
Завдяки моніторингу закупівель ГО “Антикорупційний штаб” зекономила державі понад 68 млн гривень! Ми прагнемо навчати громадян, щоб кожен міг долучитися до контролю витрат державних коштів. Тому підготували гайд про типи проведення закупівель.
1. Відкриті торги
До повномасштабного вторгнення ця процедура була найпоширенішою. Особливості прості – оголошення про закупівлю публікується на електронному майданчику у відкритому доступі і будь-який учасник може подати свою пропозицію, щоб взяти участь у закупівлі.
2. Відкриті торги з особливостями
Для них є спрощена система проведення закупівлі. Вони проводяться, якщо ваша закупівля більша за 100 тис. грн для товарів та послуг, 200 тис. грн для поточного ремонту та 1,5 млн грн для виконання робіт.
3. Торги з обмеженою участю
Вони проводяться, якщо потрібна попередня кваліфікація учасників методом відбору. Є 2 етапи – сам кваліфікаційний відбір учасників закупівлі та відбір найкращого кандидата . Для участі у кваліфікаційному відборі потрібно не менше ніж чотири учасники закупівлі, інакше їх автоматично відмінить електронна система закупівель. Другий етап (відбір найкращого кандидата) проводиться, якщо кількість учасників не менше трьох.
4. Конкурентний діалог
Такий тип обирає замовник, якщо без спеціаліста не може визначити технічні та якісні особливості робіт, вид послуг, тож до оголошення конкурсу треба долучити учасників. Спочатку учасники отримують можливість подати тендерну пропозицію, а далі в них зазначити ціну.
5. Переговорна процедура закупівлі
Це радше виняток з правил, коли замовнику потрібно спершу провести переговори з учасниками щодо ціни та умов договору. Так процедура можлива при настанні однієї з 7 підстав, яку замовник має обгрунтувати, як виняткову: нагальна потреба, додаткова закупівля, постачальник-монополіст тощо.
6. Спрощена закупівля
Відбувається для придбання замовником товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень. Вона застосовується для закупівель, які менші за пороги процедури відкритих торгів. Тобто, вартість товарів і послуг менше 100 тис. грн; послуг з поточного ремонту до 200 тис. грн; робіт, вартість яких менша 1,5 млн грн. Тому строки, вимоги до учасників і процедура проведення, на відміну від основної закупівлі (відкриті торги), є спрощеною.
Що робити тим, у кого закупівля на меншу суму, ніж 100 тис грн? Використовувати систему Prozorro за бажанням, проте обов’язково опублікувати звіт про укладений договір.
Матеріал підготовлено в рамках проєкту “Моніторинг закупівель з відбудови та відновлення на території Київської області", що реалізується в межах проєкту “Контроль витрат на відновлення”, який впроваджують ІЕД / IER, Центр економічної стратегії / Centre for Economic Strategy та Технології Прогресу за підтримки European Union in Ukraine. Аналітичні матеріали в рамках проєкту можна знайти на Big Recovery Portal .