"П’ять кроків антикорупційної реформи" – газета День

Після президентських та парламентських виборів 2014 року протягом півтора роки в Україні було прийнято найважливіші антикорупційні закони. А вже в другій каденції Верховної Ради України сьомого скликання громадськості приходилося лише захищати норми, які відкочували антикорупційні реформ. Таке вікно можливостей цілком, ймовірно, буде вже восени 2019 року, коли молоді та новообрані депутати захочуть показати своє бажання реформувати країну.

Станом на 2019 рік Україна за рейтингом індексу сприйняття корупції посідає 120 сходинку. Щоб наблизитися до сусідньої Польщі, яка міститься на 60 місці потрібно провести щонайменше п’ять наступних кроків:

КРОК 1-й. ДІДЖИТАЛІЗАЦІЯ ПРОЦЕСІВ У ДЕРЖАВІ

Необхідно перевести всю паперову роботу в он-лайн. Мінімізація взаємодії громадянина та чиновника, дасть можливість не витрачати час на дорогу до державного органу, стояти в черзі, писати паперову заяву тощо. Всі ці речі, потрібно робити за допомогою смартфону. Це значно мінімізує взаємодію людини та чиновника та зменшить корупційний вплив.

Слід зазначити, що Президентом України вже розпочата певна робота в цьому напрямі. Нещодавно прийнятий Указ 558-й «Про деякі заходи щодо поліпшення доступу фізичних та юридичних осіб до електронних послуг» уповноважив Кабінет Міністрів України провести аудит функціонування національних електронних інформаційних ресурсів упродовж тримісячного терміну. Це дасть змогу оцінити загальну картину 350 державних реєстрів і дасть уявлення щодо взаємодії та уніфікації між ними.

КРОК 2-й. ПРИЙНЯТТЯ АНТИКОРУПЦІЙНОЇ СТРАТЕГІЇ

Як відомо з 2018 року в Україні відсутня державна антикорупційна стратегія, тобто основного документа на підставі якого формується державна політика в сфері антикорупційної діяльності. Також не прийнята державна програма, в якій ще детальніше описуються кроки. Це не дає можливості бачення майбутнього та напрямок руху державних органів для зменшення тих чи тих корупційних ризиків державними органами. Антикорупційна стратегія вже розроблена громадськими організаціями та готова бути подана до Верховної Ради України, яка має її схвалити і затвердити.

КРОК 3-й. ПЕРЕЗАПУСК НАЗК

Головний орган який відповідає за формування державної антикорупційної політики сьогодні провалює свою роботу. НАЗК наділене потужними функціями, зокрема, перевірка декларації чиновників, виявлення конфлікту інтересів, фінансування політичних партій, розробка антикорупційної стратегії та низки інших важливих повноважень.  На жаль, на сьогодні орган здійснює свою роботу формально та вибірково. Тому відсутність керівництва держави та ВРУ на перезапуск НАЗК призведе до провалу реформ із запобігання корупції.

КРОК 4-й. ПРОЗОРІСТЬ ПРИВАТИЗАЦІЇ ДЕРЖАВНИХ ПІДПРИЄМСТВ

На сьогодні потрібно запустити ефективний продаж майна неплатоспроможних підприємств через прозорі електронні опціони це дасть змогу значно зменшити корупцію. Адже великий відсоток розкрадання державних коштів і майна здійснюється саме через державні підприємства та їх неналежне управління. Це показало десятки проваджень НАБУ-САП, у яких ключовими фігурантами є керівники держпідприємств. Максимальна та прозора приватизація держпідприємств дасть поштовх до наповнення державного бюджету.

КРОК 5-й. НЕЗАЛЕЖНІСТЬ СУДУ

Обшуки окружного адміністративного суду міста Києва ще раз підтвердили залежність та ручне керування «згори» судовою гілкою влади. Для відновлення справедливості та довіри громадян України потрібен прозорий конкурс при наборі суддів, зокрема, шляхом включення в вищу кваліфікаційну комісію суддів і вищу раду правосуддя громадських та міжнародних експертів під час обрання на посади. Також правоохоронним органам потрібно демонструвати невідворотність покарання суддів за вчинення корупційних діянь. 

Саме ці важливі п’ять кроків дадуть можливість Україні в продовженні реформування країни, зменшенні корупції та економічному поштовху. Адже за наявності корупційних складових державі неможливо сподіватися на належний економічний достаток громадян України.

Сергій МИТКАЛИК, виконавчий директор ГО «Антикорупційний штаб»

Читайте також

 • Держаудитслужба підтвердила наявність порушень у тендері, через який втрачено 1,8 млн.грн.
  Держаудитслужба підтвердила наявність порушень у тендері, через який втрачено 1,8 млн.грн.

  Державна аудиторська служба підтвердила наявність тендерних порушень, через які вже втрачено близько 1,8 млн. грн. бюджетних коштів. Антикорупційний штаб Києва вже писав про численні порушення на одному з тендерів від  Кремінської міської ради, що на Луганщині. Нагадаємо, що в жовтні 2016 року, вище згадана, Кремінська міськрада провела тендер на реконструкцію системи водопостачання. Переможцем виявилася компанія ТОВ "Домінант Траст Сервіс" із найвищою ціновою пропозицією – 3,9 млн. грн. В цей же час, на тендері брало участь ще 10 інших компаній, пропозиції яких було відхилено з різних причин: – замовник вимагав від учасників надання ліцензії на провадження господарської діяльності у будівництві, однак рівень складності заявленого об’єкту не вимагав наявність такої ліцензії.

 • Держаудитслужба проведе перевірку реконструкції котельні
  Держаудитслужба проведе перевірку реконструкції котельні

  Чиновники у Верхньому Рогачику хотіли нажитись на реконструкції шкільної котельні. Антикорупційний штаб оскаржив закупівлю в Держаудитслужбу.   3 жовтня 2016 року КУ «Верхньорогачицький районний центр по обслуговуванню закладів освіти» оголосила закупівлю «Реконструкція котельні загальноосвітньої школи, с. Первомаївка і Верхньорогачицького району Херсонської області /монтажні роботи/»  з очікуваною вартістю 1 026 268 грн. 11 жовтня 2016 року було проведено аукціон, за результатами якого перемогу отримала компанія ПП «РИК» з найдорожчою ціновою пропозицією – 1 026 267,60 грн. Слід відзначити, що пропозиція ПП «РИК» у ході аукціону залишилась незмінною. 20 жовтня замовник оприлюднив повідомлення про намір укласти договір з ПП «РИК».

 • Аудиторська служба перевірить закупівлю бензину
  Аудиторська служба перевірить закупівлю бензину

  Антикорупційний штаб виявив чергову спробу дніпропетровських чиновників «наваритися» на закупівлі бензину. Держаудислужба вже відреагувала на звернення Антикорупційного штабу. 4 жовтня 2016 року Дніпропетровське обласне комунальне підприємство «Спецавтобаза» оголосило закупівлю талонів на бензин А-95 з очікуваною вартістю 137 250 грн. 13 жовтня 2016 року було проведено аукціон, за результатами якого від учасників були отримані наступні пропозиції: ТОВ «Торговий дім «Нєфтек» - 124 363,75 грн. , ТОВ «Східна нафтогазова компанія» - 124 989 грн. та ТОВ «Пром Гарант Плюс» - 131 150 грн. Переможцем була обрана компанія із найдорожчою ціновою пропозицією -  ТОВ «Пром Гарант Плюс», яка жодного разу не понизила свою цінову пропозицію в ході аукціону. Натомість дешевші пропозиції інших компаній безпідставно було відхилено замовником.

 • Викрили схему по закупівлі шкільних вікон
  Викрили схему по закупівлі шкільних вікон

  Чиновники Печерської РДА обрали найдорожчу цінову пропозицію від компанії, яка не виконала роботи до кінця. Антикорупційний штаб вже оскаржив закупівлю. У березні 2016 року Управління житлово-комунального господарства та будівництва Печерської РДА оголосила тендер на капітальний ремонт (заміну вікон) в школі № 134, iменi Ю. Гагарiна на вулиці Печерський узвіз, 13-а. Очікувана вартість – 1 млн. грн. Участь у тендері взяли 4 компанії з такими ціновими пропозиціями: ТОВ Промбуд-Пласт – 599 999 грн. , ТОВ «Будівельна інвестиційна компанія «Новобуд» - 600 000 грн. , ТОВ «Каскад-СД» - 627 303 грн. та ТОВ «Укрмонтажлюкс» - 949 985 грн. За дивним збігом обставин, чиновники печерської РДА визначили переможцем компанію з найвищою ціновою пропозицією – ТОВ  «Укрмонтажлюкс».

 • #едекларації сильного та незалежного з причіпом
  #едекларації сильного та незалежного з причіпом

  Рибинський Андрій Ігорович, головний державний інспектор відділу митного оформлення №2 митного посту “Столичний” Київської міської митниці ДФС має суттєву різницю між наявними активами та доходами. За 2016 рік та 4 місяці цього року заробив 80 тис грн, при цьому задекларував земельну ділянку 1587 кв м у с. Стоянка під Києвом (там купа дорогих дач і дуже дорога земля), там же - недобудований будинок на 250 кв м та причіп, при тому, що жодного атомобіля у декларації не зазначено. Андрій Ігорович також зазначив, що фактично проживає у Києві, однак не вказав жоден об'єкт нерухомості в оренді чи на іншому праві користування у Києві. У пана Рибинського сім'ї немає, тому перевести на когось стрілки буде складно. І взагалі, з наступної декларації кудись пропав недобудований будинок під Києвом.

 • Лайфак від київського прокурора як дешево купити машину
  Лайфак від київського прокурора як дешево купити машину

  Поки на травневих святах всі їли шашлички, Євген Олександрович Шаповалов, прокурор Прокуратури міста Києва, придбав собі авто Honda Accord 2008 року випуску за супер вигідною ціною - всього 149 000 грн!За нашим попереднім аналізом, ринкова ціна такої моделі авто становить щонайменше 190 341 грн, а взагалі такі автомобілі коштують більше 300 000 грн. Іншими словами - прокурор Євген купив авто із суттєвою знижкою, що є порушенням обмежень щодо отримання подарунків, бо знижка на авто теж кваліфікується як подарунок. Відповідно до Закону подарунок може бути не дорожче за 3 200 грн, а в цьому випадку маємо різницю близько 41 000 грн. Написали відповідне звернення в НАЗК. Просимо перевірити та притягнути до адміністративної відповідальності, що означає штраф та конфіскація подарунка.  .

×