Російський президент та уповноважена з прав дитини рф львова-бєлова мають офіційні статуси підозрюваних у скоєнні воєнного злочину – незаконної депортації та переміщення українських дітей.
17 березня 2023 року Палата попереднього провадження ІІ Міжнародного кримінального суду видала ордери на арешт президента рф володимира путіна і уповноваженої з прав дитини рф львової-бєлової за вчинення ними воєнних злочинів у вигляді незаконної депортації населення (дітей) і незаконного переміщення населення (дітей) з окупованих територій України до Росії Федерація (згідно зі статтями 8(2)(a)(vii) і 8(2)(b)(viii) Римського статуту).
Вищезазначені ордери на арешт були видані на підставі клопотань, поданих прокуратурою 22 лютого 2023 року.
Міжнародний кримінальний суд прийняв історичне рішення, як для України так і для всієї системи міжнародного права.
Як зазначає, посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ України, агент України в Міжнародному суді ООН Антон Кориневич у інтерв’ю Українському Радіо: “... Безумовно, це історичне рішення Міжнародного кримінального суду про ордери на арешт Володимира Путіна і Марії Львової-Бєлової. Особливо це важливо в контексті чинного президента Російської Федерації. Тобто Міжнародний кримінальний суд по суті підтвердив, що він не визнає будь-яких персональних імунітетів, зокрема глав держав, глав урядів та глав відомств закордонних справ. Путін став четвертим чинним главою держави, на якого був виданий ордер на арешт Міжнародного кримінального суду, і це, безумовно, важливо, тому що це його місце в історії. Його місце в історії як міжнародного злочинця. Злочин, який став основою для видачі ордера на арешт, — це один з найбільш кричущих воєнних злочинів, вчинених росіянами. Злочин, який легко довести, тому що є відповідні документи, укази президента Російської Федерації, які спрямовувалися на так зване "полегшення" участі цих людей, хоча, безумовно, це була частина злочинної політики. Тож це історичне рішення. Путін став четвертим чинним главою держави, на якого був виданий ордер на арешт Міжнародного кримінального суду, і це, безумовно, важливо, тому що це його місце в історії. Його місце в історії як міжнародного злочинця. Злочин, який став основою для видачі ордера на арешт, — це один з найбільш кричущих воєнних злочинів, вчинених росіянами. Злочин, який легко довести, тому що є відповідні документи, укази президента Російської Федерації, які спрямовувалися на так зване "полегшення" участі цих людей, хоча, безумовно, це була частина злочинної політики. Тож це історичне рішення…”.
Що це означає для путіна та львової-бєлової?
Це означає, що за межами росії путіна та львову-бєлову мають заарештувати та передати до МКС, а це 123 держави-учасниці Римського статуту Міжнародного кримінального суду.
Міжнародний кримінальний суд — це постійний орган міжнародного кримінального правосуддя, який знаходиться у місті Гаага, Нідерланди. Україна визнала юрисдикцію Міжнародного кримінального суду шляхом подання двох заяв про визнання юрисдикції МКС. Наразі МКС проводить розслідування ситуації в Україні з 21 листопада 2013 року без фінальної дати. МКС може мати юрисдикцію щодо ситуації в Україні щодо трьох категорій найтяжчих міжнародних злочинів — злочинів геноциду, злочинів проти людяності та воєнних злочинів.
Як зазначається у статті 77 Римського статуту Міжнародного кримінального суду, Суд може призначити особі, визнаній винною у вчиненні цих воєнних злочинів, один з таких видів покарань:
a) позбавлення волі на певний строк, обчислюваний у кількості років, що не перевищує максимально 30 років, або
b) довічне позбавлення волі в тих випадках, коли це виправдано особливо тяжким характером злочину та індивідуальними обставинами особи, визнаної винною.
2. На додаток до позбавлення волі Суд може призначити:
a) штраф відповідно до критеріїв, передбачених у Правилах процедури і доказування;
b) конфіскацію доходів, майна та активів, отриманих безпосередньо або опосередковано в результаті злочину, без шкоди для прав bona fide третіх сторін.
Безумовно рішення по путіну та львової-бєлової викликало не лише юридичні наслідки, а й політичні. Тепер будь-хто з російських військових чи топ-посадовців росії хто вчиняє воєнні злочини — може очікувати подібного покарання. Цим рішенням більше 100 країн продемонстрували готовність та волю притягувати до відповідальності країну-агресора.
ГО “Антикорупційний штаб” разом з журналістами “Слідство.Інфо”продовжує збір інформації про воєнних злочинців - колаборантів та окупантів для внесення у базу Реєстру воєнних злочинців.
Ми бачимо і розуміємо участь воєнних злочинців та російських високопосадовців у скоєнні злочинів, а відповідно фіксуємо тих, які стають співучасниками злочинів під час воєнного стану. Маєте більше інформації — надішліть нам.