Коронавірусні закупівлі: кризовий захід чи корупційна схема? (ІНФОГРАФІКА)

Коронавірусні закупівлі: кризовий захід чи корупційна схема? (ІНФОГРАФІКА)

Спрощений порядок закупівель для боротьби з COVID-19 дозволив закрити потреби лікарень в базових медзасобах. Його подальше існування вимагає фахової дискусії.

Епідемія коронавірусу в Україні триває уже 4 місяць. Хоча щоденна кількість підтверджених випадків знизилась в порівнянні з піком в 20-х числах червня, в медичних закладах досі перебуває майже 4000 хворих на COVID-19. Наприклад, на Закарпатті опорні лікарні завантажені на 59%, а у Львівській області — на 40%. Попри це, можна спостерігати скорочення витрат на боротьбу з коронавірусом. Якщо 27 квітня, коли в Україні було 8 тисяч активних випадків COVID-19 на медичні закупівлі витратили 35 мільйонів гривень, то 27 червня, коли таких випадків стало 22 тисячі, на закупівлі пішло всього 297 тис гривень. В останні дні кількість коштів зросла, але в цілому тренд залишається незмінним. Чим це пояснити? Очевидна відповідь: гострої потреби в закупівлях уже немає.

За даними МОЗ, середня забезпеченість лікарень по Україні складає 87% для обладнання, 74% для засобів захисту і 85% для медичного персоналу. Найгірша ситуація з обладнанням — у Вінницькій області (закрито 68% потреб), а з засобами захисту — в Львівській (58%). Здається, що стан справ далекий від ідеального. Проте на початку епідемії, в квітні, лікарні були в середньому забезпечені обладнанням всього на 74%, а засобами захисту - на 59%! В Івано-Франківській області кожен другий медик міг стикнутися з відсутністю захисного костюму чи респіратора.

Реагуючи на гостру потребу медичних установ в закупівлях, Верховна рада 17 березня прийняла закон № 3219, яким спростила процедуру закупівель товарів та послуг, спрямованих на протидію епідемії. Відтепер вони могли проходити в обхід електронних торгів. За 4 місяці дії закону це дозволило укласти договорів на 4.8 млрд грн. При чому, з них 45% було укладено вже за перший місяць (по 19 травня), в той час як за останній (з 10 червня по 10 липня) — лише 19%. Це свідчить про те, що основні потреби медичних закладів уже закриті. А отже, час подумати про скасування спеціальної процедури, яка вже викликала критику громадськості та експертних кіл через свою непрозорість та неефективне використання коштів. Засобами, які пасують для кризових часів, не слід зловживати в умовах, коли ситуація стабілізується.

Проєкт фінансується за підтримки Міжнародний фонд "Відродження"

 

Читайте також

 • Чому не працює НАЗК?
  Чому не працює НАЗК?

  Одним із ключових пунктів Порядку денного встановлення справедливості, який запропонували підтримати політичним партіям, які беруть участь у передвиборчих перегонах, Коаліція громадських організацій, є перезапуск НАЗК. Першочерговими кроками експерти називають необхідність звільнення поточного керівництва агентства, обрання нового шляхом прозорого конкурсу та впровадження одноособового керівництва замість колективного, яке існує сьогодні.

 • Підготовка до нового навчального року. Як ремонтують навчальні закладі України?
  Підготовка до нового навчального року. Як ремонтують навчальні закладі України?

  Батьки по всій Україні за допомогою Карти ремонтів можуть контролювати як місцева влада бюджетним коштом ремонтує школи та садочки.

 • Антикорупція в програмах політичних партій
  Антикорупція в програмах політичних партій

  Антикорупційний штаб провів ретельне дослідження програм усіх партій, які мають орієнтовну підтримку виборців на рівні 0,5% і вище, на предмет відповідності програм цих партій вимогам Порядку денного.

×