Україна ратифікувала Римський статут: що це означає

Україна ратифікувала Римський статут: що це означає

21 серпня 2024 року Верховна Рада України ухвалила закон про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправки до нього. За цей документ проголосував 281 народний депутат України [1]. Символічно у День незалежності 24 серпня 2024 року Президент України Володимир Зеленський підписав цей закон [2] Станом на момент написання цієї статті закон не набрав чинності. Чому він досі не працює та що Римський статут дає Україні? 

Шлях України до ратифікації Римського статуту був наступним.

  • 20.01.2000 – України підписує Римський статут [3];

  • 17.04.2014 – Україна подала першу заяву про визнання юрисдикції Міжнародного кримінального суду (далі - Міжнародний кримінальний суд та/або суд) у звʼязку зі злочинами проти людяності під час Революції Гідності в період з 21 листопада 2013-го по 22 лютого 2014 років [4];

  • 08.09.2015 – Україна подала другу заяву про визнання юрисдикції суду у звʼязку зі злочинами проти людяності та воєнними злочинами РФ вчиненими на всій території України (включно з Кримом і Донбасом) з 20 лютого 2014 року з 20 лютого 2014 року – від початку російської воєнної агресії [4];

  • 02.06.2016 внесення змін до Конституції України щодо того, що Україна може визнати юрисдикцію Міжнародного кримінального суду на умовах, визначених Римським статутом [5];

  • 30.06.2019 – набрання чинності змін в Конституцію України, описаних у попередньому пункті [6];

  • 21.08.2024 – прийняття Закон України про ратифікацію Римського статуту та поправки до нього [1];

  • 24.08.2024 – підписання закону про ратифікацію Римського статуту Президентом України [2].

З 2000-го Україна є частиною міжнародного кримінального правосуддя. Тоді ми підписали Римський статут, проте не ратифікували його через обмеження в Конституції, які зняли у 2001-му. У 2014-2015 роках ми прийняли юрисдикцію Міжнародного кримінального суду (МКС). Тож увесь час мали повний спектр обов'язків, проте не мали прав”, – зазначила Ірина Мудра, заступниця голови Офісу президента, в інтервʼю Суспільному. 


Що таке ратифікація?

Ратифікація – це форма надання згоди України на обов'язковість для неї міжнародного договору [8]. Тобто фактично ратифікувати – означає визнати і дотримуватись. На додаток, обовʼязок ратифікації статуту визначений самим статутом, де зазначено, що статут підлягає ратифікації, прийняттю або затвердженню державами, які його підписали.

Що таке Римський статут?

Римський статут – це міжнародний договір, учинений 17 липня 1998 року в м. Римі.

Саме Римським статутом створений Міжнародний кримінальний суд (далі називатимемо просто суд). Також статут визначає юрисдикцію суду, що поширюється на 4 найтяжчі злочини: 

  • злочин геноциду; 

  • злочини проти людства; 

  • воєнні злочини; 

  •  злочин агресії

Окрім цього, статут визначає, зокрема, правила процедури та механізми співпраці держав із судом. Слід звернути увагу, що це не виключний перелік положень статуту, але ми вже розуміємо: за переліком юрисдикції суду ратифікація Статуту Україною – це важливий крок до того, аби визнати певні злочини росіян в Україні геноцидом і засудити їх за це.


Скільки держав підписали та ратифікували статут

Станом на 30.08.2024 Римський статут підписали 137 держав та ратифікували 125 держави [10]. Україна стала 125-ю державою. Як ми бачимо, підписання та ратифікація – це різні речі, що мають різні правові наслідки.

Чи є ратифікація кінцевим етапом?

Ні, ухвалення закону про ратифікацію статуту не є завершальним етапом та не означає набуття Україною членства у Міжнародному кримінальному суді.

Після підписання закону про ратифікацію Україна повинна адаптувати (імплементувати) норми Кримінального кодексу та Кримінального процесуального кодексу до норм Римського статуту. Простіше кажучи: наше законодавство не має суперечити нормам Римського статуту і має повністю їм відповідати.

Станом на зараз у Верховній Раді України перебуває законопроект, який спрямований на приведення положень Кримінального кодексу України у відповідність до норм Римського статуту Міжнародного кримінального суду та забезпечення кримінально-правового переслідування за найбільш тяжкі міжнародні злочини (злочин геноциду, злочин агресії, злочини проти людяності та воєнні злочини) [11].

Після прийняття цього закону та його підписання потрібно передати на зберігання Генеральному секретарю Організації Об’єднаних Націй ратифікаційну грамоту.

У перший день місяця, який настає після 60-го дня з дати здачі на зберігання ратифікаційної грамоти, Римський статут набере чинності для України.

Що дає ратифікація для України

Перш за все, слід наголосити на тому, що ратифікація Римського статуту є одним із зобовʼязань України згідно з Угодою про асоціацію з Європейським Союзом. Окрім цього, ратифікувавши Римський статут, Україна стає повноцінним членом у Міжнародному кримінальному суді. Як наслідок це підвищить шанси для потерпілих від російських злочинів отримати компенсації, оскільки спростить доступ українцям, які постраждали від російських злочинів, до спеціального Цільового фонду МКС для потерпілих [12].

Читайте також

  • Держаудитслужба підтвердила наявність порушень у тендері, через який втрачено 1,8 млн.грн.
    Держаудитслужба підтвердила наявність порушень у тендері, через який втрачено 1,8 млн.грн.

    Державна аудиторська служба підтвердила наявність тендерних порушень, через які вже втрачено близько 1,8 млн. грн. бюджетних коштів. Антикорупційний штаб Києва вже писав про численні порушення на одному з тендерів від  Кремінської міської ради, що на Луганщині. Нагадаємо, що в жовтні 2016 року, вище згадана, Кремінська міськрада провела тендер на реконструкцію системи водопостачання. Переможцем виявилася компанія ТОВ "Домінант Траст Сервіс" із найвищою ціновою пропозицією – 3,9 млн. грн. В цей же час, на тендері брало участь ще 10 інших компаній, пропозиції яких було відхилено з різних причин: – замовник вимагав від учасників надання ліцензії на провадження господарської діяльності у будівництві, однак рівень складності заявленого об’єкту не вимагав наявність такої ліцензії.

  • Держаудитслужба проведе перевірку реконструкції котельні
    Держаудитслужба проведе перевірку реконструкції котельні

    Чиновники у Верхньому Рогачику хотіли нажитись на реконструкції шкільної котельні. Антикорупційний штаб оскаржив закупівлю в Держаудитслужбу.   3 жовтня 2016 року КУ «Верхньорогачицький районний центр по обслуговуванню закладів освіти» оголосила закупівлю «Реконструкція котельні загальноосвітньої школи, с. Первомаївка і Верхньорогачицького району Херсонської області /монтажні роботи/»  з очікуваною вартістю 1 026 268 грн. 11 жовтня 2016 року було проведено аукціон, за результатами якого перемогу отримала компанія ПП «РИК» з найдорожчою ціновою пропозицією – 1 026 267,60 грн. Слід відзначити, що пропозиція ПП «РИК» у ході аукціону залишилась незмінною. 20 жовтня замовник оприлюднив повідомлення про намір укласти договір з ПП «РИК».

  • Аудиторська служба перевірить закупівлю бензину
    Аудиторська служба перевірить закупівлю бензину

    Антикорупційний штаб виявив чергову спробу дніпропетровських чиновників «наваритися» на закупівлі бензину. Держаудислужба вже відреагувала на звернення Антикорупційного штабу. 4 жовтня 2016 року Дніпропетровське обласне комунальне підприємство «Спецавтобаза» оголосило закупівлю талонів на бензин А-95 з очікуваною вартістю 137 250 грн. 13 жовтня 2016 року було проведено аукціон, за результатами якого від учасників були отримані наступні пропозиції: ТОВ «Торговий дім «Нєфтек» - 124 363,75 грн. , ТОВ «Східна нафтогазова компанія» - 124 989 грн. та ТОВ «Пром Гарант Плюс» - 131 150 грн. Переможцем була обрана компанія із найдорожчою ціновою пропозицією -  ТОВ «Пром Гарант Плюс», яка жодного разу не понизила свою цінову пропозицію в ході аукціону. Натомість дешевші пропозиції інших компаній безпідставно було відхилено замовником.

  • Викрили схему по закупівлі шкільних вікон
    Викрили схему по закупівлі шкільних вікон

    Чиновники Печерської РДА обрали найдорожчу цінову пропозицію від компанії, яка не виконала роботи до кінця. Антикорупційний штаб вже оскаржив закупівлю. У березні 2016 року Управління житлово-комунального господарства та будівництва Печерської РДА оголосила тендер на капітальний ремонт (заміну вікон) в школі № 134, iменi Ю. Гагарiна на вулиці Печерський узвіз, 13-а. Очікувана вартість – 1 млн. грн. Участь у тендері взяли 4 компанії з такими ціновими пропозиціями: ТОВ Промбуд-Пласт – 599 999 грн. , ТОВ «Будівельна інвестиційна компанія «Новобуд» - 600 000 грн. , ТОВ «Каскад-СД» - 627 303 грн. та ТОВ «Укрмонтажлюкс» - 949 985 грн. За дивним збігом обставин, чиновники печерської РДА визначили переможцем компанію з найвищою ціновою пропозицією – ТОВ  «Укрмонтажлюкс».

  • #едекларації сильного та незалежного з причіпом
    #едекларації сильного та незалежного з причіпом

    Рибинський Андрій Ігорович, головний державний інспектор відділу митного оформлення №2 митного посту “Столичний” Київської міської митниці ДФС має суттєву різницю між наявними активами та доходами. За 2016 рік та 4 місяці цього року заробив 80 тис грн, при цьому задекларував земельну ділянку 1587 кв м у с. Стоянка під Києвом (там купа дорогих дач і дуже дорога земля), там же - недобудований будинок на 250 кв м та причіп, при тому, що жодного атомобіля у декларації не зазначено. Андрій Ігорович також зазначив, що фактично проживає у Києві, однак не вказав жоден об'єкт нерухомості в оренді чи на іншому праві користування у Києві. У пана Рибинського сім'ї немає, тому перевести на когось стрілки буде складно. І взагалі, з наступної декларації кудись пропав недобудований будинок під Києвом.

  • Лайфак від київського прокурора як дешево купити машину
    Лайфак від київського прокурора як дешево купити машину

    Поки на травневих святах всі їли шашлички, Євген Олександрович Шаповалов, прокурор Прокуратури міста Києва, придбав собі авто Honda Accord 2008 року випуску за супер вигідною ціною - всього 149 000 грн!За нашим попереднім аналізом, ринкова ціна такої моделі авто становить щонайменше 190 341 грн, а взагалі такі автомобілі коштують більше 300 000 грн. Іншими словами - прокурор Євген купив авто із суттєвою знижкою, що є порушенням обмежень щодо отримання подарунків, бо знижка на авто теж кваліфікується як подарунок. Відповідно до Закону подарунок може бути не дорожче за 3 200 грн, а в цьому випадку маємо різницю близько 41 000 грн. Написали відповідне звернення в НАЗК. Просимо перевірити та притягнути до адміністративної відповідальності, що означає штраф та конфіскація подарунка.  .

×