У Кіровоградській ОВА прокоментували результати аудиту укриття ДЮЦу: чи були таки порушення?

У Кіровоградській ОВА прокоментували результати аудиту укриття ДЮЦу: чи були таки порушення?

У Кіровоградській ОВА департамент капбудівництва прокоментував виявлені аудиторами порушення на ремонті укриття обласного ДЮЦу. Стверджують, перевірка  приходила до них ще до введення обʼєкта в експлуатацію, а наразі в укритті все належне вже є.

Очільник “Антикорупційного штабу” Сергій Миткалик розʼяснив “Гречці”, чи вбачаються у подібних ситуаціях корупційні ризики.

Нагадаємо, що у Кіровоградському обласному центрі дитячої та юнацької творчості на ремонті укриття Держаудитслужба знайшла порушень на майже 800 тисяч гривень. Зокрема, в бомбосховищі не облаштували частину підлоги, не облаштували підйомник для людей з інвалідністю та не встановили 450 стільців.

Ремонтував укриття фігурант кримінальної справи по привласненню грошей на ремонті в Світловодській райлікарні.

Як пояснюють у департаменті капбудівництва

Під час пресбрифінгу у Кіровоградській ОВА директорка департаменту капбудівництва Ірина Васильєва пояснила, що  проєктно-кошторисну документацію на ремонт укриття у ДЮЦі розробили у жовтні 2023 року, та отримали позитивний експертний звіт. Будівельні роботи виконували згідно графіку і завершили у грудні 2023 року. 

Посадовиця наголосила, що у січні-лютому 2024 року департамент капітального будівництва готував всю необхідну документацію для введення обʼєкту в експлуатацію. Ввело його в експлуатацію управління державного архітектурно-будівельного контролю 28 лютого 2024 року, що підтверджується сертифікатом готовності. 

“Хочу зазначити, що підтвердження сертифікату готовності є ознакою повного виконання робіт згідно з проєктно-кошторисною документацією. В тому числі наявність вертикального підйомнику та стільців у кількості 450 штук,” – пояснила Ірина Васильєва.

Тобто стільці і підйомник станом на 28 лютого були в укритті.

“Перевірка прийшла до нас 26 січня, та пішла 8 лютого писати акт ревізії. Коли ми їм повідомляли, що обʼєкт введений в експлуатацію 28 лютого, то вони нам відповіли в березні, що факт не підтверджений. Хоча все є в наявності, все передано балансоутримувачу і укриття використовується”, – сказала директорка департаменту.

Коли відзвітували про виконаний договір

Як зʼясувала кореспондентка “Гречки” у системі Prozorro, згідно з договором підряду на ремонт вищезгаданого укриття – роботи повинні були виконати до 31 грудня. 

Звіт про виконання договору оприлюднили 22 січня 2024. У звіті вказано, що всі умови договору виконано, в тому числі строк виконання – 31 грудня, та розрахунок із підрядником по договору (тобто підряднику вже заплатили всю суму – авт.) – 6 449 000 гривень.

Згідно із законодавством, якщо звіт про виконання договору опублікований, то це  означає, що вже всі роботи виконані, акти прийому-передачі підписані та гроші оплачені. 

Чому подібні ситуації поширені і чи це є порушенням

Голова правління ГО “Антикорупційний штаб” Сергій Миткалик у коментарі “Гречці” пояснив, що у даній ситуації, враховуючи висновки аудиторів, по суті  простежуються порушення із корупційними ризиками. Проте зауважив, що під кінець календарного року подібні ситуації  є розповсюдженою практикою.

Найперше експерт говорить, що коли аудитори проводять перевірку і виявляють певні порушення, то органи контролю цього обʼєкту — у даному випадку це департамент капбудівництва — можуть надати зворотні відомості.

“Це можуть бути зворотні письмові аргументи, доводи і подібне,  в яких вказується, що орган контролю цього обʼєкту не погоджується з висновками Держаудитслужби. Але якщо висновки аудиторів вже зафіксовані документально, то  значить, що це вже насправді підтверджені  порушення”, – пояснює очільник “Антикорупційного штабу”.

Що стосується безпосередньо ситуації із виявленими порушеннями на капремонті укриття ДЮЦ, то це, зі слів пана Сергія, схоже на досить поширені випадки із виконанням держзамовлень, коли потрібно освоїти бюджет до кінця календарного року.

“Ситуація в тому, що  якщо не встигають зробити підряд і  переносять виконання цих робіт на наступний рік, то далі треба змінювати бюджетне призначення при формуванні бюджету,  і відповідно шукати додаткові джерела фінансування. Доведеться робити багато фінансово-бюджетної роботи, яка може призвести до того, що підрядник не встигне отримати свої гроші.” 

Зокрема, за його словами,  поширені випадки,  коли по факту гроші платять підряднику до 31 грудня, закривають акти виконаних робіт, тобто їх підписує замовник і підрядник, а роботи завершують вже наступного року. 

“Таке може мати місце,  і справді, у цей час Держаудитслужба могла прийти робити перевірку. Але навіть розуміючи, що підряд закінчити не встигають, відповідальні особи закрили акти. Тож з юридичної точки зору, це порушення, навіть якщо роботи довиконали згодом”, — розʼяснює Сергій Миткалик.

Він зауважує, що в залежності від обставин де-юре при виявленні таких порушень можуть бути різні корупційні ризики: можливе, для прикладу, підроблення документів, розтрата бюджетних коштів тощо. Адже по факту представники департаменту у такому разі підписують документи,  які не відповідають дійсності. Ті ж акти виконаних робіт, які насправді не виконані, перерахунок буджетних грошей за роботу, яка ще не зроблена. По суті це незаконні дії, за які передбачена відповідальність.

“Але на практиці дуже часто, коли навіть слідчі починають провадження, то по факту, коли вже приходять на обʼєкт – не бачать ніяких збитків та розкрадання, оскільки роботи встигли вже доробити. Тоді потрібно проводити експертизу, яка підтверджує, що роботи виконані пізніше, ніж закриті акти виконаних робіт. Зазвичай правоохоронці цього не роблять”, – зауважує очільник “Антикорупційного штабу”.

Однак, він підкреслює, що все ж таки у цих діях є корупційні ризики, тому що може бути і так, що після закриття актів підрядник, отримавши гроші, так і не довиконає все:

“Змінюють, наприклад, керівника підприємства і вже відповідальна особа інша. А робота, за які заплатили з держбюджету гроші – не зроблена. Ось тоді  вже правоохоронці активно такі справи розслідують”, – підсумував Сергій Миткалик.

Читайте також

  • Держаудитслужба підтвердила наявність порушень у тендері, через який втрачено 1,8 млн.грн.
    Держаудитслужба підтвердила наявність порушень у тендері, через який втрачено 1,8 млн.грн.

    Державна аудиторська служба підтвердила наявність тендерних порушень, через які вже втрачено близько 1,8 млн. грн. бюджетних коштів. Антикорупційний штаб Києва вже писав про численні порушення на одному з тендерів від  Кремінської міської ради, що на Луганщині. Нагадаємо, що в жовтні 2016 року, вище згадана, Кремінська міськрада провела тендер на реконструкцію системи водопостачання. Переможцем виявилася компанія ТОВ "Домінант Траст Сервіс" із найвищою ціновою пропозицією – 3,9 млн. грн. В цей же час, на тендері брало участь ще 10 інших компаній, пропозиції яких було відхилено з різних причин: – замовник вимагав від учасників надання ліцензії на провадження господарської діяльності у будівництві, однак рівень складності заявленого об’єкту не вимагав наявність такої ліцензії.

  • Держаудитслужба проведе перевірку реконструкції котельні
    Держаудитслужба проведе перевірку реконструкції котельні

    Чиновники у Верхньому Рогачику хотіли нажитись на реконструкції шкільної котельні. Антикорупційний штаб оскаржив закупівлю в Держаудитслужбу.   3 жовтня 2016 року КУ «Верхньорогачицький районний центр по обслуговуванню закладів освіти» оголосила закупівлю «Реконструкція котельні загальноосвітньої школи, с. Первомаївка і Верхньорогачицького району Херсонської області /монтажні роботи/»  з очікуваною вартістю 1 026 268 грн. 11 жовтня 2016 року було проведено аукціон, за результатами якого перемогу отримала компанія ПП «РИК» з найдорожчою ціновою пропозицією – 1 026 267,60 грн. Слід відзначити, що пропозиція ПП «РИК» у ході аукціону залишилась незмінною. 20 жовтня замовник оприлюднив повідомлення про намір укласти договір з ПП «РИК».

  • Аудиторська служба перевірить закупівлю бензину
    Аудиторська служба перевірить закупівлю бензину

    Антикорупційний штаб виявив чергову спробу дніпропетровських чиновників «наваритися» на закупівлі бензину. Держаудислужба вже відреагувала на звернення Антикорупційного штабу. 4 жовтня 2016 року Дніпропетровське обласне комунальне підприємство «Спецавтобаза» оголосило закупівлю талонів на бензин А-95 з очікуваною вартістю 137 250 грн. 13 жовтня 2016 року було проведено аукціон, за результатами якого від учасників були отримані наступні пропозиції: ТОВ «Торговий дім «Нєфтек» - 124 363,75 грн. , ТОВ «Східна нафтогазова компанія» - 124 989 грн. та ТОВ «Пром Гарант Плюс» - 131 150 грн. Переможцем була обрана компанія із найдорожчою ціновою пропозицією -  ТОВ «Пром Гарант Плюс», яка жодного разу не понизила свою цінову пропозицію в ході аукціону. Натомість дешевші пропозиції інших компаній безпідставно було відхилено замовником.

  • Викрили схему по закупівлі шкільних вікон
    Викрили схему по закупівлі шкільних вікон

    Чиновники Печерської РДА обрали найдорожчу цінову пропозицію від компанії, яка не виконала роботи до кінця. Антикорупційний штаб вже оскаржив закупівлю. У березні 2016 року Управління житлово-комунального господарства та будівництва Печерської РДА оголосила тендер на капітальний ремонт (заміну вікон) в школі № 134, iменi Ю. Гагарiна на вулиці Печерський узвіз, 13-а. Очікувана вартість – 1 млн. грн. Участь у тендері взяли 4 компанії з такими ціновими пропозиціями: ТОВ Промбуд-Пласт – 599 999 грн. , ТОВ «Будівельна інвестиційна компанія «Новобуд» - 600 000 грн. , ТОВ «Каскад-СД» - 627 303 грн. та ТОВ «Укрмонтажлюкс» - 949 985 грн. За дивним збігом обставин, чиновники печерської РДА визначили переможцем компанію з найвищою ціновою пропозицією – ТОВ  «Укрмонтажлюкс».

  • #едекларації сильного та незалежного з причіпом
    #едекларації сильного та незалежного з причіпом

    Рибинський Андрій Ігорович, головний державний інспектор відділу митного оформлення №2 митного посту “Столичний” Київської міської митниці ДФС має суттєву різницю між наявними активами та доходами. За 2016 рік та 4 місяці цього року заробив 80 тис грн, при цьому задекларував земельну ділянку 1587 кв м у с. Стоянка під Києвом (там купа дорогих дач і дуже дорога земля), там же - недобудований будинок на 250 кв м та причіп, при тому, що жодного атомобіля у декларації не зазначено. Андрій Ігорович також зазначив, що фактично проживає у Києві, однак не вказав жоден об'єкт нерухомості в оренді чи на іншому праві користування у Києві. У пана Рибинського сім'ї немає, тому перевести на когось стрілки буде складно. І взагалі, з наступної декларації кудись пропав недобудований будинок під Києвом.

  • Лайфак від київського прокурора як дешево купити машину
    Лайфак від київського прокурора як дешево купити машину

    Поки на травневих святах всі їли шашлички, Євген Олександрович Шаповалов, прокурор Прокуратури міста Києва, придбав собі авто Honda Accord 2008 року випуску за супер вигідною ціною - всього 149 000 грн!За нашим попереднім аналізом, ринкова ціна такої моделі авто становить щонайменше 190 341 грн, а взагалі такі автомобілі коштують більше 300 000 грн. Іншими словами - прокурор Євген купив авто із суттєвою знижкою, що є порушенням обмежень щодо отримання подарунків, бо знижка на авто теж кваліфікується як подарунок. Відповідно до Закону подарунок може бути не дорожче за 3 200 грн, а в цьому випадку маємо різницю близько 41 000 грн. Написали відповідне звернення в НАЗК. Просимо перевірити та притягнути до адміністративної відповідальності, що означає штраф та конфіскація подарунка.  .

×