Об’єкт:
Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України та підпорядковані служби відновлення в регіонах (далі - Держагентства відновлення).
Проблема:
-
Наявність в інформаційному просторі маніпулятивних (критичних) повідомлень зі згадкою Держагентства відновлення, які носять непрофесійний, замовний характер або клікбейт.
-
Зниження довіри українців до діяльності Держагентства відновлення через низьку експертність журналістів, блогерів, громадських діячів під час підготовки матеріалів щодо діяльності Держагентства відновлення.
-
Недостатність ресурсів у Держагентства відновлення для посилення впізнаваності органу.
Мета:
-
Підвищити експертність журналістів, блогерів, громадських діячів у сфері відбудови та якість комунікаційних матеріалів та повідомлень у сфері відновлення.
-
Налагодити систему моніторингу інформаційних повідомлень, які висвітлюють діяльність Держагенства відновлення з метою своєчасного реагування на можливі неправдиві повідомлення або критику.
-
Створити спільноту журналістів, блогерів, громадських діячів, які зможуть підвищити рівень своїх знань щодо роботи Держагентства відновлення та коректно висвітлювати діяльність Держагенства.
1. Обгрунтування медіамоніторингу ГО «Антикорупційний штаб»
ГО «Антикорупційний штаб» здійснює медіамоніторинг завдяки ресурсу MediaMonitoringBot, а також через «ручний» пошук відповідних новин у соціальних мережах та Google. Переваги таких методів:
-
MediaMonitoringBot надає новини провідних національних та регіональних медіа. Відтак, за відповідними запитами ресурс видає саме ті новини, які можуть бути цікаві і чинитимуть резонанс.
-
Ручний пошук в Google дозволяє знайти релевантні новини, а також в майбутньому саме на акаунті, з якого здійснювали пошук, надавати відповідні новини в Google Discovery. Фільтрування за часом та інші налаштування дозволяють швидко шукати необхідні новини.
-
Підписки на джерела новин в соцмережах дають можливість слідкувати за актуальними новинами.
Також ГО «Антикорупційний штаб» має власну базу національних та локальних медіа, активно співпрацює з журналістами.
2. Медіамоніторинг Агенції відновлення
Агенція Відновлення проводить моніторинг за допомогою спеціального програмного додатку. Це дозволяє зібрати максимальну кількість згадок за заданими параметрами. В той же час, потрібна ручна перевірка згадок на предмет актуальності, релевантності та уникнення дублікатів (передрук однієї і тієї самої новини).
Завдяки співпраці ГО «Антикорупційний штаб» та Агенції відновлення проводиться спільний моніторинг, об’єднаний у файлі за посиланням.
3. Результати моніторингу (січень – 15 червня 2024 включно)
В результаті спільного моніторингу протягом січня — до 15 червня 2024 року аналітики ГО «Антикорупційний штаб» виявили 224 медіазгадки, пов’язані з відновленням інфраструктури в Україні та причетними до цього посадовими особами, зокрема Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України. Агентство відновлення, яке проводило автоматичний моніторинг з лютого до 15 червня включно, виявило 1002 медіазгадок.
Варто зазначити, що моніторинг, проведений ГО «Антикорупційний штаб», не містить дублювань згадок та проводився в ручний спосіб. Агентство відновлення проводило моніторинг автоматично (про це – далі), відтак, є дублювання інформації (наприклад, передрук іншим виданням аналогічної інформації).
Переважна більшість інформації, яку ми отримали в результаті моніторингу, носить позитивний або нейтральний характер. Так, переважають повідомлення новинного або аналітичного характеру, які не мають негативної конотації, наприклад:
-
Проєкт USAID оглянув 7 з 42 пріоритетних пунктів перетину кордону України в Одеській та Чернівецькій областях (https://intent.press/news/world/2024/proyekt-usaid-oglyanuv-7-z-42-prioritetnih-punktiv-peretinu-kordonu-ukrayini-v-odeskij-ta-cherniveckij-oblastyah/)
-
В Ірпені завершують відновлення 15-квартирного будинку (https://www.ukrinform.ua/rubric-vidbudova/3808990-v-irpeni-zaversuut-vidnovlenna-15kvartirnogo-budinku.html)
Найбільше згадок у ЗМІ було у березні (848), а найменше у січні (37). Згадки стосувалися наступних тем:
-
Роз’яснення щодо необхідності будівництва доріг під час війни.
-
Залучення іноземних інвестицій.
-
Ремонти пунктів пропуску.
-
Укладання нових угод на відбудову.
-
Створення уніфікованої методики закупівель для цивільних проєктів у відбудові.
-
Причини руйнації енергетичних об’єктів.
-
Звіт агентства відновлення.
-
Звільнення Мустафи Найєма.