Понад рік минув від дня підриву росіянами Каховської ГЕС. Досі невідомий точний обсяг руйнувань. Але орієнтовні збитки вже відомі. І сума вже перейшла відмітку 140 мільярдців гривень. А знищені пам'ятки — безцінні.
Заступник голови Державної екологічної інспекції України Дмитро Заруба під час брифінгу на річницю підриву росіянами Каховської ГЕС у червні 2024 року повідомив, що унаслідок підриву греблі Каховської ГЕС росіяни завдали довкіллю шкоди, за попередніми розрахунками, на 78 мільярдів гривень. За попередніми розрахунками, які озвучили на початку 2024 року, йшлося про 2 мільярди доларів, тобто ті самі 78 мільярдів гривень. Вже до кінця липня обрахували нову суму: 146 мільярдів гривень. Розрахувати збитки у повній мірі можна буде лише після деокупації лівобережжя Херсонщини, де власне і знаходилась Каховська ГЕС.
Великою водою затопило 80 населених пунктів, майже 4000 мешканців Херсонщини були евакуйовані, 32 особи загинули, повідомляла Херсонська ОВА. Також близько 300 тварин врятували і відкачали 507 тисяч тонн води. Втім, дані про постраждалих і загиблих неточні, адже неможливо порахувати, скільки людей постраждали і загинули на окупованій території, а там руйнування були численними, особливо в Олешках та Голій Пристані.
«Після підриву Каховської ГЕС росіянами понад три місяці навіть ніхто туди не заходив. Допомагали людям тільки з сусідніх сіл – везли їжу, воду тим, хто залишився. І навіть за нашими повідомленнями з громад – це не підтверджена інформація, людей, які загинули внаслідок катастрофи, іноді не хотіли реєструвати в лікарнях як загиблих через затоплення, а ставили причину смерті – серцевий напад. Людей, яких не ідентифікували або в яких немає родичів, просто звозили в Каланчак і там за різними повідомленнями, ховали в братській могилі», – розповідав керівник пресофісу Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Толоконніков.
Відповідно величезними є втрати і об'єктів, які становлять історичну та культурну цінність — надбання українського народу. Власне і сама споруда Каховської ГЕС, зведена протягом 1951 — 1958 рр., становила пам'ятку науки і техніки, архітектури та містобудування місцевого значення.. Вона повністю зруйнована.
Наразі Міністерство культури та інформаційної політики інформує про 102 пам’ятки культурної спадщини, які постраждали або були знищені внаслідок підриву Каховської ГЕС. Серед них більшість і досі перебувають на окупованій території — на Херсонщині (лівий берег Дніпра — окупована частина області).
За даними звіту Інституту археології НАН України, відомо про 95 археологічних пам’яток, які потребують першочергового обстеження. Зокрема зруйновані будинок-музей Поліни Райко (Олешки), будинок-музей Остапа Вишні (Кринки), Олешківська Січ, Комплекс споруд Корсунського монастиря та багато інших. Власне будинок-музей Остапа Вишні у Кринках точно зруйнований повністю (селище зруйнували внаслідок військових дій). Про територію Олешківської січі відомо, що вона сильно постраждала від пожеж та замінування, яке здійснили росіяни. Що нині з будинком Поліни Райко, точно невідомо, але були повідомлення, що на перший погляд, до 30% будинку знищені вщент, а це означає фактичне знищення пам'ятки: навіть її відновлення буде частковим, адже відновити втрачену пам'ятку неможливо — саме тому пам'ятки і є особливим надбанням. Поліна Райко почала малювати лише у 69 років і розписала чудовими фресками у стилі наївного мистецтва стіни будинку. Будівля є частиною офіційної культурної спадщини України.
Археологічні об'єкти, зокрема пам'ятки, руйнують росіяни не лише обстрілами, а й риттям окопів та розміщенням в районах пам'яток свого озброєння. Достеменно невідомо про стан археологічних об'єктів в окупації.
Нині вже є інформація про те, що ЮНЕСКО допоможе провести археологічні дослідження на територіях, які постраждали в результаті руйнування греблі Каховської ГЕС.