Як проводить тендери оновлена Служба відновлення на Харківщині: аналітика ХАЦ

Як проводить тендери оновлена Служба відновлення на Харківщині: аналітика ХАЦ

У 2023 році Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Харківській області провела усього чотири тендери щодо відновлення пошкоджених будівель. Загальна очікувана вартість робіт – понад 270 мільйонів гривень. Головний позитив – це економія понад десяти мільйонів гривень на першому ж тендері після розголосу в медіа.

Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України створили на базі “Укравтодору” та його структурних підрозділів цьогоріч. Нова структура відповідає  за реалізацію проєктів відбудови країни. Більшу частину року Служба  на Харківщині займалась саме відновленням мостів.

Перший тендер Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Харківській області оголосила на початку вересня і з першої спроби провести не змогла. Мова йшла про проведення аварійно-відновлювальних робіт об’єкту у Дергачах. Йдеться про капітальний ремонт будівлі по площі Перемоги, 1, де знаходиться будинок культури.

Головним ноу-хау цього тендеру cтала відкритість розрахунку очікуваної вартості ремонту, тобто вже на цьому етапі замовник показав, за якими цінами рахував будівельні матеріали перед тим, як оцінити ремонтні роботи. Це був перший подібний досвід у Харківській області. 

Успішний досвід

Нещодавно Служба відновлення у Харківській області  уклала угоду з ТОВ “Житлобуд-3” на проведення аварійно-відновлювальних робіт нежитлової будівлі у Дергачах вартістю 66,4 млн грн. 

Тож це перший тендер, що стосується відновлення будівель, зруйнованих у результаті збройної агресії рф. Процедуру торгів почали ще наприкінці вересня. Очікувана вартість була 77,1 млн грн.

ХАЦ перевірив ціни та побачив завищення по кількох позиціях, після чого передав інформацію про це за допомогою колег з ГО “Антикорупційний штаб” та “Наші Гроші” до Служби відновлення.

Варто зазначити, що під час пресконференції голови Держагентства відновлення Мустафи Найєма у Харкові представники агентства зазначили, що знають про проблему з завищеними цінами на матеріали і працюють над додатковою угодою.

“Вартість по договірній ціні буде знижена при укладанні контракту. Є завищення, це правда, донори і громадськість це показали”, – відмітила заступниця голови Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України Валерія Іванова.

У результаті підписання угоди з підрядником економія коштів склала майже 11 млн грн.

Таким чином реакція Служби відновлення Харківщини позитивно відрізняється від позиції департаменту капбудівництва Харківської ОВА, де не помічають завищення цін на будівельні матеріали у кошторисах на тендерах.

На решті тендерів із більшою кількістю учасників отримати суттєву економію не вдалось: конкуренти з меншими цінами у кошторисі не змогли надати документи згідно з вимогами Служби відновлення.

Інші торги

Ще один тендер стосується відновлення школи у Циркунах. Громада знаходиться в 20-ти кілометрах від російського кордону і була значно знищена під час окупації.

Очікувана вартість відновлення школи – 138 млн грн. На торги прийшли четверо учасників. В результаті торгів найдешевшу пропозицію надало ТОВ “Строй ЮА” – 114 млн грн. Однак цей учасник не зміг вчасно та без порушень надати документи щодо формування договірної ціни.

Учасник надсилав свох заперечення

Представники компанії “Строй ЮА” своєю чергою скаржились, що Служба відновлення не допомогла скласти правильно та вчасно договірну ціну, що дозволило б зекономити 25 млн грн.

У Службі відновлення заявили, що надавали консультації учаснику

У Службі відновлення зазначили, що надавали як усні, так і письмові консультації.

Також регіональна Служба відновлення відхилила і дві наступні пропозиції: фірми-проєктанта реконструкції ліцею – ТОВ “Харківбудсервіс” та ТОВ “Спецтермомонтаж-Енерго”. У цих учасників виявили проблеми з наданням банківської гарантії.

Зараз Служба відновлення розглядає пропозицію останнього учасника, ТОВ Індастріал Білдінг Груп, на суму 136,5 млн грн. Але вже зрозуміло, що суттєвої економії, попри кількість учасників, на цьому тендері не буде.

Дешевші пропозиції “Строй ЮА” та “Харківбудсервіс” були скасовані і на тендері з аварійно-відновлювальних робіт будівлі Циркунівської лікарні. Очікувана вартість закупівлі – 33,6 млн грн. Тут переможцем стало ТОВ “Інтех-Буд-Союз”, яке не зменшило ціну під час торгів.

У 2023 році відбувся також тендер на ремонт адміністративної будівлі у Дергачах. На нього прийшов єдиний учасник ТОВ “Інтех-Буд-Союз”, який не зменшував ціну. Пропозиція підрядника не відрізнялась від очікуваної вартості – 26,1 млн грн.

Керівник розвитку системи закупівель Агентства відновлення Олександр Наход відзначав, що для того, щоб залучити більше учасників до участі в публічних закупівлях, команда Агентства змінила підходи до тендерів, регулярно проводить консультації з ринком. Крім того, розробили уніфіковані вимоги до учасників закупівель, за якими проводять тендери всі обласні Служби. Вони значно спрощують компаніям участь у закупівлях.

У тендерній документації оприлюднюється вся відома замовнику інформація щодо об’єкта будівництва, зокрема проєктна документація та кошториси. Передбачено достатньо часу на підготовку пропозиції, зменшується кількість необхідних документів та довідок, додаються запобіжники при поданні пропозиції та виконанні договору.

Але, як бачимо, поки що нововведення не допомогли під час тендерів на Харківщині.

На торгах, де було більше одного учасника, всі дешевші пропозиції відхилили, а єдина економія відбулася  на тендері, де завищення цін побачили журналісти.

Матеріал підготовлений у рамках проєкту ГО “Антикорупційний штаб”: “Розбудова спільноти активних громадян задля прозорої комунікації відновлення інфраструктури України внаслідок руйнувань, завданих російськими військовими”, що реалізується за підтримки Міжнародного Фонду “Відродження”.

Читайте також

  • Держаудитслужба підтвердила наявність порушень у тендері, через який втрачено 1,8 млн.грн.
    Держаудитслужба підтвердила наявність порушень у тендері, через який втрачено 1,8 млн.грн.

    Державна аудиторська служба підтвердила наявність тендерних порушень, через які вже втрачено близько 1,8 млн. грн. бюджетних коштів. Антикорупційний штаб Києва вже писав про численні порушення на одному з тендерів від  Кремінської міської ради, що на Луганщині. Нагадаємо, що в жовтні 2016 року, вище згадана, Кремінська міськрада провела тендер на реконструкцію системи водопостачання. Переможцем виявилася компанія ТОВ "Домінант Траст Сервіс" із найвищою ціновою пропозицією – 3,9 млн. грн. В цей же час, на тендері брало участь ще 10 інших компаній, пропозиції яких було відхилено з різних причин: – замовник вимагав від учасників надання ліцензії на провадження господарської діяльності у будівництві, однак рівень складності заявленого об’єкту не вимагав наявність такої ліцензії.

  • Держаудитслужба проведе перевірку реконструкції котельні
    Держаудитслужба проведе перевірку реконструкції котельні

    Чиновники у Верхньому Рогачику хотіли нажитись на реконструкції шкільної котельні. Антикорупційний штаб оскаржив закупівлю в Держаудитслужбу.   3 жовтня 2016 року КУ «Верхньорогачицький районний центр по обслуговуванню закладів освіти» оголосила закупівлю «Реконструкція котельні загальноосвітньої школи, с. Первомаївка і Верхньорогачицького району Херсонської області /монтажні роботи/»  з очікуваною вартістю 1 026 268 грн. 11 жовтня 2016 року було проведено аукціон, за результатами якого перемогу отримала компанія ПП «РИК» з найдорожчою ціновою пропозицією – 1 026 267,60 грн. Слід відзначити, що пропозиція ПП «РИК» у ході аукціону залишилась незмінною. 20 жовтня замовник оприлюднив повідомлення про намір укласти договір з ПП «РИК».

  • Аудиторська служба перевірить закупівлю бензину
    Аудиторська служба перевірить закупівлю бензину

    Антикорупційний штаб виявив чергову спробу дніпропетровських чиновників «наваритися» на закупівлі бензину. Держаудислужба вже відреагувала на звернення Антикорупційного штабу. 4 жовтня 2016 року Дніпропетровське обласне комунальне підприємство «Спецавтобаза» оголосило закупівлю талонів на бензин А-95 з очікуваною вартістю 137 250 грн. 13 жовтня 2016 року було проведено аукціон, за результатами якого від учасників були отримані наступні пропозиції: ТОВ «Торговий дім «Нєфтек» - 124 363,75 грн. , ТОВ «Східна нафтогазова компанія» - 124 989 грн. та ТОВ «Пром Гарант Плюс» - 131 150 грн. Переможцем була обрана компанія із найдорожчою ціновою пропозицією -  ТОВ «Пром Гарант Плюс», яка жодного разу не понизила свою цінову пропозицію в ході аукціону. Натомість дешевші пропозиції інших компаній безпідставно було відхилено замовником.

  • Викрили схему по закупівлі шкільних вікон
    Викрили схему по закупівлі шкільних вікон

    Чиновники Печерської РДА обрали найдорожчу цінову пропозицію від компанії, яка не виконала роботи до кінця. Антикорупційний штаб вже оскаржив закупівлю. У березні 2016 року Управління житлово-комунального господарства та будівництва Печерської РДА оголосила тендер на капітальний ремонт (заміну вікон) в школі № 134, iменi Ю. Гагарiна на вулиці Печерський узвіз, 13-а. Очікувана вартість – 1 млн. грн. Участь у тендері взяли 4 компанії з такими ціновими пропозиціями: ТОВ Промбуд-Пласт – 599 999 грн. , ТОВ «Будівельна інвестиційна компанія «Новобуд» - 600 000 грн. , ТОВ «Каскад-СД» - 627 303 грн. та ТОВ «Укрмонтажлюкс» - 949 985 грн. За дивним збігом обставин, чиновники печерської РДА визначили переможцем компанію з найвищою ціновою пропозицією – ТОВ  «Укрмонтажлюкс».

  • #едекларації сильного та незалежного з причіпом
    #едекларації сильного та незалежного з причіпом

    Рибинський Андрій Ігорович, головний державний інспектор відділу митного оформлення №2 митного посту “Столичний” Київської міської митниці ДФС має суттєву різницю між наявними активами та доходами. За 2016 рік та 4 місяці цього року заробив 80 тис грн, при цьому задекларував земельну ділянку 1587 кв м у с. Стоянка під Києвом (там купа дорогих дач і дуже дорога земля), там же - недобудований будинок на 250 кв м та причіп, при тому, що жодного атомобіля у декларації не зазначено. Андрій Ігорович також зазначив, що фактично проживає у Києві, однак не вказав жоден об'єкт нерухомості в оренді чи на іншому праві користування у Києві. У пана Рибинського сім'ї немає, тому перевести на когось стрілки буде складно. І взагалі, з наступної декларації кудись пропав недобудований будинок під Києвом.

  • Лайфак від київського прокурора як дешево купити машину
    Лайфак від київського прокурора як дешево купити машину

    Поки на травневих святах всі їли шашлички, Євген Олександрович Шаповалов, прокурор Прокуратури міста Києва, придбав собі авто Honda Accord 2008 року випуску за супер вигідною ціною - всього 149 000 грн!За нашим попереднім аналізом, ринкова ціна такої моделі авто становить щонайменше 190 341 грн, а взагалі такі автомобілі коштують більше 300 000 грн. Іншими словами - прокурор Євген купив авто із суттєвою знижкою, що є порушенням обмежень щодо отримання подарунків, бо знижка на авто теж кваліфікується як подарунок. Відповідно до Закону подарунок може бути не дорожче за 3 200 грн, а в цьому випадку маємо різницю близько 41 000 грн. Написали відповідне звернення в НАЗК. Просимо перевірити та притягнути до адміністративної відповідальності, що означає штраф та конфіскація подарунка.  .

×