Росія систематично вчиняє воєнні злочини в Україні: не лише на окупованих територіях та на лінії фронту. А й дистанційно – б’є ракетами та “мопедами”. Останнім часом надзвичайно зухвало – вночі, коли люди сплять. І хоча наша система ППО працює дедалі досконаліше, жертв уникнути не завжди вдається.
У звіті Незалежної міжнародної комісії з розслідування порушень в Україні, зазначається, що російська влада скоїла численні порушення міжнародного права, прав людини та міжнародного гуманітарного права у багатьох регіонах України. Багато з них прирівнюються до воєнних злочинів.
Лише за травень ворог обстріляв столицю 17 разів. І це лише одне місто. Такої щільності і насиченості атак Київ не знав за весь час війни. Кияни почали пригадувати дещо підзабутий шлях до укриттів, однак дістатися до нього не завжди був час. 29 травня від оголошення повітряної тривоги до «прильоту» по місту минуло якихось 5 хвилин. Попередньо, удар завдали балістичною ракетою “Іскандер”. Ескалацію у небі засудив Європейський Союз.
«Поточний тиждень був позначений ще однією ескалацією російської злочинної агресивної війни проти України, що супроводжувалося дедалі більш невибірковими та кривавими обстрілами районів з цивільним населенням…. Ці невибіркові російські атаки проти цивільних об’єктів є воєнним злочином», – йдеться у заяві речника ЄС Пітера Стано, яка оприлюднена 5 травня на сайті Європейської служби зовнішніх дій.
Терор мирного населення, який РФ активізувала в травні, відповідає статті 438 Кримінального кодексу України – порушення законів та звичаїв війни. Однак якщо обстріл не призвів до матеріальних збитків, тобто серйозних руйнувань і жертв серед населення, прокуратура таке провадження відкрити не може. Приміром, лише після деяких із 17 атак на Київ прокурори відкривали кримінальні справи за ст. 438 ККУ.
“За даними слідства, в ніч на 30 травня 2023 року збройні сили рф застосували заборонені міжнародним правом засоби ведення війни та здійснили обстріл цивільної інфраструктури Києва безпілотними літальними апаратами. За попередніми даними, загинула 32-річна жінка, ще четверо людей травмовано”, – ідеться в одному з таких повідомлень на сайті відомства.
Хоча запуск безпілотників по столиці, яка далеко від зони бойових дій, вже є очевидним порушенням законів та звичаїв війни, але без видимих наслідків – руйнувань або смертей – зібрати доказову базу слідчі не зможуть.
Загалом за травень на сайті Офісу Генпрокурора “Антикорупційний штаб” нарахував понад 50 повідомлень про відкриття таких проваджень.Усе це – воєнні злочини росіян, відповідальність за які визначена статтею 438 ККУ. Мова про застосування засобів ведення війни, заборонених міжнародним правом, інші порушення законів та звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами.
Покарання – позбавленням волі на строк від 8 до 12 років. Ті самі дії, якщо вони поєднані з умисним вбивством від 10 до 15 років або довічне. Винуватців цих та інших злочинів “Антикорупційний штаб” шукає та збирає з перших днів війни. Їх ми вносимо в Реєстр російських воєнних злочинців, який створили разом із колегами зі “Слідфство.Інфо”.
Невибіркові обстріли цивільних об’єктів, умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань є порушенням законів та звичаїв війни. За всіма цими фактами розпочато досудове розслідування “порушення законів та звичаїв війни”. За всі воєнні злочини
обов’язково понесе відповідальність Росія – перед тим, як припинити своє існування.