Фонд боротьби з коронавірусом: на що витратили гроші (ІНФОГРАФІКА)

Фонд боротьби з коронавірусом: на що витратили гроші (ІНФОГРАФІКА)

13 квітня 2020 року Верховна рада прийняла зміни до Закону про державний бюджет, які були покликані адаптувати головний кошторис країни до умов коронавірусної кризи.

Була переглянута низка показників: зменшені доходи, збільшений дефіцит і урізані деякі видатки. Але найбільше уваги громадськості привернуло створення спеціального Фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19 та її наслідками розміром в 64.6 млрд гривень. Ці кошти планували спрямувати на потреби охорони здоров’я (зокрема, доплати лікарям, закупівлю необхідного обладнання, тестів та засобів захисту) та соціальний захист. Враховуючи, що станом на середину квітня українські лікарні були забезпечені обладнанням на 75%, а засобами захисту всього на 59%, такий крок виглядав логічним. Але на що справді пішли кошти з коронавірусного фонду?

Громадська організація Statewatch проаналізувала видатки фонду і дійшла висновку що лише 15% виділених коштів (3.2 млрд грн) пішли на потреби медицини. А саме  на доплати лікарям, закупівлю тестів, обладнання для лікарень. Водночас майже половину коштів — 10 млрд — отримало Міністерство соцполітики на допомогу постраждалим від COVID (оплата лікарняних, компенсації родинам померлих медиків, тощо). Якщо подібні витрати виглядають цілком обгрунтованими, набагато більше запитань викликало рішення виділити 2.7 млрд Міністерству внутрішніх справ, з яких левова частка (2.2 млрд) мала піти на доплати працівникам Нацполіції. Для порівняння, на медичні закупівлі з початку епідемії було витрачено всього 4.8 млрд гривень!

Ще 15 млрд з коронавірусного фонду можуть піти на доплати до пенсій. Хоча безпосереднього зв’язку між рівнем пенсійного забезпечення і епідситуацією нібито немає. А 18 червня Верховна рада схвалила законопроект №3509, який додає до напрямків використання Covid-фонду будівництво і реконструкцію доріг. Автори стверджують, що це допоможе створити близько 12 тисяч робочих місць у дорожній сфері і ще 50 тисяч у суміжних галузях. Однак в Центрі аналізу публічних фінансів Київської школи економіки висловили сумнів, що механізм розподілу коштів через спецфонд в цьому випадку є виправданим, адже в складі бюджету є спеціалізований дорожний фонд, крім того окреме фінансування отримує “Укравтодор”.

Попри те, що епідемія в Україні триває уже 4 місяць, 45 млрд грн, тобто 70% коштів у коронавірусному фонді так і залишились нерозподіленими. Медичні закупівлі і далі відбуваються переважно за рахунок місцевих бюджетів. Фактично ручний механізм розподілу коштів через бюджетний комітет Верховної ради залишає простір для зловживань та політично обумовлених рішень. В цій ситуації, подальше існування Фонду боротьби з COVID-19 має стати предметом фахової дискусії між урядом, місцевою владою та громадським сектором.

Нагадаємо, що перевірити витрати вашої лікарні на боротьбу з COVID-19 ви можете на Карті коронавірусних закупівель — https://covid.shtab.net/.

Проєкт створено за підтримки міжнародного фонду "Відродження"

Читайте також

 • Чому не працює НАЗК?
  Чому не працює НАЗК?

  Одним із ключових пунктів Порядку денного встановлення справедливості, який запропонували підтримати політичним партіям, які беруть участь у передвиборчих перегонах, Коаліція громадських організацій, є перезапуск НАЗК. Першочерговими кроками експерти називають необхідність звільнення поточного керівництва агентства, обрання нового шляхом прозорого конкурсу та впровадження одноособового керівництва замість колективного, яке існує сьогодні.

 • Підготовка до нового навчального року. Як ремонтують навчальні закладі України?
  Підготовка до нового навчального року. Як ремонтують навчальні закладі України?

  Батьки по всій Україні за допомогою Карти ремонтів можуть контролювати як місцева влада бюджетним коштом ремонтує школи та садочки.

 • Антикорупція в програмах політичних партій
  Антикорупція в програмах політичних партій

  Антикорупційний штаб провів ретельне дослідження програм усіх партій, які мають орієнтовну підтримку виборців на рівні 0,5% і вище, на предмет відповідності програм цих партій вимогам Порядку денного.

×