Повільні темпи вакцинації та чи утилізуються залишки вакцини

Повільні темпи вакцинації та чи утилізуються залишки вакцини

Повільні темпи вакцинації

Україна досі знаходиться в кінці світового рейтингу країн за рівнем вакцинації населення. Станом на 28.04. першу дозу вакцини отримало 629 тис. осіб (тобто близько 1.5% населення), а другу лише 10 осіб. Водночас 60 країн вже вакцинували першою дозою щонайменше 10% населення.

Причина відставання низькі темпи вакцинації, які в останні тижні додатково сповільнилися. Наприклад, якщо з 29 березня по 4 квітня дозу вакцини отримали 93 тис. людей, то з 5 по 11 квітня 86 тис., а з 12 по 18 лише 72 тис. осіб.
 

Це неможливо пояснити лише дефіцитом вакцин: 1 квітня на складах знаходилось 327 тис. доз вакцин, станом на 14 квітня їх було 276 тис., отже зниження доступних обсягів не було критичним.
 

Ба більше, в 3 областях зірвали план МОЗ по вакцинації, не використавши у встановлений термін партію вакцини Astra-Zeneca.
 

На наш погляд, одна з причин неефективність процесу на рівні вакцинальних пунктів. 22 березня в рамках другого етапу кампанії з вакцинації в Україні відкрили 565 пунктів, призначених для вакцинації медиків, працівників соціальної сфери та літніх людей віком від 80 років. Втім, суттєвого росту в темпах вакцинації не відбулось. 
 

За останній місяць щеплення отримали лише 44 тис. осіб від 80 років із визначених Дорожньою картою 1.8 млн. При цьому з 17.04 стартувала  вакцинація співробітників органів системи МВС (поліція, прикордонники), які відносяться до наступного третього етапу вакцинації.
 

З 28.04 додатково було відкрито понад 2100 пунктів вакцинації, які мають розпочати щеплення людей вже у віці від 65 років. Однак з огляду на попередній досвід, МОЗ має спрямувати підвищену увагу на комунікацію та залучення до процесу осіб з груп ризику.

 

Утилізація залишків вакцини

 

З огляду на можливі проблеми в організації вакцинації на місцях, гострою є проблема невикористаних залишків доз у відкритих флаконах, які можуть зберігатися лише обмежену кількість часу.
 

Ще в лютому лікарка-інфекціоністка з Чернівецької обласної лікарні, розповідала що залишки (вакцини AstraZeneca/Covishield) доводиться утилізувати: “Розкривається ампула та проколюється голкою. З цього моменту зберігання флакона повинно бути не більш як 6 годин. У перший день у нас вакцинували 54 людини, 6 доз утилізували”.
 

Точну кількість втрачених доз порахувати складно, але за словами голови департаменту охорони здоров'я Івано-Франківської ОДА Володимира Дзьомбака, лише в цьому регіоні було утилізовано понад 500 доз таких залишків.
 

Міністр охорони здоров’я Максим Степанов в ефірі телеканалу заперечив, що залишкові дози утилізувалися, але визнав, що вони “могли зіпсуватися з технічних причин”.

 

МОЗ збирає дані робочих колективів для вакцинації

 

Після скандалу, пов’язаного з вакцинуванням співробітників приватного підприємства  “Агропродсервіс”, МОЗ вирішило надати процесу організованих форм і почало збирати заявки на вакцинацію від бізнесу. Щоб скористатися можливістю, в штаті підприємства має бути понад 50 осіб, готових вакцинуватися. Заявку на виклик мобільної бригади можна залишити за номером контакт-центру.
 

Станом на 27.04 в попередньому списку понад 200 робочих колективів з усієї країни, чисельністю від 50 до 9 тис. осіб.
 

Водночас головний санітарний лікар України Віктор Ляшко наголосив, що вакцинація відбуватиметься із дотриманням етапів, визначених Дорожньою картою, а колективи будуть щепити лише у випадку постачання достатньої кількості вакцин в Україну. Втім, для ефективнішого використання вакцини, деякі з них можуть бути залучені на більш ранніх етапах.
 

“Антикорупційний штаб” підтримує таку можливість, але закликає надати пріоритет вакцинації особам літнього віку та із супутніми захворюваннями.

 

“Антикорупційний штаб” продовжує фіксувати порушення Дорожньої карти

 

З  метою ефективного використання вакцини з 1 березня в Україні проводили вакцинацію залишковими дозами “публічних діячів”. Оскільки чіткі критерії для таких діячів не були встановлені, це створило підґрунтя для чисельних зловживань. 
 

Після критики з боку громадськості, 16.04 ця практика була скасована наказом МОЗ.
 

Разом з тим, “Антикорупційний штаб” в ході моніторингу соцмереж і далі фіксує випадки вакцинації людей, що є публічними діячами, але не входять в жодну з груп ризику.
 

Зокрема, 20.04. вакциною Astra-Zeneca була вакцинована Тетяна Етвеш, депутатка Вишківської селищної ради, що на Закарпатті.
 

В той же день був вакцинований громадський активіст з Одеси Богдан Галайда.

“Антикорупційний штаб” закликає МОЗ ретельніше стежити за дотриманням Дорожньої карти, а за потреби внести в неї зміни, які створять легальну можливість вакцинуватися для всіх охочих (в порядку пріоритетності).

Проєкт став можливим завдяки підтримці Посольства Франції в Україні.

Читайте також

×