Воєнні та військові злочини: як їх не плутати

Воєнні та військові злочини: як їх не плутати

Гра слів
Військовий стан чи воєнний? Військова форма чи воєнна? Військовий злочин чи воєнний? Люди плутають поняття військових та воєнних злочинців у першу чергу через подібність цих слів та їхній спільний корінь. Однак якщо першому випадку мова йде про війну, то в іншому — безпосередньо про військо. Це підказка, якою варто користуватися.

Адже таке розмежування стосується не лише злочинів. Правильно говорити воєнний час, а не військовий (теж поширена помилка), адже це час війни. Але військова форма — форма для війська, армії. Цікаво, що тільки українська мова така багата та різноманітна — приміром, у російський обидва поняття позначаються словом “военный”.

Воєнні злочини
Воєнний злочин — це порушення законів і звичаїв війни. Воєнні злочини є одним із видів міжнародних злочинів разом зі злочином агресії, злочинами проти людяності та геноцидом. Ці злочини належать до сфери виключно міжнародного кримінального права. Загальний перелік воєнних злочинів закріплений у Римському статуті, про це ми писали більш детально тут.

В українському законодавстві немає визначення поняття “воєнний злочин”, але деякі злочини можна віднести саме до воєнних. Серед них:

  • мародерство;

  • насильство над населенням у районі воєнних дій;

  • погане поводження з військовополоненими.

Отже, воєнні злочини це порушення законів і звичаїв війни. Це означає, що ці злочині можуть бути вчинені тільки на війні. Тепер перейдімо до визначення поняття “військовий злочин”.

Військові злочини

Військовий злочин — злочин, вчинений при несенні служби у конкретній армії конкретної країни. У Кримінальному кодексі України виділяють кілька груп злочинів, які можуть вчиняти військові. Це і неправильне користування майном та військовою технікою, і розголошення військової таємниці, і порушенн правил несення служби на полі бою.

Отже, військові злочини — злочини всередині війська. Підсумуємо: знущатися над цивільним населенням під час війни — злочин воєнний, вкрасти каністру бензину із своєї в/ч — злочин військовий, навіть якщо вчинений під час війни.

Читайте також

  • Заява громадських організацій про призначення директора БЕБ
    Заява громадських організацій про призначення директора БЕБ
  • У Ємільчиному прийняли антикорупційну програму
    У Ємільчиному прийняли антикорупційну програму
  • Реконструкція Зарічанської гімназії на Житомирщині:  поліція розслідує завищення цін
    Реконструкція Зарічанської гімназії на Житомирщині: поліція розслідує завищення цін

    Національна поліція в Житомирській області відкрила кримінальне провадження проти Станишівської сільської ради за заявою “Антикорупційного штабу”. Вивчивши кошторис закупівлі, ми виявили, що реконструкцію гімназії у селі Зарічани планують проводити за завищеними цінами. Сума ймовірної переплати – щонайменше 6 млн гривень. 

     

    Зображення згенероване ШІ 

     

    У квітні Станишівська сільська рада уклала договір з фірмою “Комунальник” на 116 млн грн на реконструкцію місцевої школи у селі Зарічани. Там мають добудувати харчоблок, актову та спортивну зали і укриття. Також зведуть пожежну насосну станцію, пожежні резервуари, навіс для зберігання дров, модульну котельню на твердому паливі та очисні споруди. Добудувати школу мають до кінця 2026 року. 

     

    Наші аналітики розглянули окремі позиції матеріалів в цій закупівлі і виявили завищені ціни на них. Приміром бетон В40 (М500) можна придбати за 4 430 грн, натомість у закупівлі – 5 734 грн. Завищення складає 19%.  Протипожежні двері планують закупити по 28 800 грн. Тоді як ринок пропонує від 14 000 грн. 

     

    “У 20 позиціях закупівлі, де ми виявили завищення, ймовірна переплата може становити понад 6 млн грн. Тож ми звернулися до поліції із відповідною заявою з проханням відкрити кримінальне провадження щодо розтрати коштів службовими особами Станишівської сільської ради та неналежного виконання службових обов’язків. Там нас проігнорували, і ми пішли до суду. Вже за рішенням суду в поліції відкрили кримінальне провадження за статтею 367 (службова недбалість) Кримінального кодексу України”, – розповів голова правління ГО “Антикорупційний штаб” Сергій Миткалик.

     

    Він зазначив, що матеріали “Антикорупційного штабу” долучили до ще одного провадження за цим об'єктом, яке стосується розтрати майна. 

     

    “Тобто ще до нашого звернення поліція вже зацікавилися цим тендером і почала розслідувати привласнення, розтрату майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем (стаття 191 ККУ)”, – додав Миткалик. 

    Громадська організація “Антикорупційний штаб” реалізовує проєкт “Моніторинг публічних закупівель під час війни та у повоєнний період” у  рамках конкурсу, оголошеного Громадським Контролем та Transparency International Ukraine, який впроваджується за фінансової підтримки European Union in Ukraine.⠀ ⠀

    Публікація підготовлена за фінансової підтримки European Union in Ukraine. Її зміст є виключною відповідальністю ГО “Антикорупційний штаб” і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.

     
×