Гра слів
Військовий стан чи воєнний? Військова форма чи воєнна? Військовий злочин чи воєнний? Люди плутають поняття військових та воєнних злочинців у першу чергу через подібність цих слів та їхній спільний корінь. Однак якщо першому випадку мова йде про війну, то в іншому — безпосередньо про військо. Це підказка, якою варто користуватися.
Адже таке розмежування стосується не лише злочинів. Правильно говорити воєнний час, а не військовий (теж поширена помилка), адже це час війни. Але військова форма — форма для війська, армії. Цікаво, що тільки українська мова така багата та різноманітна — приміром, у російський обидва поняття позначаються словом “военный”.
Воєнні злочини
Воєнний злочин — це порушення законів і звичаїв війни. Воєнні злочини є одним із видів міжнародних злочинів разом зі злочином агресії, злочинами проти людяності та геноцидом. Ці злочини належать до сфери виключно міжнародного кримінального права. Загальний перелік воєнних злочинів закріплений у Римському статуті, про це ми писали більш детально тут.
В українському законодавстві немає визначення поняття “воєнний злочин”, але деякі злочини можна віднести саме до воєнних. Серед них:
-
мародерство;
-
насильство над населенням у районі воєнних дій;
-
погане поводження з військовополоненими.
Отже, воєнні злочини це порушення законів і звичаїв війни. Це означає, що ці злочині можуть бути вчинені тільки на війні. Тепер перейдімо до визначення поняття “військовий злочин”.
Військові злочини
Військовий злочин — злочин, вчинений при несенні служби у конкретній армії конкретної країни. У Кримінальному кодексі України виділяють кілька груп злочинів, які можуть вчиняти військові. Це і неправильне користування майном та військовою технікою, і розголошення військової таємниці, і порушенн правил несення служби на полі бою.
Отже, військові злочини — злочини всередині війська. Підсумуємо: знущатися над цивільним населенням під час війни — злочин воєнний, вкрасти каністру бензину із своєї в/ч — злочин військовий, навіть якщо вчинений під час війни.