
Аналітики ГО “Антикорупційний штаб” від початку року проаналізували 30 тендерів, які стосуються відбудови та відновлення Київської області після повномасштабного вторгнення. Наш аналіз охопив 14 населених пунктів, а загальна вартість торгів склала 1,5 млрд гривень. Частину цих коштів надали Україні міжнародні партнери.
“Для аналізу ми обрали ті закупівлі, які профінансовані Фондом ліквідації наслідків та мають великий чек. Ми розуміємо, що Київщина – це регіон, який значно постраждав від рук рашистів і умови зараз дозволяють активно його відновлювати, на відміну від прифронтових територій. На деякі з ремонтів кошти збирали всім світом, тож прозорість і відсутність зловживань – це репутація України”, – розповів голова правління ГО “Антикорупційний штаб” Сергій Миткалик під час пресконференції в Українському кризовому медіа центрі 24 квітня.
Далі наводимо головні порушення, які виявили наші аналітики.
Немає чітких вимог до матеріалів. Характерним для усіх закупівель було зазначення деяких матеріалів у проєктно-кошторисній документації без чіткої деталізації та характеристики, що унеможливлювало встановити чітку ціну. Це створює ризик використання підрядником матеріалів нижчої якості, дешевших аналогів або продукції без відповідності проєктним вимогам. Це стосується вікон та дверей, теплоізоляції, різноманітних сумішей, бетону, металу та сантехніки.
Сумнівні підрядники. Багато підрядників, які виграли проаналізовані тендери, фігурують у кримінальних провадженнях. Найчастіше — це справи за статтею 191 ККУ (привласнення або розтрата коштів), іноді — у рамках змов чи через оформлення фіктивних операцій. Низка підрядників згадується у зв'язку із суттєвими сумнівами щодо відповідності кошторисів реальним витратам. Також низка фірм опосередковано пов'язані з політичними силами, зокрема владою Києва.
Низька конкуренція. У переважній більшості випадків на участь у тендері зголошувався лише один підрядник, що автоматично знижувало шанси на конкурентне зниження ціни та унеможливлювало ефективний вибір між різними пропозиціями. Ця ситуація типова для таких громад як Узин, Ржищів, Бишів, Мархалівка, Переяслав, Славутич — тобто, територіальних громад із меншою кількістю активних учасників ринку. Виняток становить місто Буча — на деякі закупівлі подавалися 2–3 учасники. Проте навіть у цьому випадку аналіз переможців засвідчив, що часто йдеться про пов’язаних між собою підрядників або про формальну конкуренцію.
Ці порушення не є критичними, але потребують уваги з боку правоохоронців та контролюючих органів. “Антикорупційний штаб” продовжує досліджувати відбудову, і цього року у фокусі нашої уваги, крім Київщини, буде ще і Житомирська область. Ми будемо аналізувати ремонти та будівництво, в яких залучені кошти ЄБРР та ЄІБ.
Інститут економічних досліджень та політичних консультацій видав майже півсотні грантів на моніторинг закупівель із відбудови та моніторинг самої відбудови у різних регіонах.
“Якщо порівняти Київщину з іншими регіонами, ми не бачимо суттєвої різниці у проблематиці. Але чим відрізняється Київщина – усі проєкти громади подають на DREAM – цифрову екосистему для підзвітного управління відновленням. У цих громадах зазвичай є стратегія відновлення та частіше залучається громадськість”, – розповіла Олександра Бетлій, провідна експертка Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.
За її словами, корупційні ризики були виявлені у третині проаналізованих закупівель, що стосуються відновлення по всій Україні. Прогалиною є укладання прямих договорів у спрощених закупівлях. Окремо експертка звернула увагу на енергоефективність та безбар’єрність, яка часто є формальною – приміром, пандус, який є, але скористатися ним неможливо.
Також потребують законодавчого врегулювання зарплати працівникам.
“Зарплату у кошторисі компанії виставляють на рівні Держстату, близько 20 тис. грн. Але ми розуміємо, що справжня зарплата на будівельному ринку вища. Відтак цю різницю підрядник закладає, наприклад, у вартість бетону. І так ми отримуємо імовірне завищення цін на матеріалах”, – додала Бетлій.
Матеріал підготовлено в рамках проєкту “Моніторинг закупівель з відбудови та відновлення на території Київської області", що реалізується в межах проєкту “Контроль витрат на відновлення”, який впроваджують ІЕД / IER, Центр економічної стратегії / Centre for Economic Strategy та Технології Прогресу за підтримки European Union in Ukraine. Аналітичні матеріали в рамках проєкту можна знайти на Big Recovery Portal .