Понад 25 громадських організацій закликають скасувати постанову, яка нівелює збереження культурної спадщини України

Понад 25 громадських організацій закликають скасувати постанову, яка нівелює збереження культурної спадщини України

24 грудня 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 1483, якою затверджено експериментальний проєкт з відновлення гідроелектростанцій, пошкоджених обстрілами РФ. Постанова № 1483 надає безпрецедентне право приватному акціонерному товариству “Укргідроенерго” та проєктному підприємству “Укргідропроект” на знищення археологічної та іншої культурної спадщини України та на повне нехтування низкою інших, зокрема природоохоронних вимог чинного законодавства. Цей Порядок порушує норми чинного законодавства щодо збереження культурної, зокрема археологічної спадщини, а також низку міжнародних документів, ратифікованих Україною. 

Проєктування та будівництво обʼєктів гідроенергетики відповідно до зазначеної Постанови здійснюватиметься без отримання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, без досліджень об’єктів археологічної спадщини, отримання звіту про результати експертизи проєкту будівництва, отримання права на виконання будівельних робіт, без погодження з Держводагентством та Держгеонадрами, без використання Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва та оформлення речових прав на об’єкти культурної спадщини.

Ми розуміємо потребу проєктування та будівництва енергетичних об'єктів, але такі дії призведуть до негативних наслідків. Зокрема, нове затоплення без проведення відповідних наукових досліджень цих теренів завдасть непоправної шкоди рослинному та тваринному світу, які відродилися на цих територіях за 2 роки, що призведе до екологічної катастрофи порівняної з наслідками дій, вчинених країною-агресоркою. Будуть остаточно втрачені сотні археологічних пам’яток, пов’язаних з українською історією та культурою. Серед них – поселення, починаючи з доби неоліту та бронзи, городища Київської Русі та Золотоординського періоду, татарські та турецькі фортеці, Запорозькі Січі та козацькі зимівники. Вся територія колишнього водосховища має міжнародний природоохоронний статус (Смарагдова мережа, Рамсарська конвенція) та частково включена у національні природні парки, до завдань яких входить збереження, вивчення та популяризація пам'яток культури (зокрема археології). Постанова зазначає, що її дія не поширюється на ділянки природно-заповідного фонду, але цим вона суперечить сама собі, адже частина земель колишнього Каховського водосховища вже є територіями природно-заповідного фонду.

Це рішення порушує законодавчі норми України та відкриває можливості для безконтрольного знищення об’єктів археологічної спадщини, довкілля та культурних надбань, що належать усьому українському народові.

Ми закликаємо Кабінет Міністрів України скасувати Постанову № 1483, провести належне громадське обговорення з експертами та представниками організацій, які займаються питаннями збереження культурної спадщини та оцінки впливу на довкілля, а також зважити на всі наслідки зазначеного рішення. 

 

Підписали цей лист:

 

 

 

  1.  Громадська організація «Антикорупційний штаб»

  2. Громадська організація “Амадока”

  3. Громадська організація “Фундація імені Августа Вірлича”

  4. Громадська організація “Агенція “Креативна Сумщина”

  5. Громадська організація “Експерт-КР”

  6. ГО “Об’єднання “Юнітек”

  7. ГО “Соціальний Капітал”

  8. ГО “Агенція міських ініціатив”

  9. ГО «Українська античність» / «Спілка дослідників української античності»

  10.  ГС “Дороги вина та смаку Херсонщини”

  11.  ГС «ТАВРІЙСЬКИЙ ТУРИСТИЧНИЙ АЛЬЯНС»

  12.  НГО “Новокаховське товариство охорони культурної спадщини” 

  13.  ВГО “Спілка археологів України”

  14.  ГО Центр культурного розвитку “Тотем”

  15.  ГО “Урбан Ре-Паблік”

  16.  ГО “БіоЕкоЛінкс”

  17.  ГО «Антикорупційний вимір»

  18. Одеський обласний відокремлений підрозділ ГО «Всеукраїнське об’єднання «Автомайдан»

  19. ГО “Українське ентомологічне товариство”

  20. ГО “Українська природоохоронна група”

  21. ГО “КРИМСОС”

  22.  Донецька регіональна організація Всеукраїнської екологічної ліги

  23. ГО Національний екологічний центр України\

  24.  ГО “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір”.

  25.  ГО “Культурний центр Україна-Литва”.

  26.  ГО “Громада литовців Херсонщини”.

 

 

Заява відкрита до підписання: http://surl.li/agcckh

Читайте також

×