Як Хорватію відбудували після війни

Як Хорватію відбудували після війни

Хорватія — один із найближчих за часом прикладів післявоєнної відбудови. Втім, незважаючи на це, її вкрай рідко згадують у прикладах відбудови, хоча дарма: війна за незалежність тут була 1991 — 1995 рр. Відповідно і досвід відбудови куди більш свіжий, аніж у Німеччини чи Польщі, які відновлювались за 50 років до того. Але чомусь саме дві останні ставлять у приклад найчастіше, забуваючи про Хорватію, досвід якої повоєнній Україні буде вкрай цікавий. Зокрема з позиції відновлення закладів культури.

Отже, кейс війни за незалежність Хорватії виявляється близьким до українських реалій. Входячи до складу Югославії, Хорватія тривалий час боролася з впливом комуністичної спадщини. Під час конфлікту близько 20% хорватських земель було окуповано ворогом (до слова, наразі окупованими є близько 18,2% території України), а цивільна інфраструктура та житло стали основними мішенями для обстрілів та бомбардувань. Завдяки успішному відновленню після війни Хорватія змогла виконати критерії вступу до ЄС та приєдналася до нього у 2013 році. Аналізуючи спільні риси, важливо дослідити досвід і уроки хорватської післявоєнної відбудови.

Наслідки війни за незалежність Хорватії

Війна 1991 – 1995 років завдав значних руйнувань житловим і виробничим об’єктам: понад 10% житла було знищено або пошкоджено, а економічно депресивні сільськогосподарські регіони стали основною ціллю окупації. За даними The European Review (2003), війна зруйнувала близько 30% хорватської економіки, і промисловий індекс впав із 205,2 (1987) до 99,7 (1994). За оцінками Світового банку, було пошкоджено або зруйновано культурні пам’ятки площею 181 485 кв. метрів на суму понад 161 млн доларів. Знищено також близько 180 тис. житлових будинків. Втрати інфраструктури, виробничого потенціалу та витрати, пов’язані з біженцями, оцінили в 37 млрд доларів, а понад 500 тис. людей були змушені покинути свої домівки. З 1995 по 2005 роки 240 000 внутрішньо переміщених осіб повернулися на місця постійного проживання. Все це дуже схоже на реалії України, тому спиратись на досвід Хорватії – як у відновленні в цілому, так і у відновленні пам’яток зокрема – нам вкрай необхідно.

Національні джерела післявоєнної відбудови

З чого починала відновлення Хорватія? Зазначимо, якщо Польща, яку дуже часто наводять у приклад відновлення, не мала змоги залучити кошти у відновленні після Другої світової війни, адже понівеченою була вся Європа, а у Польщі до влади ще й прийшли комуністи, то у Хорватії така можливість була. Власне, як і зараз у України. Хорватія виділила 3,4 млрд доларів на відновлення в період 1991 – 2004 років. Незважаючи на відсутність цілісної економічної стратегії, країна діяла відповідно до ситуації на фронті, зокрема у перші два роки війни. Держава заморозила заробітну плату держслужбовцям і зупинила виплати по валютних депозитах у банках, але з 1993 року відновила ці платежі, що сприяло зростанню споживання і підвищенню ВВП. Для фінансування відновлення з населення, яке не зазнало безпосередніх втрат, стягувалися податки. Після війни запровадження ринкових реформ дозволило залучати податкові надходження і підтримувати економічний ріст.

У 2000-х роках економічне зростання підтримувалося кредитним бумом, будівництвом доріг, відновленням туризму та зростанням споживчих витрат. Експорт суднобудівної галузі залишився важливою статтею доходу. Водночас, основна стаття ВВП, туризм, лише поступово відновлювалася після війни, і економіка була орієнтована на експорт. Подібні механізми навряд у повній мірі припустимі в Україні, але деякий досвід у хорватів запозичити точно можна.

Міжнародна підтримка

Крім власних ресурсів, Хорватія отримувала значну допомогу від міжнародного співтовариства: Європейського Союзу, Світового Банку, ООН та інших. Такі організації, як ООН, ЮНЕСКО, ICOMOS, Європейський Союз (ЄС), Arbeiter-Samariter-Bund (ASB-Worker’s Samaritan Federation), що надавали юридичну, фінансову та освітню підтримку. Світовий банк фінансував Проєкт соціального та економічного відновлення, спрямований на розвиток постраждалих районів. Також значний внесок зробила німецька організація ASB, яка реалізувала численні проєкти з реконструкції, повернення переселенців та розвитку громадської інфраструктури.

Уроки для України

Які ж із цього короткого огляду можна запропонувати уроки для України? Так, вивчати досвід Хорватії потрібно глибше – поза межами одного матеріалу, але дещо можна запропонувати вже зараз. Приміром:

  1. Уникати надмірної зарегульованості. Надлишок нормативної документації може уповільнити процес відновлення. Питання відбудови мають вирішуватися на місцевому рівні, щоб уникнути непотрібного навантаження на центральні органи.

  2. Спрощення бюрократичних процедур. Громадяни та приватні підприємства, які здійснюють відновлення власними коштами, мають отримувати підтримку на місцевому рівні. Це дозволить швидше вирішувати проблеми та зменшить навантаження на державний бюджет.

  3. Економічний розвиток із орієнтацією на експорт. Україні слід надавати пріоритет створенню робочих місць і підтримці попиту, а також підтримувати експортоорієнтовані галузі, особливо на ринки ЄС.

  4. Підтримка з боку міжнародних організацій. Ініціативи, спрямовані на покращення добробуту населення, можуть бути успішнішими за рахунок співпраці з міжнародними організаціями, що сприятиме розвитку культури участі громад і згуртованості суспільства.

Якщо говорити про відновлення пам’яток, то ще у 2022 році Міністерство культури та інформаційної політики пропонувало запозичити саме досвід Хорватії у цьому напрямку. В напрямку реставрації, відновлення та збереження об'єктів культурної спадщини, що постраждали під час війни з Росією, Міністерство культури та ЗМІ Хорватії ще тоді запропонувало свою допомогу: від конкретних інструкцій та спеціалістів у інвентаризації та діджиталізації об'єктів до експертизи оцінки збитків, завданих російськими загарбниками нашому культурному спадку. Маємо користуватись цією нагодою.

Читайте також

  • Держаудитслужба підтвердила наявність порушень у тендері, через який втрачено 1,8 млн.грн.
    Держаудитслужба підтвердила наявність порушень у тендері, через який втрачено 1,8 млн.грн.

    Державна аудиторська служба підтвердила наявність тендерних порушень, через які вже втрачено близько 1,8 млн. грн. бюджетних коштів. Антикорупційний штаб Києва вже писав про численні порушення на одному з тендерів від  Кремінської міської ради, що на Луганщині. Нагадаємо, що в жовтні 2016 року, вище згадана, Кремінська міськрада провела тендер на реконструкцію системи водопостачання. Переможцем виявилася компанія ТОВ "Домінант Траст Сервіс" із найвищою ціновою пропозицією – 3,9 млн. грн. В цей же час, на тендері брало участь ще 10 інших компаній, пропозиції яких було відхилено з різних причин: – замовник вимагав від учасників надання ліцензії на провадження господарської діяльності у будівництві, однак рівень складності заявленого об’єкту не вимагав наявність такої ліцензії.

  • Держаудитслужба проведе перевірку реконструкції котельні
    Держаудитслужба проведе перевірку реконструкції котельні

    Чиновники у Верхньому Рогачику хотіли нажитись на реконструкції шкільної котельні. Антикорупційний штаб оскаржив закупівлю в Держаудитслужбу.   3 жовтня 2016 року КУ «Верхньорогачицький районний центр по обслуговуванню закладів освіти» оголосила закупівлю «Реконструкція котельні загальноосвітньої школи, с. Первомаївка і Верхньорогачицького району Херсонської області /монтажні роботи/»  з очікуваною вартістю 1 026 268 грн. 11 жовтня 2016 року було проведено аукціон, за результатами якого перемогу отримала компанія ПП «РИК» з найдорожчою ціновою пропозицією – 1 026 267,60 грн. Слід відзначити, що пропозиція ПП «РИК» у ході аукціону залишилась незмінною. 20 жовтня замовник оприлюднив повідомлення про намір укласти договір з ПП «РИК».

  • Аудиторська служба перевірить закупівлю бензину
    Аудиторська служба перевірить закупівлю бензину

    Антикорупційний штаб виявив чергову спробу дніпропетровських чиновників «наваритися» на закупівлі бензину. Держаудислужба вже відреагувала на звернення Антикорупційного штабу. 4 жовтня 2016 року Дніпропетровське обласне комунальне підприємство «Спецавтобаза» оголосило закупівлю талонів на бензин А-95 з очікуваною вартістю 137 250 грн. 13 жовтня 2016 року було проведено аукціон, за результатами якого від учасників були отримані наступні пропозиції: ТОВ «Торговий дім «Нєфтек» - 124 363,75 грн. , ТОВ «Східна нафтогазова компанія» - 124 989 грн. та ТОВ «Пром Гарант Плюс» - 131 150 грн. Переможцем була обрана компанія із найдорожчою ціновою пропозицією -  ТОВ «Пром Гарант Плюс», яка жодного разу не понизила свою цінову пропозицію в ході аукціону. Натомість дешевші пропозиції інших компаній безпідставно було відхилено замовником.

  • Викрили схему по закупівлі шкільних вікон
    Викрили схему по закупівлі шкільних вікон

    Чиновники Печерської РДА обрали найдорожчу цінову пропозицію від компанії, яка не виконала роботи до кінця. Антикорупційний штаб вже оскаржив закупівлю. У березні 2016 року Управління житлово-комунального господарства та будівництва Печерської РДА оголосила тендер на капітальний ремонт (заміну вікон) в школі № 134, iменi Ю. Гагарiна на вулиці Печерський узвіз, 13-а. Очікувана вартість – 1 млн. грн. Участь у тендері взяли 4 компанії з такими ціновими пропозиціями: ТОВ Промбуд-Пласт – 599 999 грн. , ТОВ «Будівельна інвестиційна компанія «Новобуд» - 600 000 грн. , ТОВ «Каскад-СД» - 627 303 грн. та ТОВ «Укрмонтажлюкс» - 949 985 грн. За дивним збігом обставин, чиновники печерської РДА визначили переможцем компанію з найвищою ціновою пропозицією – ТОВ  «Укрмонтажлюкс».

  • #едекларації сильного та незалежного з причіпом
    #едекларації сильного та незалежного з причіпом

    Рибинський Андрій Ігорович, головний державний інспектор відділу митного оформлення №2 митного посту “Столичний” Київської міської митниці ДФС має суттєву різницю між наявними активами та доходами. За 2016 рік та 4 місяці цього року заробив 80 тис грн, при цьому задекларував земельну ділянку 1587 кв м у с. Стоянка під Києвом (там купа дорогих дач і дуже дорога земля), там же - недобудований будинок на 250 кв м та причіп, при тому, що жодного атомобіля у декларації не зазначено. Андрій Ігорович також зазначив, що фактично проживає у Києві, однак не вказав жоден об'єкт нерухомості в оренді чи на іншому праві користування у Києві. У пана Рибинського сім'ї немає, тому перевести на когось стрілки буде складно. І взагалі, з наступної декларації кудись пропав недобудований будинок під Києвом.

  • Лайфак від київського прокурора як дешево купити машину
    Лайфак від київського прокурора як дешево купити машину

    Поки на травневих святах всі їли шашлички, Євген Олександрович Шаповалов, прокурор Прокуратури міста Києва, придбав собі авто Honda Accord 2008 року випуску за супер вигідною ціною - всього 149 000 грн!За нашим попереднім аналізом, ринкова ціна такої моделі авто становить щонайменше 190 341 грн, а взагалі такі автомобілі коштують більше 300 000 грн. Іншими словами - прокурор Євген купив авто із суттєвою знижкою, що є порушенням обмежень щодо отримання подарунків, бо знижка на авто теж кваліфікується як подарунок. Відповідно до Закону подарунок може бути не дорожче за 3 200 грн, а в цьому випадку маємо різницю близько 41 000 грн. Написали відповідне звернення в НАЗК. Просимо перевірити та притягнути до адміністративної відповідальності, що означає штраф та конфіскація подарунка.  .

×