Розробка антикорупційної програми у громадах – один з напрямів нашої роботи. Цей документ покликаний зменшити корупцію заходами з мінімізації корупційних ризиків.
Протягом 7 місяців ми допомагали розробляти антикорупційні програми в 5 регіонах: на Київщині , Житомирщині, Хмельниччині, Львівщині та Кіровоградщині.
У Жовкві на Львівщині презентація відбулася 23 жовтня. Там над розробкою проєкту працювали 38 місцевих активісти, яким вдалося зібрати 50 потенційних корупційних ризиків регіону, та прописати заходи для запобігання корупції. До прикладу, у Хмельницькій обласній раді, яка призначила скандально відому керівницю МСЕК Тетяну Крупу, впроваджена антикорупційна програма містить лише 23 корупційні ризики. Ми вважаємо, що жовківський проєкт свідчить не про високий рівень корупції в регіоні, а про кропітку та поглиблену роботу ініціативної групи.
Міський голова Жовкви Олег Вольський підтримав ідею впровадження антикорупційної програми у громаді: “Доброчесність – обов’язкова складова правової держави, це є відповідальністю всього суспільства”.
23 жовтня презентація антикорупційної програми відбулася в Миронівці на Київщині. Цій громаді вдалося долучити 58 місцевих активістів, які понад 6 місяців розробляти проєкт.
“Антикорупційна програма – це не просто документ для “галочки”, а дієвий інструмент, що допомагає громадам створювати ефективну систему запобігання та протидії корупції, а також підвищувати рівень довіри населення” – зазначила координаторка проєкту Юлія Омельченко.
Дмитро Жукотанський, перший заступник міського голови Миронівки, підтримав розробку антикорупційної програми та зазначив, що вже у листопаді депутати винесуть проєкт на голосування.
Третьою стала Новоукраїнська громада на Кіровоградщині. 19 активістів напрацювали 67 потенційних корупційних ризиків, щоб жодна копійка не пройшла повз державний бюджет, а рішення приймалися виключно в правовому полі.
Олександр Корінний, Новоукраїнський міський голова зазначає: “Наша громада від самого початку була відкритою до впровадження інновацій у сфері прозорості та підзвітності перед громадянами. Наприклад, у Новоукраїнській громаді вперше в Україні за європейським зразком було проведено вибори на посаду директора навчального закладу. Статут громади, розроблений за участі громадських експертів, визнано одним із найпрозоріших у країні”.
Місцева влада готова підтримувати та впроваджувати всі доцільні ініціативи. Але антикорупційні заходи часто передбачають каральні дії, тоді як світова практика доводить, що найефективніше зловживанню владою протидіє розвиток доброчесності та свідомості кожного. Спільними зусиллями громадяни та Новоукраїнська міська рада працюватимуть над формуванням суспільства, де влада діє прозоро, а громадяни не провокують посадовців на корупційні дії. Доброчесність і відкритість у місцевому самоврядуванні та прозорі механізми за участі громади – це ключ до успіху.
Протягом листопада у цих громадах відбудуться голосування, на яких депутати зможуть обрати шлях розвитку громади – підтримувати антикорупційні ініціативи чи ні.