Від харчування ЗСУ до відбудови Житомирщини: як збагачуються на держзамовленнях під час війни

Від харчування ЗСУ до відбудови Житомирщини: як збагачуються на держзамовленнях під час війни

Від харчування ЗСУ до відбудови Житомирщини: як збагачуються на держзамовленнях під час війни

Серед тисяч пошкоджених в області будівель, за кошти Фонду ліквідації наслідків збройної агресії відремонтують лише декілька об'єктів. Сотні мільйонів гривень можуть відійти низці фірм, залучених у розкраданні півмільярда в 2022 році на закупівлях бронежилетів для Міністерства оборони.
В той час як волонтери та звичайні українці збирають на допомогу армії, наближені до влади ділки не соромлячись і прикриваючись власним благодійним фондом безсоромно збагачуються на війні. Шикарні квартири в столичних Новопечерських Липках, авто Mercedes преміум-класу, маєток за мільйон доларів в “царському селі” Козин під Києвом, офісний центр у Львові за півтора мільйона доларів, мотель, кар’єр це частина придбаного впродовж року однією сім'єю. А їм можуть віддати основні підряди на відновлення регіону.

Як відновлюватимуть
- Ну це вже взагалі … немає слів. Батьки все ж сподівалися, що на цій зустрічі їм повідомлять про рішення демонтаж зруйнованого і початок будівництва нового ліцею для дітей. А ні: зустріч для відмітки, що провели, - розчарована представниця батьківського комітету ліцею №25 Леся Шиманська.
Обговорення в міській раді організували після звернення до суду батьків про недопущення демонтажу будівлі за відсутності плану відбудови школи і зведення нового корпусу. Знищений в березні 2022 року в центрі Житомира ліцей, на думку міського голови, є не тільки символом російської агресії.
- Фактично це об'єкт, на який ми можемо привезти спонсора, чи урядову делегацію … і це допомагає збирати кошти - заявив в інтерв’ю Сергій Сухомлин.
Та результатом численних візитів міжнародних делегацій наразі залишаються наміри та меморандуми. Анонсованої грантової та міжнародної підтримки за півтора роки так і не надійшло. Водночас мер Житомира щораз озвучує все більшу вартість робіт: в квітні 2022 року це близько 200 млн грн, а у вересні того ж року - вже 400 млн.
Хоча це єдина повністю зруйнована школа, за інформацією saveschools.in.ua в області внаслідок російських обстрілів пошкоджено 126 закладів. Станом на серпень 2023 року загалом на Житомирщині близько 5 тисяч пошкоджених та знищених об’єктів. В половині з них вже зробили ремонт за виділені кошти державного та місцевих бюджетів. Але жодного капітальної відбудови, окрім дитсадка в Овручі, досі не відбулося.
Для таких об’єктів мали йти кошти Фонду ліквідації наслідків збройної агресії. Порядком передбачено направлення проектів від місцевих громад до ОВА з наступним розглядом їх на засіданні при Міністерство відновлення. Для більшої прозорості документи мали б також завантажуватися на платформі DREAM з методикою пріоритетів, розроблених Коаліцією громадських організацій RISE Ukraine.
- Кожне селище чи місто, Міністерство чи область може подати проєктну заявку за зарозумілою процедурою і отримати фінансування, якщо проєкт відповідає показникам пріоритезації. При цьому першочерговим залишається відновлення критичної інфраструктури та базових послуг в найбільш постраждалих громадах, забезпечення їх нормального функціонування, - запевнював Віце-прем’єр-міністр з відновлення України Олександр Кубраков.
Однак ліцею №25 в Житомирі серед поданих заявок немає. Натомість в перелік потрапили 16 пропозицій під реконструкцію чи капбудівництва від Житомирської ОВА і п’ять на розробку проектної документації. Декларуючи «відновлення критичної інфраструктури і базових послуг в найбільш постраждалих громадах», включили басейн  і стадіон «Полісся» в Житомирі, басейн в Бердичеві, стадіони в Овручі та Олевську.
Після численних публікації про необгрунтованість подібних витрат під час війни, оголошений тендер з реконструкції центрального стадіону за 70 млн із завищеним кошторисом таки розірвали. У підсумку в розпорядження уряду потрапили тільки п’ять об’єктів: 70 млн грн на реконструкцію Коростенського міського ліцею № 2; 60 млн грн – капітальний ремонт Кирданівського ліцею Овруцької міської ради; 1 млн 365 тис. 356 грн на розробку проектної документації «Будівництво гуртожитку за адресою: шосе Бердичівське, 3, с. Зарічани, Житомирського району»; 400 млн грн – реконструкцію Обласної клінічної лікарні ім. О. Ф. Гербачевського та 300 млн грн – реконструкцію Житомирської обласної дитячої клінічної лікарні.

Обидві обласні лікарні були в розпіареній президентській програмі «Велике будівництво»: в січні 2022 року голова Житомирської ОВА затвердив проєктні документації на майже 1,5 млрд грн. На розробку лише проектів ТОВ «Будівельний альянс Монтажпроект» запланували сплатити по 17 млн грн та 6 млн грн.
В лютому 2022 року встигли оголосити рекордні за сумами тендери. Хоч торги по обласній дитячій лікарні через виявлені порушення відмінили, по обласній лікарні навіть визначили переможця з реконструкції корпусу №1. Найкращою визнали пропозицію ТОВ «Перспектива Місто Буд» в 512,6 млн грн, на 2 млн менше за запропоновану ціну автора проекту реконструкції - «Будівельний альянс Монтажпроект». Між обома учасниками настільки тісні зв'язки, що одна в одної за бюджетні кошти купує будматеріали.

Скріншот з проплати БК “Альянс монтажпроект” за будматеріали своєму конкуренту на торгах. Джерело: 007.org.ua

Відбудова під львівські прокладки
Після скасування обмежень на капітальні видатки Департамент Житомирської ОВА повернувся до грандіозних планів. Початком “відновлення” за кошти Фонду в липні 2023 року стали нові закупівлі під все тих же підрядників. За коригування проектної документації з реконструкції обласної дитячої лікарні та обласної клінічної лікарні ім. О. Ф. Гербачевського заплатять понад 14 млн 454 тис грн. Відкриті торги не проводили і переможцем знову визнали ТОВ «Будівельний альянс Монтажпроект» через наявність авторського права на розроблені раніше проекти.
Тобто з високою вірогідністю вартість робіт ще більше зросте і на участь в торгах знову заявляться обидва товариства. Тим паче, що з “дружньою” для проектанта ТОВ «Перспектива Місто Буд» вже укладено аж чотири (!!!) угоди на ремонт обласної лікарні: з ремонту лікувального корпусу №2 - за 67,2 млн грн, корпусу №3 - 43,9 млн грн, корпусу №4 - 23,5 млн грн та корпусу №5 - 17,2 млн грн. Залишилося зачекати на публікацію нового оголошення по скасованому раніше корпусу №1.
Окремо варто згадати про якість виконання підрядником робіт. Через неналежне облаштування суспільного простору в районі Малікова депутати включили ТОВ «Перспектива Місто Буд» в чорний список. З бюджету перерахували понад 4 млн грн, але завершувати роботи найняли іншого виконавця.
Така ж історія сталася декількома роками раніше зі сплаченими 30 млн грн «Ві.Ай.Пі. Будівельна компанія», яка залишила розритими тротуари центра міста. Обидві пов'язані між собою фірми, як цілий ряд інших, створені спеціально для участі в тендерах сім’єю Гринкевич.
Сюди відноситься й згадане раніше ТОВ «Будівельний альянс Монтажпроект». Товариство очолює львів’янин Роман Гринкевич, який балатувався на виборах до Житомирського району як кандидат від партії «Слуга народу». Очільник Житомирської ОДА не оминає молодого керівника своєю увагою і нахвалював за виконані роботи при реконструкції обласного басейну “Авангард”.

В цей час проти посадових осіб вже велося розслідування щодо можливих розкрадань на реконструкції літературно-меморіального музею Лесі Українки. До святкування ювілейної 150-річниці поетеси ТОВ «Будівельний альянс Монтажпроект» реставраційних робіт не виконало. Заклад як був, так і залишився у занепаді. Стеля та стіни у тріщинах, у вікнах та дверях щілини, і невідомо куди поділися сплачені 1,8 млн грн.

Вихваляли професійність очолюваної Романом Гринкевичем організації і під час оглядин реконструкції ще одного музею - магістрату в м. Житомирі, де запланували розмістити експозицію музею природи та скелета мамонта. Голова Житомирської ОДА Віталій Бунечко під час війкриття об’єкту навіть вручив йому подяку, відзначивши, що пам’ятка архітектури національного значення увійде в історію 30-ї річниці Незалежності України.

 

Голова Житомирської ОВА Віталій Бунечко вручив подяку Роману Гринкевичу за реконструкцію магістрату, не введеного в експлуатацію та з непрацюючим опаленням. Джерело фото: сайт Житомирської ОВА.

Проте наслідком виконаних робіт стала неможливість експлуатації приміщень споруди, температуру в яких не могли підняти вище 2 градусів тепла, при нормі в 18-23 градуси.
Кримінальне провадження порушено й щодо привласнення бюджетних коштів на ремонті музичної школи в Черняхові. І знову фігурантом розслідування є в те ж ТОВ «Будівельний альянс Монтажпроект».

При цьому з 2020 року ТОВ “Перспектива “Місто буд” вигравало тендери та виконувало підряди без чинної ліцензії на будівельні роботи. Внаслідок перевірки вона була анульована і товариство досі судиться з Держбудінспекцією для її поновлення.

Водночас печатку “Перспектива “Місто буд”, як і печатку ТОВ “Будівельний альянс Монтажпроект” та ще з десяток фірм правоохоронці вилучили під час обшуків у Львові по вул. Левандівській, 12. Офіс слугував конвертаційним центром між різними фірмами та декількома десятками фізичних осіб для переведення бюджетних коштів у готівку.
Ігор Гринкевич, батько Романа Гринкевича, керуючи фірмою підрядником, ще в 2016 році опинився на лаві підсудних. Він проходив по справі щодо розкрадання бюджетних коштів на реконструкції у 2008 році Вірменського собору в Львові. Але за рішенням судді Олега Юрківа кримінальне справу повернули на додаткове розслідування, оскільки слідство “проведено неповно”. Тому на тендерах, замість голови сімейства, участь беруть структури, оформені на сина, дружину Світлану Гринкевич та доньку Ольгу Швед (в дівоцтві Гринкевич).

Фото: Ігор Гринкевич, Ольга Швед (Гринкевич), Роман Гринкевич та Світлана Гринкевич. Джерело фото: соціальна мережа Facebook.

Збагачення на військових
Відразу ж після повномасштабного вторгнення справи в родини Гринкевич різко пішли вгору. Наскільки успішно, що за останній період дозволили собі активно скуповувати майно та діючі бізнеси. Взимку 2023 року Світлана Гринкевич разом з донькою стає співвласницею піщаного кар’єру в передмісті Львова. Кожній відходить по третині ПАТ “Кар’єроуправління” в с. Зелів, що володіє чинним дозволом Львівської ОДА на добування піску на території в десятки гектарів. Враховуючи, що за аналогічний спецдозвіл на площу в 5 гектарів на нещодавньому аукціоні сплатили 20 млн грн, придбаний Гринкевичами в рази більший кар’єр обійдеться в десятки мільйонів гривень.

Фото Ясницького кар’єру, придбаного під час повномасштабного вторгнення Світланою Гринкевич. Джерело фото: Google photo

Через місяць, в березні 2023 року Світлана Гринкевич купує мотельний комплекс “Катерина”, зведений на об'їзній трасі в 500 метрах від стадіону “Арена-Львів”.

Готельний комплекс “Катерина” на об'їзній трасі Львова, придбаний Світланою Гринкевич у 2023 році. Джерело фото: Google maps.
Окрім готельних номерів він включає бар, сауну, власну автостоянку та ресторан, де вже рік як розміщується заклад Savor, яким володіє донька. Для цього ще в грудні 2021 року Ольга Швед створила ТОВ “Сейве” з реєстрацією за адресою готелю.
На додачу дочка та мати

Читайте також

 • Перші ордери для воєнних злочинців - путіна та львової-бєлової
  Перші ордери для воєнних злочинців - путіна та львової-бєлової

  Російський президент путін та уповноважена з прав дитини рф мають офіційні статуси підозрюваних у скоєнні воєнного злочину стосовно українських дітей. 

 • Чому не працює НАЗК?
  Чому не працює НАЗК?

  Одним із ключових пунктів Порядку денного встановлення справедливості, який запропонували підтримати політичним партіям, які беруть участь у передвиборчих перегонах, Коаліція громадських організацій, є перезапуск НАЗК. Першочерговими кроками експерти називають необхідність звільнення поточного керівництва агентства, обрання нового шляхом прозорого конкурсу та впровадження одноособового керівництва замість колективного, яке існує сьогодні.

 • Підготовка до нового навчального року. Як ремонтують навчальні закладі України?
  Підготовка до нового навчального року. Як ремонтують навчальні закладі України?

  Батьки по всій Україні за допомогою Карти ремонтів можуть контролювати як місцева влада бюджетним коштом ремонтує школи та садочки.

×