Закликаємо відновити декларування без "дірок" та маніпуляцій

Закликаємо відновити декларування без

Ми, громадські організації та журналісти, закликаємо представників влади відновити електронне декларування та публічний доступ до декларацій представників влади. 

Без маніпуляцій та дірок. Без приховування від суспільства даних, які роками дозволяли нам виявляти корупційні звʼязки. 

Ми вітаємо прийняття законопроєкту №9534 про відновлення електронного декларування в першому читанні. 

Проте маємо зауважити: на сьогодні у законопроєкті наявні ризики, які не дозволять зробити процес декларування ефективним та прозорим. А отже – не дозволять виявити тих, хто під час війни використовує державні кошти та посади для особистого збагачення. Від останнього залежить як наша перемога сьогодні, так і довіра до України у світі. 

Запит суспільства щодо відкритості декларацій влади лишається надвисоким. 97,1 % українців виступають за відкриті декларації про «воєнні доходи чиновників». 

На наше переконання, до другого читання народні депутати мають внести до законопроєкту такі зміни, аби задовольнити запит суспільства та зберегти довіру міжнародних партнерів:

 1. Забезпечити публічність декларацій чиновників у тому ж обсязі, що й до вторгнення – у тому числі до даних про третіх осіб, з якими повʼязані посадовці. Наразі проєкт пропонує закрити від публічного доступу всі імена третіх осіб в деклараціях. Мова йде як про родичів декларантів на яких часто записані активи, так і сторонніх осіб, в яких декларанти купують майно, на яких можуть його оформляти, осіб які позичають декларанту гроші або здають майно в оренду. Саме  публічність цих даних допомагає громадськості та журналістам встановити корупційні звʼязки у владі. 
 2. Виключити зі законопроєкту непрозорі пороги ринкової вартості користування обʼєктом. Так, законопроєкт передбачає, що однією з умов для декларування майна, яким користується чиновник, є «ринкова вартість такого користування», що має перевищувати 50 прожиткових мінімумів (134 тис. грн) за весь час користування. Чиновники зможуть легко маніпулювати такою нормою. Наприклад, укладати  договори оренди із заниженою вартістю користування. Або ж прикриватися фіктивною оцінкою вартості. Ще простіше стане уникати декларування активів, оформлених на родичів або друзів, адже в цьому випадку, якщо чиновник придбав «лексус» та оформив його на родича, щоб не декларувати машину він зможе просто  укласти «правильний» договір з самим собою.

Враховуючи вищезазначене,  закликаємо народних депутатів України:

 • Виправити вказані недоліки законопроєкту про відновлення декларування перед голосуванням у другому читанні;
 • Не зволікати з розглядом законопроєкту та повернути обов’язкове електронне декларування якнайшвидше.

На сьогодні у законопроєкті наявні ризики, які не дозволять зробити процес декларування ефективним та прозорим. А отже – не дозволять виявити тих, хто під час війни використовує державні кошти та посади для особистого збагачення.

Центр протидії корупції 

ВО “Автомайдан”

Громадська рада при НАЗК

Асоціація відкритих даних 

Інститут законодавчих ідей

Рух ЧЕСНО

Фундація DEJURE

Центр громадського моніторингу та досліджень 

Центр економічної стратегії

Антикорупційний штаб

Transparency International Ukraine

StateWatch

YouControl

Криворізький Центр Розслідувань

Адвокатська Дорадча Група 

Центр політико-правових реформ

Читайте також

 • Держаудитслужба підтвердила наявність порушень у тендері, через який втрачено 1,8 млн.грн.
  Держаудитслужба підтвердила наявність порушень у тендері, через який втрачено 1,8 млн.грн.

  Державна аудиторська служба підтвердила наявність тендерних порушень, через які вже втрачено близько 1,8 млн. грн. бюджетних коштів. Антикорупційний штаб Києва вже писав про численні порушення на одному з тендерів від  Кремінської міської ради, що на Луганщині. Нагадаємо, що в жовтні 2016 року, вище згадана, Кремінська міськрада провела тендер на реконструкцію системи водопостачання. Переможцем виявилася компанія ТОВ "Домінант Траст Сервіс" із найвищою ціновою пропозицією – 3,9 млн. грн. В цей же час, на тендері брало участь ще 10 інших компаній, пропозиції яких було відхилено з різних причин: – замовник вимагав від учасників надання ліцензії на провадження господарської діяльності у будівництві, однак рівень складності заявленого об’єкту не вимагав наявність такої ліцензії.

 • Держаудитслужба проведе перевірку реконструкції котельні
  Держаудитслужба проведе перевірку реконструкції котельні

  Чиновники у Верхньому Рогачику хотіли нажитись на реконструкції шкільної котельні. Антикорупційний штаб оскаржив закупівлю в Держаудитслужбу.   3 жовтня 2016 року КУ «Верхньорогачицький районний центр по обслуговуванню закладів освіти» оголосила закупівлю «Реконструкція котельні загальноосвітньої школи, с. Первомаївка і Верхньорогачицького району Херсонської області /монтажні роботи/»  з очікуваною вартістю 1 026 268 грн. 11 жовтня 2016 року було проведено аукціон, за результатами якого перемогу отримала компанія ПП «РИК» з найдорожчою ціновою пропозицією – 1 026 267,60 грн. Слід відзначити, що пропозиція ПП «РИК» у ході аукціону залишилась незмінною. 20 жовтня замовник оприлюднив повідомлення про намір укласти договір з ПП «РИК».

 • Аудиторська служба перевірить закупівлю бензину
  Аудиторська служба перевірить закупівлю бензину

  Антикорупційний штаб виявив чергову спробу дніпропетровських чиновників «наваритися» на закупівлі бензину. Держаудислужба вже відреагувала на звернення Антикорупційного штабу. 4 жовтня 2016 року Дніпропетровське обласне комунальне підприємство «Спецавтобаза» оголосило закупівлю талонів на бензин А-95 з очікуваною вартістю 137 250 грн. 13 жовтня 2016 року було проведено аукціон, за результатами якого від учасників були отримані наступні пропозиції: ТОВ «Торговий дім «Нєфтек» - 124 363,75 грн. , ТОВ «Східна нафтогазова компанія» - 124 989 грн. та ТОВ «Пром Гарант Плюс» - 131 150 грн. Переможцем була обрана компанія із найдорожчою ціновою пропозицією -  ТОВ «Пром Гарант Плюс», яка жодного разу не понизила свою цінову пропозицію в ході аукціону. Натомість дешевші пропозиції інших компаній безпідставно було відхилено замовником.

 • Викрили схему по закупівлі шкільних вікон
  Викрили схему по закупівлі шкільних вікон

  Чиновники Печерської РДА обрали найдорожчу цінову пропозицію від компанії, яка не виконала роботи до кінця. Антикорупційний штаб вже оскаржив закупівлю. У березні 2016 року Управління житлово-комунального господарства та будівництва Печерської РДА оголосила тендер на капітальний ремонт (заміну вікон) в школі № 134, iменi Ю. Гагарiна на вулиці Печерський узвіз, 13-а. Очікувана вартість – 1 млн. грн. Участь у тендері взяли 4 компанії з такими ціновими пропозиціями: ТОВ Промбуд-Пласт – 599 999 грн. , ТОВ «Будівельна інвестиційна компанія «Новобуд» - 600 000 грн. , ТОВ «Каскад-СД» - 627 303 грн. та ТОВ «Укрмонтажлюкс» - 949 985 грн. За дивним збігом обставин, чиновники печерської РДА визначили переможцем компанію з найвищою ціновою пропозицією – ТОВ  «Укрмонтажлюкс».

 • #едекларації сильного та незалежного з причіпом
  #едекларації сильного та незалежного з причіпом

  Рибинський Андрій Ігорович, головний державний інспектор відділу митного оформлення №2 митного посту “Столичний” Київської міської митниці ДФС має суттєву різницю між наявними активами та доходами. За 2016 рік та 4 місяці цього року заробив 80 тис грн, при цьому задекларував земельну ділянку 1587 кв м у с. Стоянка під Києвом (там купа дорогих дач і дуже дорога земля), там же - недобудований будинок на 250 кв м та причіп, при тому, що жодного атомобіля у декларації не зазначено. Андрій Ігорович також зазначив, що фактично проживає у Києві, однак не вказав жоден об'єкт нерухомості в оренді чи на іншому праві користування у Києві. У пана Рибинського сім'ї немає, тому перевести на когось стрілки буде складно. І взагалі, з наступної декларації кудись пропав недобудований будинок під Києвом.

 • Лайфак від київського прокурора як дешево купити машину
  Лайфак від київського прокурора як дешево купити машину

  Поки на травневих святах всі їли шашлички, Євген Олександрович Шаповалов, прокурор Прокуратури міста Києва, придбав собі авто Honda Accord 2008 року випуску за супер вигідною ціною - всього 149 000 грн!За нашим попереднім аналізом, ринкова ціна такої моделі авто становить щонайменше 190 341 грн, а взагалі такі автомобілі коштують більше 300 000 грн. Іншими словами - прокурор Євген купив авто із суттєвою знижкою, що є порушенням обмежень щодо отримання подарунків, бо знижка на авто теж кваліфікується як подарунок. Відповідно до Закону подарунок може бути не дорожче за 3 200 грн, а в цьому випадку маємо різницю близько 41 000 грн. Написали відповідне звернення в НАЗК. Просимо перевірити та притягнути до адміністративної відповідальності, що означає штраф та конфіскація подарунка.  .

×