«Зв’язки тютюнової індустрії 2021-2022» – інтерактивна інфографіка

«Зв’язки тютюнової індустрії 2021-2022» – інтерактивна інфографіка

8 березня громадська організація «Життя» разом з партнерами презентувала інтерактивну інфографіку «Зв’язки тютюнової індустрії 2021-2022» та разом з учасниками обговорила тактики роботи тютюнової індустрії під час війни для просування своїх корпоративних фінансових інтересів використовуючи вплив на формування державної політики.

До обговорення долучилися виконавчий директор ГО «Центр громадянського представництва «Життя» Дмитро Купира, керівниця «VoxСheck» Світлана Сліпченко, журналістка- розслідувачка Любов Величко, юристка Центру демократії та верховенства права Ельвіна Корой та голова правління ГО «Антикорупційний штаб» Сергій Миткалик. Запис трансляції доступний за посиланням

З метою викриття осіб та організацій, які діють в комерційних інтересах тютюнової індустрії всупереч інтересам здоровʼя громадян України, ГО «Центр громадянського представництва «Життя» та ГО «Антикорупційний штаб», які декларують відсутність зв’язків з тютюновою індустрією або особами пов’язаними з нею, розробили інтерактивну інфографіку «Звʼязки тютюнової індустрії 2021-2022», яка доступна за посиланням

Тютюнова індустрія та особи, які відстоюють її інтереси, з одного боку «косять» гроші, а з іншого — життя українців. І у цих смертях можна звинувачувати не лише шкідливий сигаретний дим, але й тих, хто протягує вигідні для тютюнової індустрії закони. Аби й надалі отримувати надприбутки, тютюнові компанії, попри війну, продовжують наполегливо втручатися у політику громадського здоров’я, діючи всупереч міжнародним та євроінтеграційним зобов’язанням України, намагаючись підважити політики захисту здоров’я людей від шкоди тютюну та нікотину. Для просування своїх інтересів тютюнова індустрія залучає народних депутатів, урядовців та громадські організації.

Ці особи полюбляють займатися тютюновим лобізмом не привертаючи до себе надмірної уваги, а задача громадськості зробити цих політиків відомими, щоб продемонструвати суспільству чим насправді займаються ті чи ті чиновники, маючи доступ до ухвалення рішень.

Всесвітня організація охорони здоров’я однозначно визначає тютюнові вироби та електронні пристрої для куріння шкідливими для здоров’я людини. Так, через спроби блокування антитютюнових законодавчих змін чи послаблення регулювання тютюнових виробів та електронних сигарет, політики, особи та організації, які діють в інтересах тютюнової індустрії сприяють збільшенню поширеності куріння, наслідки якого щорічно забирають життя 130 тисяч українців. 8 мільйонів наших громадян вже потрапили у наркотичну залежність від вживання тютюнових виробів, а за даними ВООЗ до 50% споживачів тютюнових виробів помирають від хвороб спричинених вживанням цього продукту .

Методологія. Предметом аналізу були публічні виступи фігурантів, коментарі для медіа, ініційовані та підтримані нормативно-правові акти, законопроєкти, рішення, листи, звернення, коло помічників, конфлікт інтересів членів сім’ї, структура власності, голосування тощо. У інтерактивній інфографіці відображені дії фігурантів в інтересах тютюнової індустрії, які суперечать ратифікованій Україною Рамковій конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ).

Керівні принципи реалізації статті 5.3 РКБТ ВООЗ визначають: «Існує корінний і непримиренний конфлікт між інтересами тютюнової промисловості й інтересами політики у сфері охорони здоров’я. Тютюнова промисловість виробляє і сприяє продажу продукції, яка, як було науково доведено, має наркотичний характер, призводить до хвороб і смерті, а також сприяє розвитку соціального зла різного роду, зокрема збільшує масштаби бідності. Тому Сторонам слід в максимально можливій мірі захищати формулювання і здійснення політики охорони громадського здоров’я з боротьби проти тютюну від впливу тютюнової промисловості». Чинне законодавство закріпило ці положення в принципах державної політики щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення (Закон України №2899-ІV), зокрема визначивши: «пріоритетності політики у сфері охорони здоров’я у порівнянні з фінансовими, податковими та корпоративними інтересами суб’єктів господарювання, діяльність яких пов’язана з тютюновою промисловістю».

Ключовими тактиками втручання тютюнової індустрії у політику захисту здоровʼя населення від шкоди тютюну та нікотину є:

 • протидія законодавчому впровадженню політик РКБТ ВООЗ для захисту населення від шкоди тютюну та нікотину;
 • протидія підвищенню акцизних податків на тютюнові вироби, рідини для е-сигарет та їх ефективному стягненню;
 • відбілювання репутації тютюнової індустрії;
 • послаблення виконання чинного законодавства на захист населення від шкоди тютюну та нікотину;
 • дискредитація організацій та лідерів, які діють у сфері контролю над тютюном.

Нагадаємо, що на основі зібраних матеріалів громадськість провела антипремію «Золота Коса 2022». 9 грудня відбулося урочисте вручення антипремії «Золота коса» та «Золоте гальмо» переможцям. Цьогорічна «Золота Коса» принагідно відбулася в Міжнародний день боротьби з корупцією, адже протидія законодавчим ініціативам, спрямованим на зменшення поширеності куріння серед українців, є прямою ознакою просування корпоративних інтересів тютюнової індустрії. «Переможцями» антипремії «Золота коса 2022» стали народні депутати України: Мар’ян Заблоцький, який отримав Золоту косу, Євген Петруняк здобув Срібну косу та Ігор Фріс — Бронзову; «Золоте гальмо» отримала Голова Антимонопольного комітету України Ольга Піщанська.

 

Читайте також

 • Держаудитслужба підтвердила наявність порушень у тендері, через який втрачено 1,8 млн.грн.
  Держаудитслужба підтвердила наявність порушень у тендері, через який втрачено 1,8 млн.грн.

  Державна аудиторська служба підтвердила наявність тендерних порушень, через які вже втрачено близько 1,8 млн. грн. бюджетних коштів. Антикорупційний штаб Києва вже писав про численні порушення на одному з тендерів від  Кремінської міської ради, що на Луганщині. Нагадаємо, що в жовтні 2016 року, вище згадана, Кремінська міськрада провела тендер на реконструкцію системи водопостачання. Переможцем виявилася компанія ТОВ "Домінант Траст Сервіс" із найвищою ціновою пропозицією – 3,9 млн. грн. В цей же час, на тендері брало участь ще 10 інших компаній, пропозиції яких було відхилено з різних причин: – замовник вимагав від учасників надання ліцензії на провадження господарської діяльності у будівництві, однак рівень складності заявленого об’єкту не вимагав наявність такої ліцензії.

 • Держаудитслужба проведе перевірку реконструкції котельні
  Держаудитслужба проведе перевірку реконструкції котельні

  Чиновники у Верхньому Рогачику хотіли нажитись на реконструкції шкільної котельні. Антикорупційний штаб оскаржив закупівлю в Держаудитслужбу.   3 жовтня 2016 року КУ «Верхньорогачицький районний центр по обслуговуванню закладів освіти» оголосила закупівлю «Реконструкція котельні загальноосвітньої школи, с. Первомаївка і Верхньорогачицького району Херсонської області /монтажні роботи/»  з очікуваною вартістю 1 026 268 грн. 11 жовтня 2016 року було проведено аукціон, за результатами якого перемогу отримала компанія ПП «РИК» з найдорожчою ціновою пропозицією – 1 026 267,60 грн. Слід відзначити, що пропозиція ПП «РИК» у ході аукціону залишилась незмінною. 20 жовтня замовник оприлюднив повідомлення про намір укласти договір з ПП «РИК».

 • Аудиторська служба перевірить закупівлю бензину
  Аудиторська служба перевірить закупівлю бензину

  Антикорупційний штаб виявив чергову спробу дніпропетровських чиновників «наваритися» на закупівлі бензину. Держаудислужба вже відреагувала на звернення Антикорупційного штабу. 4 жовтня 2016 року Дніпропетровське обласне комунальне підприємство «Спецавтобаза» оголосило закупівлю талонів на бензин А-95 з очікуваною вартістю 137 250 грн. 13 жовтня 2016 року було проведено аукціон, за результатами якого від учасників були отримані наступні пропозиції: ТОВ «Торговий дім «Нєфтек» - 124 363,75 грн. , ТОВ «Східна нафтогазова компанія» - 124 989 грн. та ТОВ «Пром Гарант Плюс» - 131 150 грн. Переможцем була обрана компанія із найдорожчою ціновою пропозицією -  ТОВ «Пром Гарант Плюс», яка жодного разу не понизила свою цінову пропозицію в ході аукціону. Натомість дешевші пропозиції інших компаній безпідставно було відхилено замовником.

 • Викрили схему по закупівлі шкільних вікон
  Викрили схему по закупівлі шкільних вікон

  Чиновники Печерської РДА обрали найдорожчу цінову пропозицію від компанії, яка не виконала роботи до кінця. Антикорупційний штаб вже оскаржив закупівлю. У березні 2016 року Управління житлово-комунального господарства та будівництва Печерської РДА оголосила тендер на капітальний ремонт (заміну вікон) в школі № 134, iменi Ю. Гагарiна на вулиці Печерський узвіз, 13-а. Очікувана вартість – 1 млн. грн. Участь у тендері взяли 4 компанії з такими ціновими пропозиціями: ТОВ Промбуд-Пласт – 599 999 грн. , ТОВ «Будівельна інвестиційна компанія «Новобуд» - 600 000 грн. , ТОВ «Каскад-СД» - 627 303 грн. та ТОВ «Укрмонтажлюкс» - 949 985 грн. За дивним збігом обставин, чиновники печерської РДА визначили переможцем компанію з найвищою ціновою пропозицією – ТОВ  «Укрмонтажлюкс».

 • #едекларації сильного та незалежного з причіпом
  #едекларації сильного та незалежного з причіпом

  Рибинський Андрій Ігорович, головний державний інспектор відділу митного оформлення №2 митного посту “Столичний” Київської міської митниці ДФС має суттєву різницю між наявними активами та доходами. За 2016 рік та 4 місяці цього року заробив 80 тис грн, при цьому задекларував земельну ділянку 1587 кв м у с. Стоянка під Києвом (там купа дорогих дач і дуже дорога земля), там же - недобудований будинок на 250 кв м та причіп, при тому, що жодного атомобіля у декларації не зазначено. Андрій Ігорович також зазначив, що фактично проживає у Києві, однак не вказав жоден об'єкт нерухомості в оренді чи на іншому праві користування у Києві. У пана Рибинського сім'ї немає, тому перевести на когось стрілки буде складно. І взагалі, з наступної декларації кудись пропав недобудований будинок під Києвом.

 • Лайфак від київського прокурора як дешево купити машину
  Лайфак від київського прокурора як дешево купити машину

  Поки на травневих святах всі їли шашлички, Євген Олександрович Шаповалов, прокурор Прокуратури міста Києва, придбав собі авто Honda Accord 2008 року випуску за супер вигідною ціною - всього 149 000 грн!За нашим попереднім аналізом, ринкова ціна такої моделі авто становить щонайменше 190 341 грн, а взагалі такі автомобілі коштують більше 300 000 грн. Іншими словами - прокурор Євген купив авто із суттєвою знижкою, що є порушенням обмежень щодо отримання подарунків, бо знижка на авто теж кваліфікується як подарунок. Відповідно до Закону подарунок може бути не дорожче за 3 200 грн, а в цьому випадку маємо різницю близько 41 000 грн. Написали відповідне звернення в НАЗК. Просимо перевірити та притягнути до адміністративної відповідальності, що означає штраф та конфіскація подарунка.  .

×