мистецтва національного значення (Постанова Кабінету Міністрів України № 342). Ця подія стала логічним завершенням багаторічної науково-дослідної роботи, розпочатої НДІ теорії та історії архітектури і містобудування. Наприкінці 1980-х група вчених під керівництвом М. Андрущенка розробила історико-архітектурний опорний план міста Нова Каховка, який був затверджений у 1991 році. У 2001 році місто внесли до переліку історичних населених місць України. У 2013 році окремими пам’ятками місцевого значення стали комплекс споруд Каховської ГЕС, ансамбль Центральної площі з адміністративною будівлею і Палацом культури, з ротондами та декоративною парковою огорожею. У 2017 році забудову історичної частини міста внесли до Державного реєстру пам’яток як пам’ятку архітектури, містобудування та монументального мистецтва місцевого значення.
Місто Нова Каховка перебуває під окупацією з 24 лютого 2022 року, знаходиться на лінії фронту та під постійною загрозою знищення. Новий статус історичного центру, хоча і не забезпечує прямого захисту від руйнувань, підтверджує красу та унікальність міста, створеного працею архітекторів та художників, а також його місце в національній культурній спадщині України, також зазначають у зверненні.