Що відомо про масштаби корупції на гуманітарній допомозі, що надходить в Україну?

Що відомо про масштаби корупції на гуманітарній допомозі, що надходить в Україну?

Від початку повномасштабного вторгнення РФ і до кінця червня 2023 року Україна отримала міжнародну допомогу на загальну суму близько 170 млрд євро за даними Кільського інституту світової економіки, які цитує український уряд. Ця сума охоплює як кредити та гранти міжнародних фінансових корпорацій, так і постачання військової техніки та озброєння, а також інших товарів.

Приблизно в 10% від цієї суми, близько 17 млрд євро, оцінюється вартість ввезеної в країну гуманітарної допомоги.

Що більшими стають цифри наданої допомоги, то частіше правоохоронні органи повідомляють про випадки, що мають ознаки корупції під час її отримання від іноземних постачальників і розподілу.

Одне з останніх таких повідомлень — червнева інформація від Державної прикордонної служби України про те, що з початку 2023 року було виявлено 653 випадки, коли військові не отримували призначену їм гуманітарну допомогу.

Йдеться про неотримання таких вантажів, як пластини до бронежилетів, прилади нічного бачення, тепловізори, дрони, автотранспорт та інше. "Митники відзначають значне зростання випадків порушень законодавства, пов'язаних із переміщенням гуманітарних вантажів", — ідеться в повідомленні.

За січень-травень 2023 року Держмитслужбою складено 115 протоколів про порушення митних правил, де предметами правопорушень були товари, ввезені на митну територію України як гуманітарна допомога. До правоохоронних органів направлено 159 повідомлень про протиправне діяння, що містить ознаки злочину, передбаченого Кримінальним кодексом країни.

Хаос перших днів війни

Скандали, пов'язані з можливою корупцією під час отримання та розподілу товарів і послуг, поставлених як гуманітарна допомога, виникли практично відразу ж після початку повномасштабного вторгнення.

23 березня 2022 року директор одного з найбільших благодійних фондів країни "Повернись живим" Тарас Чмут заявив, що представники Вінницької та Дніпропетровської обласних військових адміністрацій (ОВА) нібито вимагали від фонду "відкат" у вигляді автомобілів за надання листів для пропуску гуманітарних вантажів через митний кордон України.

Голова Вінницької ОВА Сергій Борзов і очільник Дніпра Борис Філатов одразу ж спростували цю інформацію, звинувативши Тараса Чмута в наклепі. Пізніше Борис Філатов заявив, що існувала пропозиція до фонду передати частину автомобілів, які постачав фонд як гуманітарну допомогу з-за кордону, на потреби військових регіону.

У бесіді з автором цієї статті Тарас Чмут заявив, що більше не коментує питання, пов'язані зі зловживаннями у сфері постачання гуманітарних вантажів. Борис Філатов і Сергій Борзов не відповіли на запити про те, що змінилося через рік після інциденту і чи було втручання правоохоронних органів.

Проблеми зі зникненням і порушеннями під час розподілу гуманітарної допомоги не в останню чергу пов'язані з колізіями в законодавстві та хаосом перших тижнів війни, коли органам влади доводилося оперативно адаптуватися до мінливої обстановки на фронті, зазначив у бесіді з автором цієї статті голова правління однієї з антикорупційних громадських організацій України "Антикорупційний штаб" Сергій Миткалик.

"У [кримінальному] законодавстві немає спеціальної норми, яка стосується гуманітарної допомоги — зловживання, пов'язані з нею, розслідують за іншими статтями Кримінального кодексу. Наскільки я чув, у Національному антикорупційному бюро щодо розслідувань таких кейсів очікують результатів відповідних експертиз. Але є важливий фактор, який впливає на результати розслідувань — небажання співробітників правоохоронних органів, особливо низового рівня, ними займатися", - сказав він.

"Тут є ще й питання міжнародної репутації — після яєць по 17 гривень за штуку [скандал під час закупівель на потреби армії] від Міноборони, ще [додадуться] розкрадання гуманітарної допомоги — чи захочуть міжнародні партнери мати з Україною справу?" — додав він.

За нашими даними, наразі Національною поліцією, СБУ, Державним бюро розслідувань (ДБР) розслідують понад 50 кримінальних проваджень, пов'язаних із порушеннями та зловживаннями під час отримання та розподілу гуманітарної допомоги.

Розслідування парламенту

У вересні 2022 року Верховна Рада України створила тимчасову слідчу комісію з питань розслідування можливих порушень законодавства України у сфері отримання та розподілу гуманітарної та іншої допомоги.

У квітні 2023 року комісія опублікувала свій звіт, який наразі є єдиним офіційним документом, що надає найдетальнішу картину зловживань у цій сфері.

Комісія виявила порушення під час розподілу допомоги та зафіксувала факти, що вказують на можливе її розкрадання в багатьох областях України, але значна їхня частина в документі припадає на Дніпропетровську та Запорізьку.

Сьогодні на кордонах Дніпропетровської області проходить лінія фронту і її територія зазнає частих обстрілів, а більша частина Запорізької області окупована і на її території ведуться бойові дії.

Під час виїзного засідання в Дніпрі 9 лютого поточного року члени комісії заявили, що АТ "Укрзалізниця" підтвердила доставку на адресу Дніпропетровської військової адміністрації (ОВА) 1000 вагонів гуманітарних вантажів. За інформацією Державної митної служби України, також було оформлено митницею понад 100 транспортних засобів і близько 100 тонн гуманітарних вантажів для ОВА.

Водночас заступниця голови Дніпропетровської ОВА Ольга Горб заявила, що Дніпропетровська ОВА "взагалі не була одержувачем гуманітарної допомоги, а лише виконувала координаційні функції для місцевих громад, які, за її словами, і були одержувачами", ідеться у звіті комісії.

Західний кордон

Серйозні порушення було виявлено і в низці західних областей, через які надходить гуманітарна допомога в інші регіони України.

Так, згідно з листом Закарпатської митниці на адресу комісії парламенту, від початку російського вторгнення до 20 жовтня 2022 року Закарпатською митницею оформлено гуманітарних вантажів, одержувачами яких було визначено інші регіони України, загальною вагою 70,6 тисячі тонн, а також 4342 автомобілі для потреб Збройних Сил України (ЗСУ).

"Водночас ні в Закарпатській обласній військовій адміністрації, ні в Закарпатській митниці немає жодного підтвердження того, що вся гуманітарна допомога, яка надійшла до України через зону відповідальності Закарпатської митниці та проходила письмове декларування, була доставлена до належного кінцевого одержувача", — ідеться в доповіді комісії парламенту.

Під час засідання комісії посадовими особами Закарпатської обласної держадміністрації та Державної митної служби "наголошено, що їм було відомо про таку проблему, що частина гуманітарних вантажів зникає після митного оформлення і відслідкувати їхній кінцевий маршрут неможливо, однак належних заходів реагування не здійснювали".

Що далі?

У Кабінеті міністрів України намагаються створити систему контролю над отриманням і розподілом допомоги, а у Верховній Раді відповідний законопроєкт уже було проголосовано в першому читанні.

"Ми плануємо створити автоматичну електронну систему обліку всієї гуманітарної допомоги, яка надходить в Україну, з фіксацією кожного відправника, перевізника та кінцевого отримувача", - розповіла автору статті головний спеціаліст Управління з питань гуманітарної допомоги Міністерства соціальної політики України Ірина Гданська.

Щоправда, поки що немає ясності, чи будуть ці дані доступні для громадськості — усі пропозиції щодо їхньої публічності народні депутати поки що розглядати відмовилися.

Читайте також

 • Держаудитслужба підтвердила наявність порушень у тендері, через який втрачено 1,8 млн.грн.
  Держаудитслужба підтвердила наявність порушень у тендері, через який втрачено 1,8 млн.грн.

  Державна аудиторська служба підтвердила наявність тендерних порушень, через які вже втрачено близько 1,8 млн. грн. бюджетних коштів. Антикорупційний штаб Києва вже писав про численні порушення на одному з тендерів від  Кремінської міської ради, що на Луганщині. Нагадаємо, що в жовтні 2016 року, вище згадана, Кремінська міськрада провела тендер на реконструкцію системи водопостачання. Переможцем виявилася компанія ТОВ "Домінант Траст Сервіс" із найвищою ціновою пропозицією – 3,9 млн. грн. В цей же час, на тендері брало участь ще 10 інших компаній, пропозиції яких було відхилено з різних причин: – замовник вимагав від учасників надання ліцензії на провадження господарської діяльності у будівництві, однак рівень складності заявленого об’єкту не вимагав наявність такої ліцензії.

 • Держаудитслужба проведе перевірку реконструкції котельні
  Держаудитслужба проведе перевірку реконструкції котельні

  Чиновники у Верхньому Рогачику хотіли нажитись на реконструкції шкільної котельні. Антикорупційний штаб оскаржив закупівлю в Держаудитслужбу.   3 жовтня 2016 року КУ «Верхньорогачицький районний центр по обслуговуванню закладів освіти» оголосила закупівлю «Реконструкція котельні загальноосвітньої школи, с. Первомаївка і Верхньорогачицького району Херсонської області /монтажні роботи/»  з очікуваною вартістю 1 026 268 грн. 11 жовтня 2016 року було проведено аукціон, за результатами якого перемогу отримала компанія ПП «РИК» з найдорожчою ціновою пропозицією – 1 026 267,60 грн. Слід відзначити, що пропозиція ПП «РИК» у ході аукціону залишилась незмінною. 20 жовтня замовник оприлюднив повідомлення про намір укласти договір з ПП «РИК».

 • Аудиторська служба перевірить закупівлю бензину
  Аудиторська служба перевірить закупівлю бензину

  Антикорупційний штаб виявив чергову спробу дніпропетровських чиновників «наваритися» на закупівлі бензину. Держаудислужба вже відреагувала на звернення Антикорупційного штабу. 4 жовтня 2016 року Дніпропетровське обласне комунальне підприємство «Спецавтобаза» оголосило закупівлю талонів на бензин А-95 з очікуваною вартістю 137 250 грн. 13 жовтня 2016 року було проведено аукціон, за результатами якого від учасників були отримані наступні пропозиції: ТОВ «Торговий дім «Нєфтек» - 124 363,75 грн. , ТОВ «Східна нафтогазова компанія» - 124 989 грн. та ТОВ «Пром Гарант Плюс» - 131 150 грн. Переможцем була обрана компанія із найдорожчою ціновою пропозицією -  ТОВ «Пром Гарант Плюс», яка жодного разу не понизила свою цінову пропозицію в ході аукціону. Натомість дешевші пропозиції інших компаній безпідставно було відхилено замовником.

 • Викрили схему по закупівлі шкільних вікон
  Викрили схему по закупівлі шкільних вікон

  Чиновники Печерської РДА обрали найдорожчу цінову пропозицію від компанії, яка не виконала роботи до кінця. Антикорупційний штаб вже оскаржив закупівлю. У березні 2016 року Управління житлово-комунального господарства та будівництва Печерської РДА оголосила тендер на капітальний ремонт (заміну вікон) в школі № 134, iменi Ю. Гагарiна на вулиці Печерський узвіз, 13-а. Очікувана вартість – 1 млн. грн. Участь у тендері взяли 4 компанії з такими ціновими пропозиціями: ТОВ Промбуд-Пласт – 599 999 грн. , ТОВ «Будівельна інвестиційна компанія «Новобуд» - 600 000 грн. , ТОВ «Каскад-СД» - 627 303 грн. та ТОВ «Укрмонтажлюкс» - 949 985 грн. За дивним збігом обставин, чиновники печерської РДА визначили переможцем компанію з найвищою ціновою пропозицією – ТОВ  «Укрмонтажлюкс».

 • #едекларації сильного та незалежного з причіпом
  #едекларації сильного та незалежного з причіпом

  Рибинський Андрій Ігорович, головний державний інспектор відділу митного оформлення №2 митного посту “Столичний” Київської міської митниці ДФС має суттєву різницю між наявними активами та доходами. За 2016 рік та 4 місяці цього року заробив 80 тис грн, при цьому задекларував земельну ділянку 1587 кв м у с. Стоянка під Києвом (там купа дорогих дач і дуже дорога земля), там же - недобудований будинок на 250 кв м та причіп, при тому, що жодного атомобіля у декларації не зазначено. Андрій Ігорович також зазначив, що фактично проживає у Києві, однак не вказав жоден об'єкт нерухомості в оренді чи на іншому праві користування у Києві. У пана Рибинського сім'ї немає, тому перевести на когось стрілки буде складно. І взагалі, з наступної декларації кудись пропав недобудований будинок під Києвом.

 • Лайфак від київського прокурора як дешево купити машину
  Лайфак від київського прокурора як дешево купити машину

  Поки на травневих святах всі їли шашлички, Євген Олександрович Шаповалов, прокурор Прокуратури міста Києва, придбав собі авто Honda Accord 2008 року випуску за супер вигідною ціною - всього 149 000 грн!За нашим попереднім аналізом, ринкова ціна такої моделі авто становить щонайменше 190 341 грн, а взагалі такі автомобілі коштують більше 300 000 грн. Іншими словами - прокурор Євген купив авто із суттєвою знижкою, що є порушенням обмежень щодо отримання подарунків, бо знижка на авто теж кваліфікується як подарунок. Відповідно до Закону подарунок може бути не дорожче за 3 200 грн, а в цьому випадку маємо різницю близько 41 000 грн. Написали відповідне звернення в НАЗК. Просимо перевірити та притягнути до адміністративної відповідальності, що означає штраф та конфіскація подарунка.  .

×