Колаборанти Маріуполя: хто «керує» знищеним росіянами містом від окупаційної влади

Колаборанти Маріуполя: хто «керує» знищеним росіянами містом від окупаційної влади

Маріуполь, який іще на початку 2022 року був одним із тих міст України, які динамічно розвиваються, перетворився на місто-привид, майже повністю знищене російськими ракетами. Фото звідти по-особливому моторошні, а слово “Азовсталь” стало символом мужності та незламності. Втім, такому перебігу речей сприяли не лише дії безпосередньо росіян, а й колаборантів, які методично “здавали” місто. Хто ці колаборанти, Антикорупційний штаб розбирався разом із Рухом ЧЕСНО.

 

Загалом список зрадників самі ж окупанти оголосили ще навесні — до його складу увійшли 9 депутатів Маріупольської міської ради від ОПЗЖ:

 • Іващенко Костянтин;

 • Істратов Вадим;

 • Хаджинов Дмитро;

 • Бурлаков Сергій;

 • Калачова Вікторія;

 • Агібалов Валерій;

 • Карпенко Олена;

 • Хармишев Євген;

 •  Сотникова Наталя.

Втім, достеменно про посади в окупантів відомо лише у частини цих людей — інших підозрюють у корегуванні вогню росіян та сприянні окупації міста. Тож розповідаємо про тих, хто вже отримав “посади”.

Костянтин Іващенко — окупаційний «голова» Маріуполя

Чинний мер Маріуполя Вадим Бойченко в одному з інтерв'ю журналістам назвав Іващенка типовим зрадником. Костянтин Іващенко ніколи не приховував своєї проросійської позиції, вважав, що Україні треба відмовитися від Криму та Донбасу і визнати ОРДЛО.До війни Іващенко працював генеральним директором “Азовзагальмаш”, яке виготовляє цистерни і вагони. Підприємство напряму пов’язане з найбільшим українським виробником обладнання для гірничо-металургійного комплексу “Азовмаш”.

 

У 2020 році обраний до Маріупольскої міської ради від партії "ОПЗЖ". Загалом у Маріуполя саме з ОПЗЖ виявилось чимало людей, які сприяли гуманітарній катастрофі в місті та ймовірно навіть коригували вогонь. 4 квітня 2022 року окупанти “призначили” Іващенка мером Маріуполя

 

Тісні з’язки Іващенка із іншим відомим колаборантом Євгеном Мураєвим, адже Іващенко був головою Маруіупольского осередку партії "Наші". Також засновник місцевих ГО "АСОЦІАЦІЯ СПОРТИВНОЇ БОРОТЬБИ МАРІУПОЛЯ" та ГО "АСОЦІАЦІЯ ЛІДЕРІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ДОНЕЧЧИНИ". «Крєпкій хозяйствєннік», як люблять казати росіяни. У 2015 році балотувався до Маріупольскої міської ради від партії "Наш край". У 2010 році обирався до Маріупольскої міської ради від "Партії регіонів".

 

9 квітня Донецька обласна прокуратура заочно оголосила підозру Іващенку в державній зраді.

20 серпня на Іващенка стався невдалий замах. За словами радника чинного міського голови Петра Андрющенка, замах на призначеного окупантами «мера» виявився невдалим.

 

Як депутат міської ради Іващенко послідовно відстоював позицію своєї політичної партії ОПЗЖ. Місцеву владу він називав “последним бастионом способным защитить людей от непрофессионализма и неадекватности центральной власти”. Про це пише видання Свої.City

 

Цікаві стосунки у Іващенка і з історією Його увага зосереджена на героях і подіях радянсько-німецької війни, яку совітська історіографія всіляко прославляла, пишуть Свої.City. Він з гордістю згадує Донбаську операцію 1943, радянського контр-адмірала Миколу Луніна. Але чомусь мовчить про злочини червоної армії - згвалтованих німок у Берліні та вбивства мирних жителів у Прешовицях. Нинішні шкільні курси по історії він вважає “переписаними”. У День звільнення Маріуполя від німецьких загарбників чоловік обіцяв зберегти “правдиві знання” про Велику вітчизняну і запрошував випити бойові 100 грамів.

 

Вадим Істратов — заступник окупаційного мера з питань фінансів

 

Радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко 2 травня 2022 року повідомив, що Вадим Анатолійович Істратов перейшов на бік окупантів і отримав посаду заступника так званого "мера", призначеного росіянами. Істратова призначено керівником/заступником Іващенка по фінансово-бюджетним питанням.

 

Іще один депутат Маріупольської міської ради від партії ОПЗЖ. 24 травня 2022 року прокуратура заочно повідомила йому про підозру. Істратов був керівником відділу міськради з контролю за благоустроєм м. Маріуполя та його санітарним станом. Директор підприємства “Алігатор”.

Вікторія Калачова — іще одна “заступниця” окупаційного мера 

Чи варто починати з того, що Вікторія — депутатка Маріупольської міської ради від ОПЗЖ? Вікторія — власниця і директорка Маріупольської школи Мистецтв "Зірки Приазов’я". 

Вікторія отримала підозру в тому, що погодилась на пропозицію окупаційної влади РФ та обійняла посаду "заступниці голови адміністрації м. Маріуполя". Підозрювана пропагує діяльність керівника псевдореспубліки "ДНР" та окупаційної адміністрації міста з метою формування думки серед населення і світової спільноти про нібито законність дій загарбників.

Крім того, в інтерв’ю російським ЗМІ жінка заявила про особисту підтримку проведення 9 травня 2022 року у м. Маріуполі акції-маршу "Бессмертный полк", яку організовують російські пропагандисти, пише Рух ЧЕСНО.

Євген Хармишев — секретар фейкової ради

Традиційно депутат Маріупольської міської ради від ОПЗЖ. 4 квітня 2022 року призначений окупантами секретарем ради.

Про його діяльність мало відомо, але, наприклад, у  2018 році особа з ідентичним ПІБ притягувалась до відповідальності за керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

5 квітня 2022 мерія Маріуполя звинуватила депутата у державній зраді. За свідченнями представників реальної влади, він допомагав росіянам паралізувати місто і створити гуманітарну катастрофу. Крім того, активно сприяє створенню окупаційної адміністрації в Маріуполі. Ймовірно депутат виступає інформатором ворожої армії та фактично корегує обстріли критичної цивільної інфраструктури, як і декілька інших його колег, про посади яких в окупаційній владі наразі невідомо. Тож спостерігаємо далі: і за ними, і за підозрами їм. 

 

Як пов'язані маріупольські колаборанти між собою, дивіться на графіці

 

Реєстр зрадників Чесно

Аналітика Антикорупційного штабу

 

Читайте також

 • Перші ордери для воєнних злочинців - путіна та львової-бєлової
  Перші ордери для воєнних злочинців - путіна та львової-бєлової

  Російський президент путін та уповноважена з прав дитини рф мають офіційні статуси підозрюваних у скоєнні воєнного злочину стосовно українських дітей. 

 • Чому не працює НАЗК?
  Чому не працює НАЗК?

  Одним із ключових пунктів Порядку денного встановлення справедливості, який запропонували підтримати політичним партіям, які беруть участь у передвиборчих перегонах, Коаліція громадських організацій, є перезапуск НАЗК. Першочерговими кроками експерти називають необхідність звільнення поточного керівництва агентства, обрання нового шляхом прозорого конкурсу та впровадження одноособового керівництва замість колективного, яке існує сьогодні.

 • Підготовка до нового навчального року. Як ремонтують навчальні закладі України?
  Підготовка до нового навчального року. Як ремонтують навчальні закладі України?

  Батьки по всій Україні за допомогою Карти ремонтів можуть контролювати як місцева влада бюджетним коштом ремонтує школи та садочки.

×