“Золота коса – 2024”: хто з нардепів лобіює інтереси тютюнової індустрії

“Золота коса – 2024”: хто з нардепів лобіює інтереси тютюнової індустрії

14 травня ГО “Життя” у партнерстві з ГО “Антикорупційний штаб” оголосили народних депутатів-переможців антипремії “Золота коса – 2024”. Щороку антипремією нагороджують народних депутатів, які просувають комерційні інтереси тютюнової індустрії, тобто займаються лобіюванням.

“Золотою косою – 2024” відзначили таких парламентарів:

  • Мар’ян Заблоцький — нагороджений Золотою косою

  • Олексій Устенко — здобув Срібну косу

  • Данило Гетманцев — отримав Бронзову косу

До топ-5 призерів також увійшли народні депутати Ігор Кривошеєв (4 місце) та Сергій Швець (5 місце).

А “Золоте гальмо – 2024”, спеціальний приз для представників виконавчої влади, цьогоріч отримав Сергій Марченко, міністр фінансів України.

Минулоріч був ухвалений закон про лобіювання, який вступає в силу 1 вересня 2025 року.. Нині НАЗК запускає реєстр лобістів, тому будь-яка особа, яка хоче просувати комерційні інтереси у стінах Верховної Ради, повинна буде прозвітувати НАЗК про свою діяльність, мати укладений договір і поінформувати антикорупційний орган, що вона лобіює ті чи інші зміни. Законопроєкт №11090 про податкову пільгу для ТВЕНів став яскравим прикладом того, як зараз здійснюється лобіювання без повідомлення до НАЗК”, – розповів Сергій Миткалик, голова правління ГО “Антикорупційний штаб”.

Основними діями депутатів та урядовців у відстоюванні комерційних інтересів тютюнової індустрії всупереч інтересам здоровʼя, які були зафіксовані громадськістю, стали:

● запровадження податкової преференції 25% на акциз для тютюнових виробів для нагрівання (ТВЕН), що за розрахунками фахівців, призведе до недоотримання бюджетом України на користь прибутків тютюнової індустрії майже 500 млн євро за 2025-2028 роки;

● запровадження дистанційної (інтернет) торгівлі тютюновими та нікотиновими виробами (Закон №3817-IX), якою користуються неповнолітні;

● протидія розгляду та ухваленню законопроєкту №12091, який має на меті захистити дітей та молодь від приваблення до вживання тютюну та нікотину відповідно до РКБТ ВООЗ та імплементує оновлення євроінтеграційної Директиви 2014/40/ЄС;

● спроби відновити куріння в приміщеннях закладів ресторанного господарства та рекламу тютюну.

“Втручання тютюнової індустрії та співпраця з нею народних депутатів та урядовців призводять до непоправних втрат для громадського здоров’я та, як наслідок, демографічного потенціалу України. Тютюнова індустрія має на меті лише одне – залучити до нікотинової залежності якомога більше людей, насамперед дітей та молодь. На жаль, окремі народні депутати сприяють цьому, просуваючи вигідні індустрії рішення або блокуючи прогресивні законодавчі ініціативи. Це не лише політична безвідповідальність, а й пряма загроза сталому розвитку та національній безпеці”, – пояснила Ольга Масна, менеджерка з комунікацій ГО «Життя».

Читайте також

  • Заява громадських організацій про призначення директора БЕБ
    Заява громадських організацій про призначення директора БЕБ
  • У Ємільчиному прийняли антикорупційну програму
    У Ємільчиному прийняли антикорупційну програму
  • Реконструкція Зарічанської гімназії на Житомирщині:  поліція розслідує завищення цін
    Реконструкція Зарічанської гімназії на Житомирщині: поліція розслідує завищення цін

    Національна поліція в Житомирській області відкрила кримінальне провадження проти Станишівської сільської ради за заявою “Антикорупційного штабу”. Вивчивши кошторис закупівлі, ми виявили, що реконструкцію гімназії у селі Зарічани планують проводити за завищеними цінами. Сума ймовірної переплати – щонайменше 6 млн гривень. 

     

    Зображення згенероване ШІ 

     

    У квітні Станишівська сільська рада уклала договір з фірмою “Комунальник” на 116 млн грн на реконструкцію місцевої школи у селі Зарічани. Там мають добудувати харчоблок, актову та спортивну зали і укриття. Також зведуть пожежну насосну станцію, пожежні резервуари, навіс для зберігання дров, модульну котельню на твердому паливі та очисні споруди. Добудувати школу мають до кінця 2026 року. 

     

    Наші аналітики розглянули окремі позиції матеріалів в цій закупівлі і виявили завищені ціни на них. Приміром бетон В40 (М500) можна придбати за 4 430 грн, натомість у закупівлі – 5 734 грн. Завищення складає 19%.  Протипожежні двері планують закупити по 28 800 грн. Тоді як ринок пропонує від 14 000 грн. 

     

    “У 20 позиціях закупівлі, де ми виявили завищення, ймовірна переплата може становити понад 6 млн грн. Тож ми звернулися до поліції із відповідною заявою з проханням відкрити кримінальне провадження щодо розтрати коштів службовими особами Станишівської сільської ради та неналежного виконання службових обов’язків. Там нас проігнорували, і ми пішли до суду. Вже за рішенням суду в поліції відкрили кримінальне провадження за статтею 367 (службова недбалість) Кримінального кодексу України”, – розповів голова правління ГО “Антикорупційний штаб” Сергій Миткалик.

     

    Він зазначив, що матеріали “Антикорупційного штабу” долучили до ще одного провадження за цим об'єктом, яке стосується розтрати майна. 

     

    “Тобто ще до нашого звернення поліція вже зацікавилися цим тендером і почала розслідувати привласнення, розтрату майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем (стаття 191 ККУ)”, – додав Миткалик. 

    Громадська організація “Антикорупційний штаб” реалізовує проєкт “Моніторинг публічних закупівель під час війни та у повоєнний період” у  рамках конкурсу, оголошеного Громадським Контролем та Transparency International Ukraine, який впроваджується за фінансової підтримки European Union in Ukraine.⠀ ⠀

    Публікація підготовлена за фінансової підтримки European Union in Ukraine. Її зміст є виключною відповідальністю ГО “Антикорупційний штаб” і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.

     
×