Упродовж року ми допомогали створювати антикорупційні програми в громадах, боролись із корупцією в НАУ, опрацьовували десятки звернень громадян, робили контент та давали інтерв’ю, а головне – були доброчесними!
Ми плакали через приліт в Охматдит, раділи підриву російського генерала самокатом. Розтягнулись у відпустці від Одеси до Карпат, а потім знову погнали боротися з корупцією. І так цілий 2024 non stop.
Це наш дайджест за 2024 рік, і ми могли б почати спочатку, але вирішили почати з головного – НАМ 10 РОКІВ!
Чи багато це в контекст світової історії? Ні. Чи багато це, коли твоя організація заснована у 2014 році в Україні? Однозначно так.
Ми дякуємо нашим донорам та партнерам за підтримку та якісну реалізацію ідей, критикам – за те, що вказують на наші помилки, аудиторії – за небайдужість, лайки та донати. У листопаді ми скромно відсвяткували річницю організації, яка мала благодійну мету – зібрати кошти для підрозділу ППО, який захищає неб Київщини. Там служить батько нашої колеги.
А тепер про все по порядку…
На олівець кожен пошкоджений культурний об’єкт
У травні 2024 ми розпочали проєкт із фіксації об’єктів культурної спадщини, які пошкодила чи знищила Росія. Понад 30 організацій та медіа стали нашими партнерами.
Унікальність цього проєкту полягає в тому, що ми фіксуємо руйнування в різних областях України з використанням додатку Capture App, який допомагає ідентифікувати місце зйомки та зберегти дані про геолокацію. Це, у свою чергу, допомагає доводити згодом злочини росіян проти української культури – української ідентичності.
Мета фіксації – зробити все можливе, аби Росія заплатила за свої злочини проти української культури. Ми надсилаємо заяви до правоохоронних органів, зокрема міжнародних, досліджуємо думку людей щодо корупційної складової у сфері відновлення культури в Україні, а ще – розробляємо методологію визначення збитків від руйнування об’єктів культурної спадщини.
Ви можете стати частиною проєкту! Тож якщо бажаєте долучитися, не соромтеся і дайте про себе знати.
В заліковку покладемо доброчесність
Протягом 2024 року ми вчили студентів та молодіжних працівників антикорупції та доброчесності. Голову вдома не забули, тож розповідаємо, що з цього вийшло.
Нам вдалося запровадити курс “Антикорупція і доброчесність” у 10 обраних університетах. 19 викладачів пройшли навчання з методики викладання, тож 835 студентів прослухали дисципліну!
Для 370 студентів, які не брали участі в пілотуванні, ми провели серію лекцій з антикорупційної тематики. Також відбувся літній лекторій «Майбутнє без корупції», де 205 студентів отримали знання про соціально-психологічні аспекти корупції та практичні інструменти боротьби з нею. Загалом, зусиллями цього проєкту було охоплено понад 20 тисяч молодих людей через різні комунікаційні платформи.
Ми провели 3 тренінги для 79 молодіжних працівників. Там вони ознайомилися з антикорупційними інструментами та методами неформальної освіти. Ці заходи сприяли поширенню антикорупційної тематики в молодіжних середовищах через практичні вправи, такі як «Світове кафе» та антикорупційні дебати.
Також видали посібник «Доброчесність та антикорупція для студентської молоді: від теорії до практики», який містить як теоретичні знання, так і практичні рекомендації для молодіжних працівників і студентів.
Ані кроку назад: антикорупційну програму в кожну громаду
Протягом 2024 року ми працювали над розробкою антикорупційних програм у 5 громадах: Жовкві на Львівщині, Новоукраїнці на Кіровоградщині, Миронівці на Київщині, Ємільчиному на Житомирщині та у Кам’янці-Подільському.
Метою стало посилення впливу громадян на прийняття рішень на місцевому рівні та збільшення кількості дієвих інструментів для забезпечення прозорої та підзвітної діяльності органів місцевого самоврядування.
Спочатку ми організували 10 тренінгів для місцевої влади та активістів, де 167 учасників здобули знання щодо цифрових інструментів для запобігання корупції, а також отримали навички роботи з публічними консультаціями та закупівлями, поширенням інформації в медіа.
Згодом активісти створили в громадах ініціативні групи для розробки антикорупційних програм, цілих 149 місцевих жителів долучились до процесу! Щотижня вони оцінювали корупційні ризики в усіх можливих сферах та фіксували заходи для мінімізації корупції. Їм також вдалося провести 10 інформаційних годин.
Влада кожної з громад підтримала ініціативу та видала розпорядження про оцінку корупційних ризиків та створення робочих груп для напрацювання програми. Наші координатори мали змогу стукати в кожен кабінет чиновників та активно співпрацювати.
Загалом, ми напрацювали 5 антикорупційних програм з більш ніж 200 корупційними ризиками. Маємо чим пишатися: у 3 громадах (Жовкві, Новоукраїнці та Миронівці) вже прийняли антикорупційні програми! Ємельчине та Кам’янець-Подільський знаходяться на фінальній стадії, бажаємо їм успіху!
Фіксувати, не пробачати
Проєкт «Карта відновлення та руйнувань» став важливим інструментом у відбудові України після російської агресії. На платформі накопичується інформація про всі пошкоджені чи зруйновані об’єкти цивільної інфраструктури та відновлювальні роботи, адже наша місія — забезпечити прозоре та підзвітне відновлення, залучити кошти на відбудову, моніторити їх використання та сприяти ефективній відбудові України.
Упродовж року кількість нових користувачів нашого сайту збільшилася до 164 тисяч, а Карта поповнилася на 4277 об’єктів. Кількість коштів, виділених на відновлення, зросла до 23,7 млрд гривень. Кожну копійку потрібно контролювати, тож до Спільноти з відбудови приєдналися ще 27 організацій, журналістів та активістів. Вони відіграють важливу роль у висвітленні процесів відновлення та залученні нових партнерів.
Кожному російському злочинцю по відмітці “200”
Спільно з нашими партнерами-журналістами “Слідство Інфо” ми зібрали вже 229 124 російських загарбників у “Реєстрі російських воєнних злочинців”, ідентифікували 67 667 осіб.
151 особа виявилися колаборантом. Щоб усі ці нелюди не уникли покарання, ми підготували десятки заяв про злочини і звернулися до правоохоронних органів.
Зокрема, завдяки зверненню ГО “Антикорупційний штаб”, було відкрито кримінальне провадження щодо Лариси Косенко, дружини колаборанта Сергія Черевка, яка добровільно обійняла посаду заступниці «міністра культури Херсонської області» та закликала голосувати за Путіна на окупованій Херсонщині.
Проте ми не забували, завдяки кому вдається працювати та періодично жити – нашим військовим! Тож збір ми таки закрили! Придбали два комплекти болотяної гуми для військових автівок та два планшети з чохлами. Завдяки вашій підтримці військові ППО мчатимуть в бій з шахедами та ракетами на реактивній швидкості, і бачитимуть їх ясніше ясного!
Ще раз і ще раз ми вам повторюємо:
Будьте у Новому році такими здоровими, щоб жоден вірус не дістав. Будьте такими успішними, щоб вдача йшла до рук. Будьте такими задоволеними, щоб іграшки-антистрес завдяки вам заспокоювалися. І головне – ПЕРЕМОГИ всім нам, такої омріяної та бажаної