Закупівлі Київщини під час війни: "найжирніші" тендери та підрядники

Закупівлі Київщини під час війни:

ГО “Антикорупційний штаб” в межах проєкту "Моніторинг закупівель з відбудови та відновлення на території Київської області" проаналізувала закупівлі КОВА за роки великої війни: 2022, 2023, 2024. Як змінився обсяг закупівель після деокупації Київської області, кому дістаються найбільші підряди та на що йде більше всього коштів – у матеріалі наших аналітиків. 

 

Пік витрат

Якщо аналізувати обсяги витрачених коштів протягом трьох років — 2022, 2023 та 2024, — то за даними системи ProZorro найбільший пік виділення та освоєння бюджетних коштів припав на 2023 рік. Після вигнання російських окупантів із території Київської області у квітні 2022 року та на тлі очікувань від успішного контрнаступу в 2023 році, Київщина активно розпочала процес відновлення.

 

Приміром, Департамент регіонального розвитку КОДА уклав за ці три роки уклав понад тисячу договорів на загальну суму 12 625 020 645 (12,62 млрд грн):

 

  • у 2022 році – 1 590 771 841 грн

  • у 2023 році – 5 661 631 825 грн

  • у 2024 році – 5 372 616 980 грн

Як бачимо, 2023 рік став рекордним як за виділеними коштами, так і за темпами відновлення будинків, шкіл та соціальної інфраструктури, пошкодженої внаслідок російських обстрілів.

Хто замовляє 

Основними замовниками з відбудови області стали Департамент регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації (КОДА) та Служба автомобільних доріг у Київській області. Саме ці дві установи отримали найбільші суми на відновлення інфраструктури по області:

  • Департамент регіонального розвитку КОДА за три роки уклав 1200 договорів на загальну суму 12 мільярдів гривень

  • Служба автомобільних доріг у Київській області підписала 655 договорів на суму 8,3 мільярда гривень

Утім не всі їхні закупівлі пов’язані з війною – є і звичайні поточні ремонти чи будівництво. 


Найбільша частка коштів із загальної суми 12 мільярдів гривень була витрачена на експлуатаційне утримання автомобільних доріг місцевого значення у 2022–2024 роках. Загальна сума таких тендерів склала 2,3 мільярда гривень. До цих послуг входили: ямковий ремонт, зимове посипання доріг, прибирання та очищення доріг, відновлення дорожніх знаків та іншої інфраструктури.

Оскільки на повноцінне відновлення доріг коштів не вистачає, послуги експлуатаційного утримання дозволяють підтримувати їх у придатному стані та уповільнювати руйнування.

Другим за вартістю став капітальний ремонт автомобільної дороги місцевого значення Крюківщина – Лісники Київської області на загальну суму 445 мільйонів гривень. Ці роботи також можна назвати радше плановими, адже ці населені пункти не були під окупацією і дорожнє кориття не зазнало значних руйнувань.

Третє місце посідає капітальний ремонт житлового будинку на Гостомельському шосе, 24/1 у місті Ірпінь вартістю 414 мільйонів гривень. Це один із будинків, в який поцілили росіяни, коли наступали на Київ. Кошти на його відновлення залучалися через платформу UNITED24 за підтримки міжнародних партнерів. 

Далі йде будівництво початкової школи у Ворзелі із дитячим садочком (вул. Курортна, 37) на суму 359 мільйонів гривень. Проєкт був готовий ще до повномасштабного вторгнення, адже навчальний заклад потребував розширення. Крім того, окупанти зруйнували тамтешній дитячий садок “Ластівка”. 

Завершує список капітальний ремонт хірургічного корпусу Київського обласного онкологічного диспансеру – 224 млн грн, включно з коштами Євросоюзу. Однак минулого місяця цей договір на капремонт був розірваний за згодою сторін. 

ТОП-підрядники
Загалом, якщо аналізувати кількість компаній, які беруть участь у тендерах на Київщині, їхня кількість перевищує 200 – тобто можна говорити про відсутність монопольного лідера. 

Із 12,6 мільярда гривень, витрачених Департаментом регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації на тендери, найбільше підрядів отримало приватне підприємство «Автомагістраль» – на загальну суму 1,3 мільярда гривень. Засновником і директором «Автомагістралі» (Київська обл) є Микола Скоростецький, котрий у 2005-2007 роках очолював Службу автомобільних доріг у Київській області.

На другому місці ТОВ «Спец комплект постач», яке отримало підряди на 1,2 мільярда гривень. ТОВ «Спец комплект постач» зареєстроване в Київській області і працює понад 10 років. Очолює його Сергій Дяченко, він же є засновником ТОВ разом із Максимом Шияном (частки 50/50)

Третє місце посідає ТОВ «Нідком», яке за три роки виграло тендери на 819 мільйонів гривень.

ТОВ «Нідком», яке отримує коштовні замовлення на ремонтні та будівельні роботи в столиці, опосередковано пов’язане з першим заступником голови Київської міської держадміністрації Миколою Поворозником.

 

«Нідком» нині спеціалізується на будівництві житлових та нежитлових будівель. Фірма була створена в вересні 2017 року, її співзасновницею була Олександра Ринк. До цього вона працювала журналісткою та була редактором видання. Є інформація, що на той момент була заручена із сином Миколи Поворозника – Юрієм. Починаючи з 2019 року «Нідком» почало вигравати тендери на ремонт столичних медичних та освітніх закладів, а також отримало замовлення в Бучі. 

Такий розподіл тендерів між компаніями свідчить про відсутність явного фаворита чи монополіста, який би суттєво переважав за обсягами укладених контрактів у Київській області. Також немає підстав говорити, що ТОП-підрядники пов’язані між собою. 

Таємні закупівлі фортифікацій
Після деокупації географічні особливості Київщини нікуди не поділись – наша область межує з Білоруссю. І зважаючи, що загроза з півночі час від часу виникає в інформаційному полі, наприкінці 2023 року тут почався процес активного будівництва укріплень. 

Якщо раніше фортифікації будували військові, то з 2024 року за цю справу взялися професійні підрядники, які раніше зводили школи, дитячі садки, житлові будинки та лікарні на Київщині. Уряд почав масово виділяти кошти на будівництво фортифікацій у кожному регіоні. 

Фактично, укріплення, які раніше зводили безпосередньо військові, тепер будують обласні військові адміністрації. З одного боку, це дало можливість постачальникам і замовникам ефективно виконувати свою роботу, а військовим — зосередитися на її охороні. З іншого боку, ОВА проводять ці закупівлі без використання електронної системи, відтак невідомі жодні подробиці – ні підрядники, ні місця споруд, ні їх зовнішній вигляд.

Рік тому голова правління “Антикорупційного штабу” Сергій Миткалик брав участь в інспекційному виїзді на Київщину для перевірки фортифікацій. Загалом вдалося проаналізувати стан будівництва укріплень у регіоні та мати доступ до документів. Проте приховування документів від широкої громадськості створює додаткові ризики, такі як було виявлено на Харківщині.

ГО “Антикорупційний штаб” закликає публікувати інформацію про вартість закуплених матеріалів, без зазначення обсягів та місця робіт. Це підвищить довіру до проведення закупівель серед суспільства і значно знизить корупційні ризики. 


☑️ Матеріал підготовлено в рамках проєкту “Моніторинг закупівель з відбудови та відновлення на території Київської області", що реалізується в межах проєкту  “Контроль витрат на відновлення”, який впроваджують ІЕД / IER, Центр економічної стратегії / Centre for Economic Strategy та Технології Прогресу за підтримки European Union in Ukraine. Аналітичні матеріали в рамках проєкту можна знайти на Big Recovery Portal .

Читайте також

×